Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

04 Ocak 2021 Pazartesi, 08:41
Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim 642x320 - Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi, konut satın almak isteyen yatırımcıların nakit ihtiyaçlarının karşılamak için başvurdukları kredi türüdür.  Burada dikkat edilmesi gereken, konut kredilerinin alınmak istenen konut değerinin hepsinin karşılığının verilmeyeceği durumudur. Konut kredisinde dikkat edilmesi gerek birçok nokta bulunmaktadır. Bu durumda da yatırımcılar, Ne kadar konut kredisi çekilir ? Sorusuna piyasa araştırmaları yapılarak yanıt bulunmaya çalışılmaktadır. 

 

En başta da belirtildiği gibi konut kredileri alınacak konut veya konutların değerinin tamamını karşılamamaktadır. Yani bankalardan talep edilecek konut kredisinin alınması planlanan konut değerinin maksimum yüzde 80’i kadar bir tutarı kapsamaktadır. ( Konut değeri 500 binin altı ise %90. ) Eğer peşinat ödemeden bankalardan konut kredisi almak istiyorsanız, ek gelir beyan etmeniz gerekebilir.

 

Konut kredisi olarak elinizde ipotek olarak gösterebileceğiniz bir mülk yok ise ekspertiz raporlarının yüksek çıkması gerekmektedir. SPK şirketlerine bağlı firmaların ekspertizleri alınacak olan evin değerini belirlerken, bankaya kredi başvurusu yapacak olan müşterinin gelir ve gider tabloları da incelenir.

 

 

Ne Kadar Konut Kredisi - Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

 

 

Satın alınacak ekspertiz değerinin yüzde kaçına kadar kredi kullanılır ?

 

Satın alacağınız konut için SPK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin 500.000 TL’ye kadar maksimum %90’ına, 500.000 TL üzerinde ise maksimum %80’ine; A sınıfı konutlar için ekspertiz değerinin %90’ına; B sınıfı konutlar için ise ekspertiz değerinin 500.000 TL’ye kadar %90’ına, 500.000 TL üzerinde ise %85’ine kadar bankamızın onay vermesi kaydıyla konut kredisi kullanabilirsiniz.

 

 

Konut kredisi kullanımında kefil şart mıdır?

 

Bankamız konut kredisi kullanımında kefil talep etmemektedir. Ancak şubelerimiz gerekli gördükleri durumlarda kefil isteyebilir. 

 

 

Konut kredisi erken kapatmak istenirse  ücret ödenir mi?

 

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, kredi tutarın tamamı veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödenmesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Erken ödeme tazminatı, erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde biri, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisi ve yapılacak toplam indirim tutarı ile sınırlıdır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz