Mayıs Ayı Hisse Önerileri

02 Mayıs 2019 Perşembe, 23:13
mayıs 2019 hisse önerileri 642x320 - Mayıs Ayı Hisse Önerileri

Mayıs Ayı Hisse Senedi Önerileri

Yerel seçimlerin etkisi ile girdiğimiz mayıs ayında BİST 100 endeksi de negatif ayrışmaya devam etmektedir. Nisan ayı içerisinde 99 bin seviyelerini gören BİST 100 mayıs ayında nasıl bir performans gösterebilir? Mayıs ayı hisse önerileri ele aldığımız bu makalemizde sizlere hem aracı kurumların mayıs ayındaki hisse önerilerini sunacağız hem de borsa ve döviz piyasasında uzmanların beklentilerini inceleyeceğiz. Hisse önerileri bölümüne geçmeden önce sizlere nisan ayındaki piyasanın durumu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Nisan 2019’ da Piyasalarda Neler Oldu?

 

Nisan ayı içerinde yaklaşık %1.70 yükseliş geçen BİST 100 endeksi ay içerisinde 91.865 ile 99.214 kanalında hareket etti. Sınai endeksi ise ay içerisinde %1.4 yükseliş kaydederken, bankacılık endeksi ise yaklaşık %3.5 düşüş gösterdi. Bu veriler ışığında Borsa İstanbul ’un diğer ülke borsalarına göre oldukça kötü performans sergiledi. Nisan ayında en iyi performans gösteren 5 hisse senedi ise şöyledir:

 

Hisse Senedi Önceki Kapanış Kapanış % Değişim
ISBTR 4,379.00 19,570.00 346.91
ISATR 50,029.00 203,000.00 305.76
ISKUR 81,000.10 242,000.00 198.77
IHGZT 0.70 1.90 171.43
SNKRN 3.12 6.40 105.13

 

Nisan’da dikkat çeken bir diğer veri ise Merkez Bankası faiz kararı oldu. Merkez Bankası yaptığı PPK toplantısında faizi %24 te sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası’nın 2019 enflasyon beklentisi ise %14.6 olurken, 2020 yılı için faiz enflasyon beklentisi ise %8.2 olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, mayıs ayında hisse senetleri piyasasında neler beklenmektedir, aracı kurumların mayıs 2019 hisse önerileri nelerdir? Şimdi bu konulara bir değinelim.  

 

Mayıs 2019 ’da Neler Bekleniyor?

 

2019 yılının mayıs ayındaki piyasa beklentilerini inceleyecek olursak; yerel seçim işlemlerinin tamamlanmaya başladığı bugünlerde BİST 100 endeksinde negatif ayrışma devam etmektedir. Özellikle İstanbul sonuçlarının henüz tamamlanmamış olması piyasada tedirginliğe yol açmakta, YSK’nın seçim sonuçlarını net olarak açıklaması beklenmektedir. Seçim belirsizliğinin sona ermesi ile TL’deki negatif ayrışmanın sonlanacağı beklenmektedir. Ayrıca mayıs ayında ABD ile yaşanabilecek olumsuzluklar piyasaları tedirgin etmektedir. F-35 ve Suriye politikası hala bir numaralı gündem maddesi.

BİST 100 endeksindeki düşüş trendinin sonlanması ile endekste 100 bin seviyelerin görülebileceği tahmin edilmektedir. Eğer endeksteki düşüş seyri devam ederse 89 bin seviyelerine gerileme görülebilir. Bu seviyelerde doğru düşüşlerin ise alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği uzman analistler tarafından dikkati çekmektedir. Yükseliş trendi ile endekste 100 bin seviyelerinde kar satışları görülmesi muhtemel.

 

Aylık Hisse Önerileri Mayıs 2019

 

 

Aracı kurumların aylık raporları incelenerek oluşturduğumuz mayıs 2019 hisse önerileri makalesinde bu ay içinde önerilen hisse senedi listesine ulaşabilirsiniz. Aracı kurumlar arasında ilk ele aldığımız rapor Şeker Yatırım a aittir.

 

Şeker Yatırım Aylık Hisse Önerileri – Mayıs 2019

eker Yatırım Mayıs 2019 Hisse Önerileri - Mayıs Ayı Hisse ÖnerileriŞeker Yatırım aylık hisse önerileri şu şekildedir:

 

Turkcell – TCELL : 2019 yılının ilk 3 ayındaki abone sayısını 33.7 milyon olarak açıklayan şirket, Şeker Yatırım uzmanlarının hisse önerileri arasındaki yerini korumaktadır. Güçlü büyüme, satış gelirlerindeki artış beklentisi ile TCELL hisse senedi 12 aylık hedef fiyatı 17.30 TL dir.

 

Migros – MGROS : Net satış gelirlerindeki artış beklentisi şirketin hisse öneri listesine daihl edilmesini sağlamıştır. Şirketin 12 aylık hedef fiyatı ise 25 TL olarak devam etmektedir.

 

Pegasus – PGSUS : Artan dış hat yolcu kapasitesi ve yüksek kar marjı beklentisi ise şirket hisse senedi mayıs ayı hisse önerileri listesine dahil olmuştur. %26 yükseliş potansiyeli beklenen hisse senedinde on iki aylık hedef fiyat 39 TL dir.

 

Tofaş Otomotiv – TOASO :22 TL hedef fiyatla hisse önerileri listesine eklenen hisse senedinde FAVÖK marjının ve net karın yükselmesi beklenmektedir.

 

Türk Hava Yolları – THYAO : Yeni havalimanının açılması ile şirketin ve filo kapasitesinin büyümesi şirketi cazip hale getirmektedir.Bu  gelişmelere paralel olarak Şeker Yatırım uzmanları THYAO hisse senedini mayıs 2019 hisse önerileri listesine eklemiştir. Hissenin 12 aydaki hedef fiyat beklentisi ise 20.40 TL’dir.

 

Türk Telekom – TTKOM : Yurtdışı benzerlerine göre iskontolu olarak işlem gören hisse senedinde on iki aylık hedef fiyat 6 Tl’dir.

 

AKBANK – AKBNK : Kuvvetli sermayesi, güçlü büyümesi ile hisse senedi öneri listesine dahil edilmiştir. Hisse senedinin hedef fiyatı ise 7.81 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Garanti Bankası – GARAN : 9.67 TL hedef fiyat beklentisi ile Şeker Yatırım uzmanlarının listeye dahil ettiği hisse senedi mayıs 2019 hisse önerileri arasında yerini korumuştur.

 

Şeker Yatırım’ın hisse önerileri raporuna bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

Metro Yatırım Aylık Hisse Önerileri – Mayıs 2019

Metro Yatırım Mayıs 2019 Hisse Önerileri - Mayıs Ayı Hisse Önerileri

Mayıs ayı hisse senedi öneri raporunu açıklayan bir başka aracı kurum ise Metro Yatırım’dır. Bu aracı kurumun aylık hisse önerileri ise şöyledir:

 

Goodyear Lastikleri – GOODY : Cazip F/K oranı, esas faaliyet karındaki artış GOODY hisse senedinin öneri listesine eklenmesini sağlamıştır. Metro Yatırım uzmanları bu hisse senedini 4TL ile öneri listesine eklemiştir.

 

Sabancı Holding – SAHOL : 2019 satış gelirlerinde büyüme beklenen SAHOL hisse senedinde %30 yükseliş potansiyeli bulunmaktadır. Hissenin 12 aylık fiyat beklentisi ise 10 TL dir.

 

Emlak Konut GYO – EKGYO : Defter değerine göre yüzde 55 iskontolu olarak işlem gören hisse senedinde %50 yükseliş potansiyeli beklenmektedir. Hissenin hedef fiyatı 2.30 TL dir.

 

HalkBank – HALKB : %75 defter değeri ile oldukça cazip konumda olan hisse senedi, hem sektöre hem de rakiplerine göre oldukça cazip görünmektedir. mayıs 2019 hisse önerileri arasında bulunan HALKB için hedef fiyat 7.50 TL dir.

 

Enka İnşaat ve Sanayi – ENKAI : Defter değerine göre cazip olan hisse senedinin hedef fiyatı 5.85 TL.

 

Doğuş Otomotiv – DOAS : Esas faaliyet karındaki artış şirketi cazip göstermektedir. Hisse senedinin beklenen hedef fiyatı 6 tl’dir.

 

Alarko Holding – ALARK : Güçlü finansal yapısı ile dikkat çeken Alarko Holding, esas faaliyet karında yüzde 250 gibi oldukça iyi bir gelişme göstermiştir. Bu sebeple, şirket 3.30 TL hedef fiyat ile hisse önerileri listesine dahil edilmiştir.

 

Migros – MGROS : Güçlü operasyonel performans, satış büyümesi, yeni mağazalar gibi etkenler göz önüne alınarak MGROS hisse senedi mayıs 2019 hisse önerileri listesine dahil edilmiştir. Hisse senedi için beklenen hedef fiyat 20.35 TL olarak görünmektedir.

 

Metro Yatırım’ın hisse önerileri raporuna ise buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

 

 

Gedik Yatırım Aylık Hisse Önerileri – Mayıs 2019

 

Gedik Yatırım mayıs 2019 hisse önerileri - Mayıs Ayı Hisse Önerileri

Gedik Yatırım uzmanları da mayıs ayının 6 sında aylık hisse önerileri raporunu kamuoyu ile paylaştı. Gedik Yatırım uzmanlarının mayıs ayında teknik olarak takip ettiği hisseler şöyledir:

 

BİM Mağazaları – BIMAS : 80.90 TL satış fiyatı belirlenen hissede 75 TL stop-loss seviyesi olarak görülebilir.

 

Kordsa Teknik Tekstil – KORDS : Yüksek döviz geliri ve kurun yükselmesi ile dikkat çeken hisse senedi, Gedik Yatırım analistlerinin dikkatini çekmiştir. Hissede hedef satış fiyatı 12.34 TL olarak belirlenmiştir.

 

Petkim – PETKM : Piyasalar bilanço verilerinin kötü açıklanması ile düşüşe geçen hisse senedinde yavaş yavaş toparlanma görmeye başlamıştır. Bu sebeple, hisse senedi 4.60 TL hedef fiyat ile mayıs hisse önerileri arasında dahil olmuştur.

 

Şişe Cam – SISE : Döviz gelirleri sebebiyle BİST şirketleri hisse senetleri arasında oldukça avantajlı konumda olan SISE, 6.14 TL hedef fiyatla teknik öneri listesine eklenmiştir.

 

TAV Havalimanları – TAVHL : Euro cinsinden gelirleri şirketin öneri listesine dahil olmasını sağlamıştır. Hisse senedinde hedef satış fiyatı 25.24 TL’dir.

 

Gedik Yatırım’ın bu listesine buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

 

Not: Diğer aracı kurumların aylık hisse önerileri raporu açıklandıkça listemiz güncellenecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
EFT Saat Kaça Kadar Yapılabiliyor? Elektronik fon transferi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz