NFT Hakkında Merak Edilenler

10 Ekim 2021 Pazar, 00:00
nft nedir 642x320 - NFT Hakkında Merak Edilenler

NFT Nedir, Nerede Saklanır?

Günümüzde herkesin bahsettiği NFT nedir bir de biz bahsedelim. NFT, açılımı ile non-fungible token için dijital dünyanın yeni gözdesi demek pek de yanlış olmaz. NFT, değiştirilemez ve tek bir kopyası olan dijital bir oluşumdur. NFT’ler değiştirilemeyen ve takas edilemeyen varlıklardır. Günümüzde de sıklıkla işlem görmesi ve yüksek fiyatlarda kendisine alıcı bulması NFT’leri cazip göstermektedir.

 

Üretilen bu NFT’ler birbirinden farklı özellikler taşır. Peki üretilen bu varlıklar nerede depolanır veya saklanır? NFT’ler, IPFS üzerinde şifrelenmiş bir şekilde küçük veri parçalarına ayrılarak saklanır. Burada depolanan varlıkların alım satımı ve sergilenmesi tasarımcı tarafından yönetilir.

 

 

NFT Nasıl Üretilir?        

 

 

Günümüzde kendisine gittikçe daha geniş kullanıcı kitlesi oluşturan NFT nedir nasıl yapılır bir özet geçelim. NFT, Ethereum kripto para birimi ile oluşmuştur. Bu nedenle de ona bağlı olarak işlemler yapılır. NFT üretimi için ERC-721 token standartları baz alınmaktadır. ERC-721 token standartları ERC-20 standartlarının güncellenmiş halidir denebilir.

 

Sistem üzerinde işlem yapılması için belirlenen standartlar çerçevesinde üretim yapmak önemlidir. Aksi halde NFT üretimi yapılamaz, alım-satımı gerçekleştirilemez. ERC-721 standartları, 2017 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu tokenler kripto piyasasında işleme konulamaz, bşka bir kripto para birimine çevrilemez.

 

NFT üretimi yapabilmek için kripto para cüzdanı olması ön koşuldur. Çünkü bu piyasada işlemler kripto para ile gerçekleştirilmektedir. Cüzdana belirli miktarda Ethereum yüklemesi yapılır. Tasarlanan NFT dosyasının yüklemesi yapılarak uygun pazara bağlantı kurulur. Tasarlanan NFT’nin ne kadar üretileceği, satış fiyatının ne olacağı, özellikleri bu aşamadan sonra belirlenmelidir.

 

 

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

 

 

nft coin - NFT Hakkında Merak Edilenler

 

 

NFT, dijital ortamda oluşturulan değiştirilemeyen varlıklardır. NFT’lerin değiştirilemeyen özellikte olması her NFT’den birer adet olduğu anlamına gelmektedir. İnternet ortamında ekran görüntülerinin alınması nedeniyle kopyaları oluşmuş olsa dahi bu varlıklar benzersizdir. Tasarımcının blockchain üzerindeki cüzdan adresini belirtmesi gerekir. Eserin orijinalliği de blockchain üzerinden kontrol edilebilir.

 

NFT’ler fikri mülkiyet hakkı olan varlıklardır. Oluşturulan eserler tasarımcıların profillerinde sergilenmektedir. Açık arttırma yoluyla satışa çıkarılabildiği gibi net fiyat üzerinden satış da yapılabilmektedir. Peki bu NFT ne işe yarar nasıl işlem görür bir bakalım. Bir NFT’yi satın alan kişi, dijital ortamda emsali olmayan bir sanat eseri satın almış oluyor.

 

Bu NFT’ler, yalnızca dijital varlığı olan birimlerdir. Bu nedenle de genellikle dijital platformlarda kullanılır. Bir oyun profili için ya da herhangi bir profil oluşturulmasında sahibinin kullanabileceği bir varlıktır. Bir şekilde günümüzdeki yeni yatırım aracı olarak da kullanılmaya başlanmaktadır.

 

 

NFT ve Kripto Para Piyasası

 

 

 

NFT, yalnızca kripto paralar ile satışa sunulmakta. Ayrıca ERC-721 token standartlarına uygun bir şekilde üretimleri yapılmakadır. Bu bağlamda NFT nedir kripto para piyasası ile bağlantısı nedir daha da merak ediliyor. NFT, Ethereum ile oluşmuş bir birimdir. Aslında 2017 tarihinden beri var olan bu oluşum günümüzde daha yaygın bir hale gelmektedir.

 

NFT’nin tanınmasının bir nedeni de eserlerini dijitale yorumlayan sanatçıların iyi gelirlere tasarımlarını satmalarıdır. Yatırımcılar da kripto para piyasası üzerinde NFT alım-satımını gerçekleştirmektedirler. Bu tasarımların alım satımı ile bu alan her geçen gün farklı bir yatırım aracının oluşmasına ortam sağlamaktadır.  

 

NFT nedir bahsettikten sonra kripto para ile farkına da değinelim. NFT ile kripto parayı birbirinden ayıran en önemli özellik değiştirilebilirlik. NFT’ler, değiştirilemezken; kripto paralar kendi içlerinde değiştirilebilir bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir NFT’ye sahip olan birey, bu piyasada tektir. Ancak kripto paranın farksız olması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz