Para Biriktirmenin 5 Altın Kuralı

08 Mayıs 2019 Çarşamba, 22:28
Kumbarada para biriktirmenin yolları 642x320 - Para Biriktirmenin 5 Altın Kuralı

Para Biriktirmenin Önemli Kuralları

Para biriktirmek disiplin isteyen uzun vadeli bir iştir. Bir şeyler alacağımız zaman hazırda biriktirdiğimiz bir para oldukça işimize yarıyor. Örneğin; bu birikimleri bir ev alırken peşinat yerine kullanabilir, acil ihtiyaçlarınız için nakit olarak kullanabilirsiniz. Kumbarada para biriktirmenin yolları ele alacağımız bu yazımızda sizlere birikimlerle ilgili tüyolar sunacağız. Peki, bize lazım olduğu zaman kullanacağımız bu parayı nasıl biriktirmemiz gerekiyor gelin beraber bakalım.

 

Para Biriktirmek İçin Kazanmanız Gereken Basit Alışkanlıklar

 

Para biriktirme nasıl yapılır - Para Biriktirmenin 5 Altın Kuralı

 

Para biriktirme işlemi aslında oldukça basittir. Fakat hedefe ulaşmak için hem disiplin gerekir hem de bütçe. Bu yolda emin adımlarla ilerlemek için basit alışkanlıklar kazanarak hedefe kolayca ulaşabilirsiniz. İşte para biriktirme yolunda kazanmanız gereken bazı alışkanlıklar:

 

1) Parayı Ne İçin Biriktirdiğinizi Belirleyin

Para biriktirme sizi en çok kamçılayacak ve de birikiminizi aksatmadan yaptıracak şey biriktirdiğiniz parayı ne konuda değerlendireceğinizi belirlemektir. Eğer biriktirdiğiniz para için bir hedef belirlerseniz bu durum para biriktirmenizi çok kolaylaştıracaktır.

 

2) Düzenli Bir Bütçe Hesabı Yapın

Kazandığınız parayı belirleyin ardından giderlerinizi hesaplayın. Bundan sonra ise giderleriniz dışında kalan paranın bir kısmını birikim için ayırın. Birikim için ayıracağınız para miktarını ilerideki belirlediğiniz hedefe göre ayarlayın.

 

3) Olası Diğer Acil Durumlar İçinde Bir Miktar Para Biriktirin

Arabanız ile yapacağınız bir kaza ve benzeri şeyleri karşılamak içinde kenarda belirlediğiniz hedef dışında biriktirdiğiniz paradan başkada bir miktar para biriktirin. Eğer bu şekilde acil olaylar için para biriktirmez, hedefiniz için biriktirdiğiniz parayı harcarsanız hedefinizi gerçekleştirmeniz zor olur ve de para biriktirmekten temelli soğuyabilirsiniz.

 

4) Biriktirdiğiniz Parayı Artırmak İçin

Parayı biriktirirken paranızın da dururken daha fazla gelir getirebilmesi için paranız ile ufak çaplı alımlar yapın. Mesela paranız ile dolar, Euro yatırımı yaparak paranızın değerinin daha da artmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir öneri olarak da paranızı faize yatırabilirsiniz. Tabi ki faize yatıracağınız bankanın en yüksek oranda faiz vermesine de dikkat edin.

 

5) En İyi Birikim Elinizin Altında Olandır

Eğer para biriktirmek gibi bir hedefiniz var ve de birikim işin de iyi gidiyorsanız elbette o paraya çevrenizden de ihtiyacı olanlar olacaktır. Ancak borç para vereceğiniz kişileri çok iyi tanımanız sizin için iyi olacaktır çünkü borç verdiğiniz kişi size borcunu ödemez ise yaşayacağınız hayal kırıklığı bir ömür boyu sizin peşinizi bırakmayıp para biriktirmenize engel olacaktır.

 

Eğer sizde bu adımları takip ederseniz ve de birikim hedefinize bir kere bile olsun biriktirdiğiniz para ile ulaşabilirseniz artık sizde para biriktirmenin zevkini yaşayacak ve bu alışkanlığınızı ömür boyu sürdüreceksiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Bankalardan kredi almak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz