Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

24 Aralık 2019 Salı, 09:00
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 642x320 - Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları trafik kanunlarına göre alınan vergi türüdür. Kara taşıtları için ödenen bir vergi olarak düşünülür. Fakat bu vergi hava araçları ya da deniz araçları için de ödenmektedir. Ülkemizde araç alan herkes ilk olarak MTV Nedir, nasıl ödenir? sorusunu sorar. Pekala, MTV nasıl hesaplanır ve kredi kartından nasıl ödeme yapılır?

 

 

MTV Nedir, Nasıl Ödenir?

 

 

Taşıt sahiplerinin ödemek ile yükümlü olduğu vergi türüne motorlu araç vergisi denilmektedir. Bu vergi türü ülkemizde 2 defa ödenir. Vergi, trafik şubelerinde kayırlı olan araçlar için alınır. Ödemeler kara taşıtlarında arabadan motosiklete kadar her taşıt için gerçekleşir. Motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin biri Ocak ayında yapılır. Diğer ödeme ise temmuz ayında gerçekleşmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi aracın bağlı bulunduğu il ya da ilçe vergi dairelerinde yapılır. Anlaşmalı bankalar üzerinden online bankacılık ve mobil bankacılık işlemleri de MTV ödenmesine yardımcı olur.

 

MTV yi kredi kartı ile ödemek için ise buradaki adresi kullanabilirsiniz.

 

 

MTV Hesaplama

 

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2020 - Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

 

 

Araç sahibi pek çok kişi MTV Nedir, nasıl ödenir? Sorusundan sonra MTV neye göre belirlenir? Sorusunu merak eder.

 

  • Aracın ilk tescil tarihi motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanmasında etkilidir.
  • Araç tipi de verginin belirlenmesinde esastır.
  • Aracın modeli de vergiyi belirler.
  • Motor silindir hacmi
  • Elektrikli araçlar için son yıllarda tablolar oluşmaya başlamıştır.

 

 

2020 MTV Ne Kadar?

 

 

Motorlu taşıtlar vergisinde araç yaşı oldukça önemlidir. Araç yaşı düştükçe vergi artış göstermektedir. TÜİK, 2020 yılında MTV artış oranını yüzde 22,58 olarak belirledi. Bu orana göz önüne alındığında Motorlu Taşıtlar Vergisi 2020 yılı için şöyle oldu:

1300 CC ve aşağısı için motorlu taşıtlar vergisi için MTV tutarları nedir? Sorusunda belirleyici etken yaştır. 1-3 yaşta 1055 lira, 4-6 yaşta 7,5 lira, 7-11 yaşta 412 lira, 12-15 yaşta 311 lira, 16 yaş ve üzerinde ise 110 lira vergi ödenir.

 

Yaş sıralaması aynı kaldığında 1301- 1600 cc motor hacminde motorlu taşıtlar vergisi 1837 lira, 1378 lira, 799 lira, 565 lira ve 217 lira olur. En az vergiyi 16 yaş ve altında bulunan araç sahipleri ödemektedir. En fazla vergi ise 4001 cc ve üzeri araçlar için ödenir. 1-3 yaş arası için bu araçlara 50.263 lira ödeme yapılır. Bu araçların en az vergi ödemesi ise 3894 lira olarak belirlenmiştir.

 

Güncelleme : Yukarıda yer alan artışa karşı Cumhurbaşkanı kendi yetkisini kullanarak, Cumhurbaşkanı Kararı ile 2020 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi artış oranı %12 olarak kararlaştırıldı. Buna göre, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli yeni MTV oranları şöyle oldu:

 

 

mtv hesaplama 2020 tablosu - Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

 

 

Ayrıca bu bölümde yer alan MTV hesaplama ile kendi aracınızın MTV sini öğrenebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz