Ne Kadar Tüketici Kredisi Çekebilirim?

25 Aralık 2020 Cuma, 09:08
Maasima Gore Ne Kadar Kredi Cekebilirim 642x320 - Ne Kadar Tüketici Kredisi Çekebilirim?

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Finansal açıdan tüketici kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, sık sık hangi bankadan ne kadar kredi çekebilirim ? Sorusunu sormaktadır. Findeks Kredi Kayıt Bürosu kapsamında belirtilen kredi notu ile tüketici kredisi başvurularına onay alınmaktadır.

 

Birçok banka aynı gelir düzeyine sahip farklı kişilere farklı miktarlarda kredi vermektedir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu oran tüketici kredisi çekme işlemlerinin hesaplanmasını da zorlaştırmaktadır.

 

Peki Tüketici Kredisi Ne Kadar Çekilir ? Sorusunun yanıtı yazının devamında detaylı olarak anlatılmıştır.

 

 

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

 

 

Maasa gore kredi hesaplama - Ne Kadar Tüketici Kredisi Çekebilirim?

 

 

Öncelikle tüketici kredisi çekmek isteyen vatandaşlar aylık kredi taksit tutatrının 1/3’ünü geçmeyecek oran da gelir beyanında bulunmalıdır. Bu yaklaşım Merkez Bankası tarafından da kredi kullanacak kişilerin yıllık gelir miktarının maksimum %70’ine kredi taksit tutarı olarak belirlemiştir. Fakat bazı bankaların koşulları bu oranın altında / üstünde kalabilmektedir. Bazı durumlarda önceki yıllarda alınmış olan kredi tutarı ya da kredi kartı ödemelerinde gecikmeler meydana gelmiş ise kredi başvurularında düzenli gelir beyanları bulunsa dahi olumsuz sonuçlar verilebilmektedir.

 

 

Kredi Tutarı Nasıl Artırılır?

 

Şayet istenilen tutar, gelir ile kredi miktarı oranlarında maaş üzerinde kalıyorsa bu konu da aile geliri de göz önünde bulundurulup beyan edilerek tüketici kredisi beyanında bulunulabilir.

 

Örneğin, 60.000 TL değerinde bir tüketici kredisi başvurusu söz konusu olsun. Burada tüketici kredi faizini % 1.55 oranında varsaydığımızda 48 ay üzerinden hesaplanması durumunda da 1.900 TL tutarında bir taksit miktarı banka sistemi tarafından belirlenecektir. (vade değişebilmektedir.) Tüketici kredisi başvurusunda bulunacak vatandaşın almış olduğu maaş tutarı da 1.500 TL olduğu varsayılsın. Kredi bedelinin 60.000 TL ve 48 aylık taksit tutarının naaşın üzerinde olması nedeniyle istenilen tutarda kredi alınamayabilir. Fakat ailede çalışan birinin olması istenilen tutarın tamamının alınmasını sağlayabilir..

Konuyla alakalı olarak banka tüketici kredisi koşulları ve faiz oranlarının araştırılarak iyice incelenmesi gerekmektedir.

 

 

 

Tüketici Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 

 

Tüketici Kredisi vatandaşlar tarafından; sağlık, evlilik, tatil, ev eşyası, bilgisayar gibi kişsel ihtiyaçlarda kullanılmaktadır. Bu kredi türüne sahip olmak için gerekli olan belegeler ise şu şekildedir:

 

 

-Bireysel tüketici kredi başvuru formu,

 

-Nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı,

 

-Gelir belgesi,

 

-İkametgah belgesi,

 

-Kira geliri var ise tapu kaydı,

 

-Faiz geliri beyan edilecekse yatırım hesabı dökümanı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz