Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

12 Ağustos 2020 Çarşamba, 14:54
para biriktirme yolları 642x320 - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

Para Biriktirme Yolları

Para biriktirme ne kadar geliriniz olursa olsun kolay bir iş değildir. Zira insan ne kadar para kazanırsa o kadarını harcar, harcamak ister. Birikim yapmak istediğinizde bir takım harcamalarınızı kısmanız veya istediğiniz bir takım ürün veya hizmetlerden vazgeçmek zorunda kalırsınız. Bu da para biriktirme işini zorlaştıran en temel etkenler arasında yer almaktadır.

 

Para biriktirmek uzun veya kısa vadede hedeflerinizi gerçekleştirmenize zemin hazırlayacaktır. Yeni bir ev veya araba, hayalini kurduğunuz tatil ve yurt dışı gezisi şüphesiz ki belli bir finansman kaynağı gerektirmektedir. Bu nedenle para biriktirmek hem hedeflerinizi gerçekleştirmeniz hem de gelecekte ekonomik anlamda daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır.

 

Para biriktirme yolları arasında birçok yöntem bulunmakla beraber en etkili yöntem kişinin kendine has belirlediği birikim yöntemidir. Sürekli dışarıda yemek yiyen ve marka takıntısı olan birinin para biriktirmesi oldukça zor olacaktır. Zira para biriktirme yolları arasında en üst sıralarda yer alan yöntemlerin başında ‘gereksiz harcamalardan vazgeçmek’ gelmektedir. Eğer gereksiz harcamalarınızı azaltır ve bunun yerine birikim yapma yoluna giderseniz bu sizin açınızdan para biriktirme sürecinde çok daha iyi olabilir. Ayrıca bu yazıda sadece çalışanlar için değil ev hanımlarının para biriktirme yöntemleri konusuna da değinmiş olacağız.

 

 

Para Biriktirmek Neden Zor?

 

 

Çoğu zaman alabileceğimiz bir ürün veya hizmet konusunda acele ediyoruz. Ancak para biriktirmek söz konusu olduğunda durum ne yazık ki farklı oluyor. Yani kısa vadeli planları düşüncesizce gerçekleştirmek para biriktirmekten daha kolay geliyor. Hâlbuki para biriktirmeye başlayan biri zamanla yatırım yaparak hem kendisinde yeni gelir kanalları oluşturma imkânına erişirken hem de hedeflerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ancak birçok kişi yine de günlük hayattaki ihtiyaçlarını düşüncesizce daha kolay bir şekilde satın alma yoluna gidiyor.

 

Para biriktirmek neden zor sorusuna bir diğer cevap da insanoğlunun sabırsızlığı gösterilebilir. Helal para biriktirme yolları kullanarak yeni bir ev almayı hayal ettiğinizi düşünün. Bu ev için oldukça yüksek bir finansman kaynağına ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bunu sağlamak için para biriktirmek, lüks bir mekânda kahve içmekten daha zor gelecek. Çünkü insan alıştığı yaşam standartlarını terk etmeyi veya seviyesini düşürmeyi asla istemez. Bu nedenle öncelikle kendinize şunu sormalı ve lüks tüketim alışkanlıklarınızdan vazgeçebilmeyi öğrenmelisiniz: “Ben gerçekten birikim yapmak istiyor muyum?”

 

Eğer cevabınız ‘Evet’ ise tüketim alışkanlıklarınızı kontrol etmede daha avantajlı konumda yer aldığınızı bilmelisiniz. Zira para biriktirme yolları arasında yer alan en önemli kıstas giderleri azaltmaktır.

 

 

Borçlarınızdan Kurtulun!

 

 

evde para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

Eğer bir kredi borcunuz varsa bu borcu ödemeden birikim yapmaya çalışmanız sizi oldukça zora sokabilir. Bu nedenle ilk etapta bir hedef belirleyin. Örneğin, Motor için para biriktirme hedefiniz olsun. Bunun için para biriktirme yollarını denemeden önce tüm borçlarınızdan kurtulun. Kredi kartı harcamalarınızı zamanında ödemediğinizde veya nakit avans hizmeti kullandığınızda düzenli olarak her ay belli bir miktarda faiz ödersiniz. Aynı durum banka kredilerinde de geçerlidir. Bu yüzden faiz olarak ödeyeceğiniz parayla birikim yapabilmek adına hiç borcunuzun olmamasına özen gösterin. Bunun yerine kredi kartı yerine kullanabileceğiniz şekilde bir kenarda altın veya yatırım fonu olarak birikim yapmayı deneyebilirsiniz. Acil ihtiyaç fonu olarak adlandırabileceğiniz ve adından da anlaşılabileceği gibi sadece acil ihtiyaçlarınız için kullanacağınız bir miktar parayı kenara attıktan sonra kredi kartı ve kredi gibi tüm borçlarınızdan kurtulun. Bu sizin daha kolay bir şekilde para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Hiç borcunuz olmadığında gelirinizi ve giderinizi daha net bir şekilde hesaplayabilir ve daha kolay bir şekilde para biriktirme yolları üzerine düşünebilirsiniz.

 

 

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

 

 

Ev hanımlarının para biriktirme yöntemleri - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Almak istediğiniz bir araba veya hayalini kurduğunuz bir yurtdışı tatili için size en gerekli olan materyal şüphesiz ki paradır. Daha disiplinli bir şekilde para biriktirebilmek ve hedeflerinizi daha kısa süreler içerisinde gerçekleştirebilmek için kendinize bir hedef belirleyebilir ve bu doğrultuda para biriktirmeye çalışabilirsiniz. En iyi birikim hesabı için bu şekilde işlem yapabilirsiniz. Örneğin; ben bu ay maaşımın yüzde 20’siyle birikim yapacağım dediğiniz zaman kendinize bir hedef koymuş olursunuz. Bunu gerçekleştirdiğinizde ise para biriktirme yolunda önemli bir adım atarsınız. Bir yılın sonunda biriktireceğiniz parayla da uzun vadeli belirlemiş olduğunuz hedefinizi gerçekleştirirsiniz. Yani para biriktirme planı yaparak uzun vadeli hedefinize adım adım ilerlemeniz ve küçük adımlarla para biriktirmeye başlamanız son derece faydanıza olacak bir durumdur.

 

 

Gelirinizi Arttırın ve Ek Gelir Kaynakları Oluşturun

 

 

Helal para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Öncelikle para biriktirme yolları arasında en etkili olan yolun gelirinizi arttırmak olduğunu belirtmemizde fayda var. Günümüzde birçok kişi normal bir işin dışında e-ticaret yaparak veya internet üzerinden uzmanlık alanlarına göre işler yaparak para kazanabiliyor. Hatta öyle ki internet üzerinde yaptıkları ek işlerden, mevcut maaşından daha fazla para kazanan kişiler bile bulunabiliyor. Bunun için siz de yeteneklerinize ve ilgi alanınıza göre bir araştırma yaparak kendinize bir ek gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Evde para biriktirme yöntemleri arasında yer alan makale yazarak, Youtube kanalı açarak, blog veya internet sitesi kurarak, İnstagram’da butik veya sayfa açarak ve ticaret yaparak para kazanmanız ve gelirinizi arttırmanız mümkün. Bu da daha kolay ve daha fazla bir şekilde para biriktirmenize yardımcı olacak bir durumdur.

Yani ne kadar fazla para kazanırsanız birikim yapacağınız para miktarını o oranda arttırabilirsiniz. Bu yöntemler hakkında hiç bilgi sahibi olmasanız da internet üzerinde bir araştırma yapabilir ve Youtube videoları aracılığı ile nasıl kendinize ek gelir kaynağı oluşturacağınızı çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu yöntem para biriktirme yolları arasında pek gösterilmese de aslında en etkili para biriktirme yoludur diyebiliriz. Zira düşük gelirli bir kişiyle aylık 10.000 ₺ kazanan birinin maaşlarından yüzde 20 birikim yapması aynı şey olmayacaktır. Bu nedenle ilk etapta ekstradan para kazanmanın yollarını aramanız ve bulmanız sizi oldukça rahatlatacaktır.

 

 

Sigara ve Diğer Zararlı Alışkanlıkları Bırakın!

 

 

kolay para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar sağlığınızı tehdit etmekte ve uzun vadede öldürücü yan etkileriyle hayatınızın daha kısa sürede son bulmasına etki etmektedir. Hem sağlığınız ve hayatınızı düşünerek bu alışkanlıklardan kurtulmanız hem de bunlara harcadığınız miktarı biriktirmeniz hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Para biriktirme yolları içinde sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmanız oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde ortalama 1 paket günlük sigara tüketimi olan bir kişi aylık 450 – 550 ₺ civarında parayı kendisine zararı olan bir materyale harcamaktadır. Bu da yıllık ortalama 6000 ₺ civarında bir parayı çöpe atmanız anlamına geliyor. Uzun vadeli düşünürsek bu durum daha da içler acısı şekilde kaşımıza çıkıyor. Uzun vadeli sigara içen bir kişi 20 yılda yaklaşık olarak 120.000 ₺ parayı boşa harcamış oluyor.Bu hesaplama için en iyi para biriktirme uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Sağlıkta bıraktığı etkilerin tedavisi ise belki de mümkün olmuyor ve bu durum maddi açıdan ölçülemeyecek bir durum. Onun yerine sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara harcayacağınızı parayla birikim yaparak hedeflerinize ulaşabilir ve ekonomik özgürlüğe kavuşabilirsiniz. 20 yılda kaybolan sadece sağlık ve 120.000 ₺ olmayacak. Sigaraya harcanan para her ay bir yatırım aracına yatırıldığında 20 yılda getirisi çok çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle sağlığınızı olumsuz etkileyen ve size hiçbir faydası olmayan zararlı alışkanlıklara yapacağınız harcamayla ilk etapta birikim daha sonra da yatırım yapabilirsiniz. Bu oldukça etkili ve kolay para biriktirme yoludur.

 

 

Kumbaraları Tercih Edin

 

 

kolayca 1 yılda ne kadar para biriktirilir - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Size biraz saçma gelebilir ve “Bu devirde ne kumbarası?” diyebilirsiniz. Ancak eskilerden süregelen bu alet para biriktirme yolları arasında oldukça etkili. Küçümsediğiniz ve miktarı az olan bozuk paraları bir kumbara alarak buna atabilirsiniz. Dolduğunda küçümsediğiniz bu paraların birikerek kayda değer bir miktara ulaştığını görünce şaşıracaksınız. Bu nedenle küçük bir kumbara ile para biriktirmeye başlayarak uzun vadede ne kadar etkili bir yöntem olduğunu görebilirsiniz.

 

 

Giderlerinizi Takip Edin

 

 

en karlı birikim nasıl yapılı - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Harcamalarınızı kontrol altında tutmak oldukça zordur. Ancak bunu başarırsanız neye ne kadar para harcadığınızı çok daha kolay bir şekilde görebilirsiniz. Bunun için mobil uygulamaları tercih edebilir ve ücretsiz bir şekilde aylık gelir – gider verilerinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

 

Bu tarz bir uygulama kullanmanız giderlerinizi ve gereksiz olarak adlandırabileceğiniz harcamalarınızı daha kolay görmenizi sağlar. Nasıl birikim yapıyorsunuz sorusunu merak edenler bu uygulamadan faydalanabilir. Gereksiz harcamalardan kaçınarak ve giderlerinizi analiz ederek mümkün olduğunca azaltmaya çalışabilirsiniz. Bunun dışında lüks tüketim harcamalarınızı da daha rahat bir şekilde kontrol altına aldığınızı görebilirsiniz. Lüks bir kafede kahve içmek yerine evinizde kahve içmeyi tercih etmeniz oturduğunuz yerden 10 – 20 ₺ biriktirmenize neden olabilir. Bu nedenle harcama yaparken, dışarıda bir şey yiyip içerken veya kıyafet alırken iki kez düşünmeli ve yapacağınız harcamanın gerçekten acil olup olmadığını iyi düşünmelisiniz. Bu sizin daha hızlı ve etkili bir biçimde para biriktirmenize yardımcı olacaktır.

 

 

Gereksiz Aboneliklerden Kurtulun

 

 

Nasıl birikim yapıyorsunuz - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Bir telefon faturası sizin ihtiyacınızı yeterince karşılıyor olabilir. Ancak daha uygun fiyatlı ve benzer özelliklerin bulunduğu tarife size yılda hatırı sayılır paralar kazandırabilir. Tasarruf etmek için ince eleyip sık dokumalı ve neye harcama yapıyorsanız hepsini tekrar gözden geçirmelisiniz. Ayda 30 ₺ ödeme yaptığınız bir abonelik size yılda 360 ₺’ye mal olmaktadır. Bunun gibi 3-4 aboneliğe sahip olduğunuzu ve 10 yıl bu paraları ödediğinizi düşünürseniz para biriktirme yolları arasında aboneliklerden kurtulmanın ne kadar etkili bir adım olduğunu görebilirsiniz. Küçük gibi görünen abonelik ücretlerinden kurtulmanız daha kısa sürede büyük hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Mağazalarda Çok Fazla Dolaşmayın

 

 

kenara para atma yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Genel olarak tüm mağazalar tüketiciyi çekmek ve daha fazla harcama yapmasına zemin hazırlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Eğer alacağınız şey belliyse mağazaya veya markete giderek sadece ihtiyacınız olanı alın ve çıkın. Aksi takdirde ihtiyacınız olmayan ürünlerin de ilginizi çekmesi ve yüksek ihtimalle satın almanız muhtemeldir. Bu nedenle, birikim için alacağınız ürünü önceden belirleyin ve sadece onu satın alarak mağaza veya marketten çıkın. Bu durum daha fazla para harcamanızın ve aslında ihtiyacınız olmayan ürünleri almanızın önüne geçecektir.

 

 

İndirimleri Takip Edin

 

 

en kolay para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

İhtiyacınız olan tüm ürünleri internet üzerinde fiyat karşılaştırma sistemleri aracılığı ile kontrol edin. Böylece nerede en ucuz olduğunu görebilir, deyim yerindeyse alırken kazanabilirsiniz. Yine market alışverişleri için broşür toplamanız da faydanıza olabilir. Mobil uygulamaları aracılığı ile çok rahat bir şekilde bir ürünün hangi markette ne kadar olduğunu görebilir ve en uygun olan yerden alışveriş yapabilirsiniz. Para biriktirme yolları arasında oldukça tercih edilen bu yöntemle ödeyeceğiniz fazla paraları kumbaranıza atabilir ve ekstra para biriktirebilirsiniz.

 

 

Kısa Vadeli Düşünün

 

 

zahmetsiz para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Para biriktirme yolları arasında en etkili tekniklerden birisi de yıllık yerine aylık planlamalar yapmanızdır. Yani bir yılda şu kadar para biriktireceğim yerine aylık 400 ₺ birikim yapacağım demeniz sizin için daha iyi olacaktır. Uzun vadeli planlamalar sekteye uğrayabilir ve tutmayabilir. Ancak kısa vadeli planlama yapmanız planınızın daha yüksek oranla gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu durumda hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizi görerek daha kolay bir şekilde motive olabilirsiniz.

 

 

Yatırım Yapın

 

 

ev almak için para biriktirme yolları - Para Biriktimenin 11 Kolay Yolu

 

 

Öncelikle birikim yapmayı başarmış bir bireyseniz yatırım evresine geçebilirsiniz. Her ay birikim yaptığınız parayla küçük bir araştırma yaparak yatırıma yönelebilirsiniz. Para biriktirme yolları arasında sayılmasa da birikimlerinizi değerlendirmeniz bir bakıma daha fazla para kazanmanıza yani paranızın değer kazanmasına zemin hazırlar. Altın, döviz, yatırım fonu, bitcoin ve bunun gibi birçok yatırım aracını tercih edebilir ve birikimlerinizin daha da artmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda her ay kenara atmayı düşündüğünüz parayla aylık olarak yatırım yapmanız da faydanıza olacaktır.

 

Eğer borçlarınızı tamamen kapatmayı ve giderlerinizi kontrol altına almayı başardıysanız önünüzde iki temel seçenek kalıyor. Para biriktirme yolları arasında en etkili tekniklerden birisi olan ek gelir kaynağı oluşturma sizin daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir. Öncelikle yapabiliyorsanız gelirinizi arttırın. Yok, yapamıyorsanız ve ek gelir oluşturmak sizin için şu dönemde zorsa araştırmaya devam etmeli ve giderlerinizi mümkün olduğunca kısmalısınız. Birikimlerinizi yatırım araçlarında değerlendirmeniz birikimlerinizi katlayabileceği gibi erimesine de neden olabilir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce çok dikkatli olmalı ve sıkı bir şekilde araştırma yapmalısınız. Öncelikle birikimi hedeflemeli ve daha sonra yaptığınızı birikimlerle yatırım yapmayı denemelisiniz. Bu uzun vadede hayalini kurduğunuz hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Ne kadar disiplinli olursanız para biriktirme yolları da size o oranda katkı sağlayacaktır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz