Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

09 Aralık 2018 Pazar, 13:43
Otomatik Fatura Ödeme Talimatı kampanyası 642x320 - Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

 

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Hakkında Merak Edilenler

Otomatik fatura ödeme talimatı faturalarınızı banka hesabı ya da kredi kartınızdan son ödeme tarihi geldiğinde aylık olarak düzenli şekilde ödenmesidir. Ülkemizdeki tüm bankaların sunduğu bu hizmet; bankaların anlaştığı kurumlara göre değişmektedir. Elektrik, telefon, internet gibi faturalı hizmetlerinizin banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan ödendiği işlemlere otomatik ödeme hizmeti adı verilmeltedir. Peki, otomatik ödeme talimatı avantajları ve dezavantajları nelerdir, bankaların düzenlediği otomatik ödeme talimatı kampanyası nedir, nasıl katılım sağlayabiliriz ve otomatik ödeme talimatı nasıl verilir? gibi otomatik fatura ödemesi hakkında merak edilen konuları sizler için araştırdık.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Özellikleri

 

Bankalara verebileceğiniz otomatik ödeme talimatları sizlere birçok avantaj sağlamaktadır. Elektrik, doğalgaz, su gibi bir ailenin geçimini sağlaması için gerekli olan hizmetlere ait faturaları düşündüğümüzde, sorunsuz hizmet için ayda en az 2 faturanın düzenli ödenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu faturaların takibi ise zaman zaman başlı başına bir dert olabilmektedir. Ayrıca bir işyeri sahibi iseniz, aylık ödenecek faturaların sayısı 2 katına çıkmaktadır. Bankalar ise müşterilerine bu sorunu çözüme kavuşturmak için otomatik fatura ödeme hizmeti vermektedir. Bununla birlikte; elektrik veren kurumlar, telefon operatörleri gibi bazı kurumlar da otomatik ödeme hizmeti verebilmektedir. Bu kurumlar ise bankalardan farklı olarak sadece kredi kartı ile ödeme kabul etmektedirler. Peki, otomatik ödeme talimatlarının özellikleri nelerdir? Şimdi sizlere birkaç maddede otomatik fatura ödeme talimatının özelliklerinden bahsedeceğiz.

  • Otomatik fatura ödeme işlemleri için bir hesabınız, kredi kartınız olması şarttır.
  • Bankalar sadece kendi kredi kartlarından ve hesaplarından ödeme talimatı almaktadır.
  • Her fatura kurumu her banka ile anlaşma yapmadığından bir bankada geçerli olan otomatik ödeme talimatı başka bir bankada geçerli olmayabilir.
  • Bankalar anlaşma gereği her fatura ödemesinden ücret talep edebilirler. Genel olarak vadesiz hesaplardan ödenecek faturalar için herhangi bir ücret talep edilmezken, kredi kartı ile ödemelerde genellikle fatura üzerinden ücret talep edilebilir. Kredi kartı otomatik ödeme talimatı için de bankanızla konuşabilir veya fatura merkezlerine bildirebilirsiniz.
  • Otomatik fatura ödemeleri, son fatura ödeme tarihinden yapılacağından; ya vadesiz hesabınızda fatura tutarı kadar para bulunmalı yada kredi kartı limitiniz olmalıdır.
  • Otomatik ödeme talimatı vermek için bankanıza fatura ile gidebilir, bankanın internet ve mobil bankacılığından talimat verebilir; otomatik ödeme talimatı iptali için de aynı işlemleri takip edebilirsiniz.
  • Bankalar; fatura ödemesi yaklaşan müşterilerine genel olarak SMS ile bilgi vermektedir. Bu hizmet ile fatura ödemenizi takip edebilirsiniz. Ayrıca faturanızın ödenme ve ödenmeme durumunda da sizlere bilgi verilmektedir.
  • Bankalar; hesap işletim ücreti iadesi, puan gibi hizmetler için otomatik ödeme talimatı kampanyası düzenleyebilmektedirler. Siz de bu kampanyalara katılım sağlayarak hem faturanızın otomatik ödenmesini sağlayabilir hem de ekstra para kazanabilirsiniz.
  • Bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılığı ile otomatik ödeme talimatı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, faturanızı yönetebilirsiniz.

 

Otomatik Fatura Ödeme Avantajları – Dezavantajları

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı nedir - Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

 

Otomatik fatura ödeme talimatı vererek birçok avantajından faydalanabilirsiniz. Otomatik fatura ödeme talimatının dezavantajları da bulunuyor.

 

Otomatik ödeme talimatı verecekseniz ancak emekliyseniz, banka kartınızda bir miktar para bırakmanız gerekiyor. Banka kartından ödeme yapmak istemiyorsanız, kredi kartını kullanarak ta yapabilirsiniz.

 

Bankalar arası rekabet devam ediyor. Her biri müşteri kazanmak istiyor. Tüm banka kartı ve kredi kartı ile otomatik ödeme hizmetlerinden faydalanmak mümkündür. Fatura ödeme yaparken, kuyruklarda beklemekten sıkıldıysanız bankaya giderek otomatik ödeme talimatı vererek fatura kuyruğundan kurtulabilirsiniz. Elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet, cep telefonu faturası gibi birçok fatura için otomatik fatura ödeme talimatı verebilirsiniz.

Banka kartını kullanarak otomatik ödeme talimatı verecekseniz, parayı önceden öderseniz bu bir avantajdır. Kredi kartı kullanarak otomatik ödeme yapılacaksa, ay sonu ekstreye ilave olarak bu parayı ödemek için ATM’ye gitmek zorunda kalırsınız. Banka kartınızda para yoksa, ödeme yapılmadığı takdirde elektrik veya su kesilir. Kredi kartında 3 aya kadar erteleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ödemeyi faturaya ek, faizle birlikte ödemiş olursunuz.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Avantajları

 

Kuyruklarda bekleyip fatura ödemekten hoşlanmıyor ya da unutkan biriyseniz otomatik ödeme talimatı vererek, kurtulabilirsiniz. Faturanın son ödeme tarihi geldiğinde banka tarafından ödeme otomatik olarak yapılır. Aldığınız hizmet (elektrik, su, telefon, doğalgaz) kesilmez. Faiz ödemezsiniz.

 

Aldığınız maaşı yettiremiyor veya yönetemiyor ve fatura ödeme günü geldiğinde elinizde para kalmıyorsa, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Kredi kartınız olmasa bile, banka kartınızdan da otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

 

Kredi kartı kullanarak otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, ekstreye ait asgari tutarı ödeyebilirsiniz. Fatura tutarından küçük tutarlar ödemiş olursunuz. Acil para nakit akışı için bu bir avantajdır.

 

Otomatik fatura ödeme talimatı verip, borçlarınızı da düzenli ödediğiniz takdirde kredi notunuzun artmasında yardımcı olur.

 

Otomatik fatura ödeme talimat ile fatura ödemeleriniz düzene girer, her ay fatura ödendi mi ödenmedi mi diye derde düşmezsiniz.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatının Dezavantajları

 

Otomatik fatura ödeme talimatının pek dezavantajı bulunmuyor. Kredi kartında otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, ödemelerinizi kesinlikle geciktirmeyin. 3 ay boyunca ekstreye ait güncel borçlarınızı ödemezseniz, yasal takip başlar. Ekstreye ait borçlarınızı ödeyemiyorsanız, kredi kartından otomatik ödeme talimatı vermeyeniz.

 

Otomatik fatura ödeme talimatı verseniz bile, bankalar bazen ödemeleri atlıyor. İnternet ya da mobil bankacılığı kullanarak kontrol etmeniz gerekiyor.

 

Bazı bankalar yapılacak işlem için ufak tutarlarda komisyon ücreti alabilirler. Anlaşma gereği bankalar bu ücreti sizden talep etmektedirler.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Alan Bankalar

 

Otomatik fatura ödeme talimatı yazımızı fatura talimatı verebileceğiniz banka listesi ile bitiriyoruz. Siz de ülkemizde hizmet veren aşağıdaki bankalardan otomatik fatura ödeme talimatı hizmeti alabilirsiniz.

 

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Fibabanka A.Ş. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Akbank T.A.Ş. HSBC Bank A.Ş. Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
Alternatifbank A.Ş. ING Bank A.Ş. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.
Anadolubank A.Ş. Odea Bank A.Ş. Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Citibank A.Ş. QNB Finansbank A.Ş. Türkiye Halk Bankası A.Ş.
Denizbank A.Ş. Şekerbank T.A.Ş. Türkiye İş Bankası A.Ş.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz