Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

05 Temmuz 2019 Cuma, 20:46
para biriktiremiyorum nedeni nedir 642x320 - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

Neden Para Biriktiremiyorum?

Günümüzde maddi sıkıntılar oldukça fazla. İnsanlar şu an aldığı maaşla geçinirken kendilerine “Yaşlanınca ne yapacağım?” diye sormuyor değil. Kendimizi gelecekte rahat ettirmenin en garanti yollarından biri para biriktirmektir. Birçok insanın ağzından genel olarak “Çabalıyorum ama para biriktiremiyorum ” bahanesinin döküldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bu gerçek bir bahane değil maalesef isteyen herkes istediği zaman para biriktirmeye başlayabilir. Peki, bu bahaneyi üreten insanların genel olarak yaptığı hatalar neler mi?

 

Para Biriktirememenin 6 Nedeni

 

İşte para biriktirememenizin muhtemel 6 nedeni:

 

Lüks Bir Gençlik Yaşamak İstemek

 

para biriktiremiyorum genç - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

Evet, para biriktirmemize engel olan ilk ve en önemli etken genç yaşta lüks bir hayat yaşamayı istiyor olmamızdır. Kendimize genç yaşımızda tuttuğumuz lüks evler, aldığımız arabalar, gece hayatına harcadığımız paralar hem bizim para biriktirmemizi engelliyor hem de yaşlanınca zor bir hayat yaşamamıza zemin hazırlıyor.

 

Yarını Beklemek

 

renciyim para biriktiremiyorum - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

Para biriktirmemize engel olan bir diğer etken ise yarını beklemektir. Para biriktirmeye yarın veya pazartesi veya önceki ay değil tam da bu gün bu saat başlamanız gerekiyor. Yarını bekleyerek yaptığınız tek şey amacınıza bir gün daha uzaklaşmak. Öğrenciyim para biriktiremiyorum demeyin, gençken para biriktirmeye başlayn.

 

İhtiyacınız Olmayan Eşyalara Para Vermek

 

para biriktiremiyorum ihtiyaç - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

İhtiyacınız olmayan ürünler sizin paranızı ve zamanınızı almaktan başka hiçbir işe yaramaz. Genel olarak ihtiyacımız olmayan ürünler bizde zaten olan ürünlerden oluşur. Kendinizi “Benim bu saate ihtiyacım var” diye kandırmamalısınız. Siz de biliyorsunuz ki zaten bir saatiniz var ve ikincisi olmazsa hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz. Bu sadece bir örnekti bunu ihtiyacınız olmayan diğer ürünlere de yapmayı acilen kesip kendinize aylık belli bir miktar para biriktirme hedefi koymanız belki de ileride o saatlerden onlarca almanızı sağlayacaktır.

 

Kredi Kartına Yüklenmek

 

Neden para biriktiremiyorum - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

Neden para biriktiremiyorum diye merak edenlerin asıl sorunu kredi kartı harcamasıdır. Almak istediğiniz bir ürünü kredi kartınızla almak bazen gerçekten ekonominize katkı sağlayabilir. Ama pahalı bir ürünü taksitle alıp az para ödediğiniz düşüncesine kapılıp kredi kartına yüklenirseniz bırakın sadece o ayki maaşınızı bütün birikiminizi kaybedebilirsiniz. Burada bizi yanlış anlamayın kredi kartı yerinde ve düzgün kullanıldığında gayet faydalı olabilir ama aşırıya kaçmamanız gerektiğini de bilmelisiniz.

 

Ek Gelir Kaynağı Oluşturmamak

 

Borcum var para biriktiremiyorum - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

Diyelim ki bütün bir yıl tasarruf yaptınız ve yılsonunda biriktirdiğiniz para baktığınızda yeterince tatmin olamadınız ve bütün bir yılınızın çöpe gittiğini düşünüyorsunuz. Bütün bir yılınızın çöpe gittiği doğru ama bunun sebebi tasarrufu az yapmanız değil ek gelir oluşturmamanız. Borcum var para biriktiremiyorum diyenler azar azar para biriktirme işine adım atabilirler.

 

Yanlış Tasarruf Yapmak

 

ok para kazanıyorum ama biriktiremiyorum - Para Biriktiremeyenlerin Yaptığı 6 Yanlış Şey

 

Tasarruf yapmak ülkemizde yanlış anlaşılan bir mevzu olmaya başladı. Genel olarak insanlar sadece o an için tasarruf yapıyor ama tasarruf dediğimiz olay uzun bir döneme yayılması gereken bir yaşam tarzıdır. Çok para kazanıyorum ama biriktiremiyorum diyorsanız, bir uzmandan destek alabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz