Para Yatırmalı ATM’lerin Para Kabul Etmemesinin 6 Nedeni

23 Mart 2020 Pazartesi, 21:09
Bankamatik parayı neden kabul etmez 642x320 - Para Yatırmalı ATM'lerin Para Kabul Etmemesinin 6 Nedeni

ATM Parayı Kabul Etmiyor!

ATM’ler bankada sıra numarası beklemeden kolay bir şekilde para çekmeyi sağlayan elektronik algoritma prensibi ile çalışan bir dağıtım kanalıdır. Önceki zamanlarda ATM sadece para çekme aracı hizmeti sağlıyorken şimdi ise EFT, para yatırma, para gönderme ve fatura ödeme gibi ekstra farklı bankacılık işleminde müşterilere çeşitli avantajlar sunuyor.

 

ATM’ler yüksek hassasiyete sahip sensörlü makineler olduğundan para yatırma konusunda farklı nedenlere bağlı olarak para kabul etmeme ve geri verme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. ATM’lerde yapılan bankacılık işlemlerine bağlı olarak önceden tanımlanmış bir yazılım programı yüklü olduğundan her işlem belirli bir düzende işlemektedir.

 

 

Bankamatik Parayı Beden Kabul Etmez?

 

 

ATM Parayı Kabul Etmiyor - Para Yatırmalı ATM'lerin Para Kabul Etmemesinin 6 Nedeni

 

Sahte Para Yatırma

 

ATM’lerin para yatırırken para onayı vermesinin nedenleri arasında sahte para yatırma yer almaktadır. Bankamatiğin para girişi bölümüne sahte para konulduğu vakit sistemde otomatik olarak para algılama özelliği olduğu için yatırılan para geri verilir.

 

 

Eski ve Yıpranmış Para Yatırma

 

ATM’lerin para kabul etmeme sorunu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yalnızca kart ile değil kartsız işlemler sırasında da ATM eski, yıpranmış, bantlı ya da ucu kesilmiş bir kâğıt parayı otomatik olarak iade etmektedir.

 

 

ATM’lerin Donanımsal Arızaları

 

ATM elektronik bir makine olduğu için donanım parçalarında dış etmenlerden kaynaklanan sıkıntılar söz konusu olabilir. ATM kendi yapısında bulunan bu arıza nedeniyle para yatırma sırasında parayı kabul etmez ve uyarı verir.

 

 

ATM’lerin Yazılım Programında Oluşan Hatalar

 

ATM yazılım firmaları tarafından yüklenen bir program ile bankacılık işlemlerinin yapılmasını sağlar. Yazılım hatası yüzünden para iade etme gibi sorunlar genellikle güncelleme işlemi sırasında ya da program değişikliği yapılırken oluşan olası risk faktörüdür.

 

 

Parayı Düzgün Bir Şekilde Yerleştirememek

 

Bankamatik parayı neden kabul etmez , Para yatırma işlemi esnasında bankamatiğin müşterilere harfiyen uymasını istediği genel bir prensibi vardır. Bankamatik her zaman parayı ilgili bölüme yerleştirirken paraların aynı konumda bulunmasını ve paraların ATM ekranında göründüğü gibi olmasını istemektedir. Bunun aksi bir durumda ATM para kabul etmemektedir.

 

 

Yüksek Meblağlı Banknotu İade Etme

 

ATM’lere para yatırırken ATM 200 TL gibi yüksek rakamdaki banknotu kabul etmemektedir. ATM’ler otomatik para tasnifi ve sayım işlemi yaptığından dolayı 200 TL yatırıldığında sistem bu parayı algılamamakta ve geri iade etmektedir.

 

Yorum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz