Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

12 Şubat 2019 Salı, 22:01
Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları 642x320 - Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

Hisse Senedi Tüyoları Borsada Başarı Getirir Mi?

İnternet ortamında ve sosyal medya platformlarında, hisse senedi tüyoları başlığında bir çok haber yayınlanıyor. Bu tüyolara inanlar ise çoğunlukla büyük kayıplar yaşamaktadırlar. Peki, bu hisse senedi tüyoları ne kadar gerçekçi? Küçük yatırımcı borsa tüyoları ile para kazanabilir mi? Şimdi yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.

 

Hisse Senedi Nedir?

 

Borsaya yeni giriş yapacaklar genellikle hisse senedi nedir sorusunu sıklıkla soruyorlar. Sermaye şirketleri, ortaklarının paylarını belirlemek için, paylarının oranlarında kıymetli evrak vermektedir, bu evraklara da hisse senedi adı verilmektedir. Sermaye piyasası kurumunun izini ile çıkarılabilen bu hisse senetlerini her şirket çıkaramamaktadır. Hisse senetleri (halka arz olacak) sadece özel kanun ile kurulmuş kurumlar, komandit (sermayesi paylara bölünen) ve anonim şirketler tarafından çıkarılabilmektedir. Hisse senetleri yatırım amaçlı da kullanılabilmektedir. Bunun için de halka arz edilmiş ve borsada işlem görüyor olması lazımdır. hisse senetlerinin de bazı çeşitleri vardır, bunlar şu şekildedir:

 

 1. Adi ve imtiyazlı hisse senedi: bu hisse senedi şirketin bir kısmına aittir.
 2. Nama ve hamiline yazılı hisse senedi: belirli bir kişinin adına düzenlenmiştir.
 3. Primli ve primsiz hisse senetleri: hisse senedi üzerinde yazan değerden daha yüksek değerle çıkmışsa primli, aynı değerle çıkmışsa primsiz olarak adlandırılmaktadır.
 4. Bedelli ve bedelsiz hisse senetleri: sermaye artırımında çıkarılan hisse senetleri bedelli, sermayesi artmış varlıkların sermayeye ilavesi için çıkarılan hisse senetlerine bedelsiz hisse senedi denmektedir.
 5. Kurucu ve intifa hisse senetleri: kurucu hisse senetleri, şirketin kuruluşunda emeği geçenler, intifa hisse senetleri ise bazı kişilere hizmet veya alacak karşılığında verilmektedir.

 

Hisse senedi ile tahvil çok karıştırılsa da, tamamen farklıdır. Hisse senedi ile tahvil farkları ise şunlardır:

 1. Tahvil alacak hakkı verirken, hisse senedi ortaklık hakkı verir.
 2. Hisse senedi yönetime katılma hakkı verir, tahvilde böyle bir şey yoktur
 3. Hisse senetlerinin getirileri değişken, tahvillerinki ise sabittir
 4. Hisse senetleri riskli, tahviller risksizdir
 5. Tahvilin vadesi vardır, hisse senetlerinde vade yoktur.

 

Hisse Senedi Tavsiyeleri Başarılı Mı?

 

Hisse Senedi Tavsiyeleri Başarılı Mı - Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

Hisse senedi yazılarak internette arama yapıldığında, hisse senedi tüyoları ve tavsiyeleri başlığında bir çok site çıkmaktadır, bu nedenle de hisse senedi tavsiyeleri başarılı mı sorusu sorulmaktadır. Bu sitelerin çoğunluğu para kazanmak veya reklam yayınlamak maksadı ile kurulmakta ve verdiği hisse senedi tüyoları sonuçları da genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır.

Hisse senetlerinin bilimsel olarak analizlerini yapan büyük şirketler de bulunmaktadır ve bu şirketlerin sitelerine giriş yapmak için ücretli üyelik gerekmektedir. Bu tarz siteler, genellikle profesyonel borsa yorumcuları ile çalışmakta ve genellikle de tavsiyeleri uzun vadeli yatırımlar için faydalı olmaktadır.

Burada en önemli husus, borsada yatırım yapacak kişilerin de yatırım işinden ve hisse senedi analizlerinden az da olsa anlıyor olması gerektiğidir. Çünkü verilen hisse senedi tüyoları ve tavsiyelerinin bir garantisi yoktur ve bunları verenlerin de bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bunun için yatırımcılar iyi araştırma yapmalı ve verilen tavsiyeleri diğer uzmanların görüşleri ile de kıyaslayarak, kendi değerlendirmeleri sonucunda karar vermelidirler.

 

Duyumlarla Hisse Senedi Alınır Mı?

 

Sanal ortamda çok fazla hisse senedi duyumu olduğundan, duyumlarla hisse senedi alınır mı soruları da yaygınlaşmaktadır. Hisse senetlerine yatırım yapan kişilerin en çok zarar ettikleri konunun başında, duyumlarla hisse senedi almak geliyor. Hisse senetleri, şirketlerin faaliyetleri ve karlılıkları ile ekonomik verilere göre değişkenlik göstermektedir, bu nedenle duyum alarak veya hisse senedi tüyoları alım yapmak kadar yanlış bir hareket bulunmamaktadır.

Bir hisse senedi ile ilgili duyum alınabilmesi için o şirketin yönetim kurulundan bilgi almak gerekir ve bu bilgiler de gizli olduğu için bu duyumlar alınamamaktadır. Özellikle internet ortamında yaygın olarak yayınlanan bu duyumların, nerede ise tamamı yanlış çıkmakta ve yatırımcının borsadaki davranışlarını da yanlış yönlendirmektedir.

 

Sosyal Medya ve Hisse Senedi Tüyoları

 

Sosyal medya kullanıcılarının çok hızlı artmasından faydalanan bazı kişi ve firmalar tarafından, bu platformlar üzerinden de hisse senedi tüyoları verilmektedir. Kısa süre önce bu tüyoları veren kişilerin büyük bir kısmının dolandırıcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu kişiler sırf para kazanmak için, bir çok sosyal medya kullanıcısını yanlış yönlendirerek, çok büyük paralar kaybettirmektedir. Bir çok dolandırıcılık için uygun imkanlar sağlayan bu platformlar, borsa sahtekarlıkları için de sıklıkla kullanılmaktadır. Borsa yatırımına yeni başlayan ve borsada pek bilgisi olmayan kişiler sosyal medya fenomenlerinin görüşlerine dayanarak alım satım kararı verebilmektedirler. Fakat duyumlarla hareket eden küçük yatırımcı birkaç kez bu şekilde başarı elde etse de bu tavisyeler zaman zaman hüsranla sonuçlanabilmektedir. Peki, bu tavsiyelere dayanarak paranızı yönlendirmek ne kadar başarı sağlar?

 

Tüyo Duyumları ile Para Kazanabilir Mi?

 

Yatırım yapacakların tüyo duyumları ile para kazanabilir mi sorusuna en güzel cevap, eğer bu duyumlar gerçek olsa idi, tüyoyu verenler çok zengin kişiler olurdu, şeklinde olmalıdır. Bu güne kadar bu tüyo duyumları ile kazanan kimse olmamıştır. Dolandırıcılar, sanal kişiler yaratarak bu tüyolar karşılığında çok para kazandıkları yorumlarını yayınlamakta ve daha çok kişiyi tuzaklarına düşürmektedir. Bu sebeple, duyumlara dayanarak yatırım yapmadan önce kendi kararınızı kendiniz vermeli, alım satım kararını kendi düşünceleriniz ile yapmalısınız.

 

Doğru Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

 

Doğru Hisse Senedi Nasıl Seçilir - Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

Sanal ortamda, doğru hisse senedi nasıl seçilir sorusu sıkça sorulmaktadır. Doğru hisse senedi yatırımı yapmak için borsa uzmanlarının üzerinde mutabık kaldığı şu adımlar bulunmaktadır:

 

 • Doğru hisse senedi yatırımı yapmanın ilk adımını, hisse senedi piyasasını öğrenmek oluşturmaktadır. Bunun içinde, borsanın ve borsa terimlerinin öğrenilmesi, işleyişinin ve yatırım araçların bilinmesi gerekmektedir.

 

 • Hisse senetlerinin araştırılması gerekir. Bunun için belirli hisse senetlerinin izlenmesi, hisse senetlerini çıkaran şirketlerin incelenmesi, hisse senetlerinin temel ve teknik analizlerinin yapılması, strateji belirlenmesi ve yatırıma karar verilmesi gerekir.

 

 • Bu işlemlerin birçok büyük forex şirketinin sunduğu deneme hesabı ile yapılması, gerçek yatırıma başlamadan önce daha faydalı olmaktadır.

 

Borsada Kazanma Stratejileri

 

Borsada Kazanma Stratejileri - Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

Borsada kazanmak için belirlenen ve faydaları kabul gören stratejiler bulunmaktadır. Borsada kazanmak için dikkate alabileceğiniz hususlar ise şu şekildedir:

 

 • Risklere sınır koymak: Paranın bulunduğu her ortamda, risklerin de olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle, yatırımcıların riskleri tanıyarak iyi bir portföy oluşturmaları ve bu riskleri sınırlamaları gerekmektedir.

 

 • Yatırımcılar psikolojilerini yönetebilmelidir: Borsada para kazanabilmek için yatırımcıların psikolojik açıdan sağlam olması gerekmektedir. Buradaki en önemli konu ise gelişmelere sakin olarak karşılık verebilmektir. yatırımcılar, hisse senetlerindeki dalgalanmalar karşısında serin kanlı olmalı ve acele ile hareket ederek yanlış kararlar vermemelidir. Panik hali ile verilen yanlış kararlardan, çoğu zaman geri dönebilmek imkansız olmaktadır.

 

 • Yatırımlara küçük başlamak: Çok para kazanmak için, yatırımlara büyük paralarla başlamak, çok büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle borsaya küçük yatırımlarla başlamak gerekmektedir. Borsa ve yatırım amaçları iyice tanınıp analizleri doğru yapılmaya başlandıkça, yatırım miktarları da yavaş yavaş arttırılabilir.

 

 • Ara verebilmek: Yatırımcıların verdiği tüm kararlar doğru olmamaktadır. Yanlış kararlardan dolayı veya piyasalardaki olumsuz gelişmeler neticesinde kayıplar sürekli olmaya başlayınca, mutlaka bir süre ara verilmelidir. Yatırımcılar verdikleri bu ara esnasında kararlarını ve yatırımlarını daha iyi değerlendirerek, daha doğru karar verebilirler. Yatırımcıların kayıplarının büyük bir kısmı ise, ara vermemekten meydana gelmektedir. Bu arayı vermeden işlemlere devam edilmesi, kayıp miktarlarının daha da fazla olmasına sebep olmaktadır.

 

 • Kararlar, seans içinde alınmamalı: Yatırım kararları önceden yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda alınmalıdır. Seanslar içindeki gelişmelerden kazanç sağlamak için alınan kararlar ise yetersiz bilgiden dolayı, seans sonunda kayıplara dönüşmektedir.

 

 • Çoğunluğun hareketlerine uymamak: Borsa işlemlerinde herkes alıyor veya satıyor diye aynı işlemi yapan yatırımcılar, genellikle seans sonunda pişmanlık duymaktadır. Bu da ya istenen karı az olarak almak veya hiç kar etmemek gibi olmaktadır.

 

 • Zararı kesebilmek: Zarar edilmeye başlandığında, paniğe kapılmadan belirli bir oranda zarar kesilerek satış yapılabilmelidir.

 

 • Tepe ve dip noktalardan uzak durmak: Borsada yapılan en büyük hatalardan biri de tepe noktasında satış yapmayı ve dip noktasında da alım yapmayı beklemektir.

 

En İyi Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

 

Borsada, en iyi hisse senedi nasıl seçilir sorusunun cevabı şirket ve hisse senedinin iyi incelenmesi olmaktadır. Hisse senedi incelenirken, gidilebildiği kadar eski tarihlere gidilip, izlediği performans incelenmelidir. Şirket içinde, durumu ve hakkında çıkan haberler ile resmi istatistikler araştırılmalıdır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz