Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar

20 Mart 2019 Çarşamba, 20:05
Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar 642x320 - Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar

Nakliyat Sigortası Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Profesyonelliğin gerekliliklerini yerine getiren firmalar gerçekleştirilen nakliyat sigortası taşınırken yapılması gerekenler ve taşınma sürecindeki işlemleri kapsamaktadır. Bir çeşit güvence olurken nakliye hizmeti sunan firmaların büyük çoğunluğu tarafından uygulanmaktadır. Uluslararası ticaret özelinde ürünlerin ihracat ülkesi üzerinden ithalat ülkesine taşınmasındaki tüm risklerin alımı firmalardadır. Var olan tüm hususlar genel şartlarda açıklanırken nakliyat sigortası yapan firmaların uluslararası bağlantıları, deneyimleri ve olanakları da kalite standartları açısından belirleyicidir.

 

Nakliyat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

 

Belirli bir adresten bir yere taşınacak malların taşınma anında ve sürecinde yaşanacak tüm zararları karşılaması olarak nakliyat sigortası nedir sorusu yanıtlanabilir. Bir güvence olarak da ifade edilirken taşınma süreçlerinde malların zarar görmesi, yıpranması ya da aynı sağlamlıkta taşınma işleminin olmaması durumunda maddi zararlar karşılanmaktadır. Ticari faaliyetlerin gelişmesiyle birlikte çok daha geniş kapsamlı olarak da sigorta işlemleri yapılabilmektedir. Herhangi bir gerekçeyle çarpma, batma ya da soygun durumlarında dahi nakliyat sigortası devreye girerken kayıpların karşılanması mümkün olmaktadır.

 

Sigortalı nakliyat firmaları - Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar

 

Bilindiği gibi dış ticarette çok farklı kaza riskleri mevcut olurken bunlardan %100 oranında korunma sağlanması söz konusu değildir. Bundan dolayı mutlaka nakliyat sigortası yaptırmanın avantajlarından yararlanılmalı, uluslararası ticaret süreçlerinde çok daha sağlıklı ve kazançlı olunması elde edilmelidir. Bilhassa gemi kazalarında konteyner düşüşlerin olabilmesi, ürünlerin hasarlı olarak teslim edilmesi de sigorta çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Nakliye sigortası nasıl yapılır süreçlerinde belirli genel şartlar rol oynarken demir ya da karayoluyla deniz ticareti de kullanılabilir. Nakliyat sigortası yapan firmalar birçok açıdan farklı koşullar ortaya koyarken fiyatlandırma ise belli başlı etkenler rol oynar. Bunların başında taşıma seferi ve taşıma aracı gelir. Ayrıca teminat kapsamı da sigorta fiyatlandırmasında belirleyici olur. Taşıma ambalajı, taşıma biçimi ve malın cinsi ise fiyatlandırmada özelinde gerçekleşen işlemlerde ana hususlardır.

  Sigorta Hasar Bildirim Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Nakliyat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

 

Kara yoluyla kamyon aracılığıyla nakliyat yapılabileceği gibi deniz ya da demir yolu kullanımı da vardır. Emtia ve kıymet sigortaları, tekne sigortaları ve sorumluluk sigortaları nakliyat sigortası çeşitleri olarak listelenebilir. Tekne sigortaları özelinde ticari tekne sigortaları, tekne inşaat sigortaları ve yat sigortaları yer alır. Bunun haricinde farklı sigorta şirketleri tarafından çok daha çeşitlendirme durumu olurken özellikleri açısından da farklılıklar gösterdiği söylenebilir. Hem deniz yolu hem de karayolu özelinde uygulaması bulunan nakliye sigortası klozları CL382 İnstitute Cargo Clause (A), CL383 İnstitute Cargo Clause (B), CL384 İnstitute Cargo Clause (C) olarak belirtilirken 2009 yılında revizyon durumu olduğu da belirtilir.

 

Nakliyat Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

 

Nakliyat sigortası genel şartları - Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar

 

Var olan nakliye sigortası genel şartları çeşitli maddelerden oluşurken hangi kazaların geçerli olduğu, hangilerinin olmadığı da bu şekilde belirlenir. İlk maddeye göre her türlü yoldan meydana gelmiş hasarlar sigortacı tarafından ödenecek olup denizde oluşan kazalarda geçerliliği bulunur. Buna göre deniz kazaları kapsam içine girerken bombalı terör olayları ise dahil edilmemektedir. Ayrıca kaçakçılık ve gizli ticaret durumlarının da sigortaya dahil olmadığı beşinci maddede açıklanmaktadır.

Genel şartlar arasında bulunan grevci durumları ve grevciler tarafından verilen zararların tümü de sigorta dahilinde olmamakla birlikte muhatap sigorta şirketi değildir. Paslanma, kırılma ya da çalma durumlarının da genel sigorta şartlarında sigortacı kabulü yoktur. Ancak ek bir şekilde hazırlanan nakliyat sigorta poliçesi üzerinden bu maddelerin dahil edilmesi ise durumu değiştirmektedir. Malların dağıtılması, saçılması olayları da sigorta dışı tutulurken kimyasal maddelerin oluşması ya da yanma durumlarında da sorumluluk kabulü yoktur. Nakliyat sigortası poliçe türleri ise muvakkat poliçe, kati poliçe ve abonman poliçe olarak sıralanır. Teminatsız bırakmama amacıyla iyi niyetli sigortalının nakliye seferinin öncesinde işlemleri yapması Flotan olarak da adlandırılan muvakkat poliçe ile olur. Tüm verilerin sefer öncesinde bulunması gerekli olmazken böyle bir durumda ise kati poliçe üzerinden işlemler yapılır. Sevk tarihi ve seferi ile birlikte değeri, araç bilgisi kati poliçe üzerinden düzenlenir. Abonman poliçe ise sigortalı üzerinden tüm seferlerin kapsaması ve 1 yıl boyunca geçerliliğe sahip olmasını tanımlar.

  6 Maddede Neden Konut Sigortası Yapılmalı

Malların tam olarak düzenli bir şekilde nakledilmesiyle birlikte sigorta işlemi başlatılır. Teslim edilene kadar nakliyat sigortası geçerliliğini korur. Tazminat durumları ve talepleri de yirmi dördüncü maddede belirtilmektedir.

 

Nakliyat Sigortası Teminatları Nelerdir?

 

Nakliyat sigortası işlemlerinde hali hazırda üç farklı teminatlandırma durumu bulunur. Geniş teminat çeşidinde genel şartlarda var olan bazı maddelerin haricindeki tüm tehlikeli durumlarda geçerlilik söz konusudur. Olağan hasarlar, kasti hareket, gizli kusur ve mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesinden olmaktadır. Dar teminat ise karayolu ya da demir yolu özelindeki nakliye süreçlerinde olabilecek hasarı karşılar. Tam zıya teminatında masraflar ve kurtarma süreçleri haricinde var olan ziyanı temin eder.

 

Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar Hangileridir?

 

Nakliyat Sigortası Nedir - Nakliyat Sigortası Yapan Firmalar

Nakliyat emtia sigortası süreçlerinde çeşitli firmalar aktif rol oynarken var olan kalite standartları arasında farklılıklar olabilmektedir. Her türlü yükün başarılı bir şekilde taşınması kastedilirken işlemlerin tedbirli yapılması ve hızlı bir süreçle teslimlerin sağlıklı olması da istenir. Bununla birlikte genel kapsamlı sigorta çeşitlerinde ve şartlarında olmaması karşın grev, kargaşa ya da savaş durumlarında dahi birçok husus sigorta kapsamına dahil edilebilir. Sigortalı nakliyat firmaları bu çerçevede farklı imkanları sağlaması açısından da birbirlerinden ayrılır. Devamlı olarak aynı firmalarla çalışılması ise geç bildirimlerin olmasını ya da poliçe unutma durumlarının yaşanmasını da ortadan kaldırır. Çok daha uygun fiyatlarla devamlı olarak malların taşınması sigortalanabilir. Sürekli olarak sevkiyat yaptırılması durumlarında da doğru sigorta firmasının seçimi de en az ürün satışı kadar önem taşır. Bundan dolayı işlemlerin takip süreçlerinin zahmetsiz olması için alanında en iyi nakliyat sigortası yapan firmalar tercih edilebilir. Taşınacak malların bilgisinin doğru şekilde verilmesiyle sorunsuz süreçler başlatılabilir.

 

  Aracınıza En Uygun Kasko Teklifi Alma Yöntemleri

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Forex'te Para Kazanma Teknikleri Dünyanın en gelişmiş piyasasının…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz