Kriz Döneminde En Çok Tercih Edilen 4 Yatırım Aracı

15 Ağustos 2020 Cumartesi, 14:21
kriz döneminde neye yatırım yapmalı 613x320 - Kriz Döneminde En Çok Tercih Edilen 4 Yatırım Aracı

Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı?

Ülke ekonomisinde yaşanan değişikliklere bağlı olarak kriz, faiz yükselmesi ve enflasyon oluşumları gibi durumların olumsuz yönde yükselmesine kriz adı verilmektedir. Sıralanan bu gelişmeler, ticari anlamda faaliyet gösteren tüm firmaları ve bireyleri kötü yönde etkilemektedir. Kısaca tanımlamak gerekirse kriz döneminde satın aldığınız ham maddeden temizlik ürünlerinde kadar kişiler her türlü ticri ürün üzerinde alım gücünün düşmesine verilen isimdir. Fakat bazı kurumlar ve kişiler tarafından kriz dönemleri kara çevrilmekte ve yükselişte olan birimlere yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Kriz döneminde hangi yatırım aracına yönlenmesinin gerektiği tamamen kişilerin bakış açısı ve hamlelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kimi insan kriz döneminde elinde bulunan mal varlığını korumaya çalışırken kimisi de krizi fırsata çevirme eğilimindedir. Riskleri bulunsa da kriz dönemi içerisinde çoğu yatırım aracına sahip olunması, gelecek süreçte kişilere oldukça karlı getiriler sunabilmektedir. Peki, kriz döneminde neye yatırım yapmalı?

 

 

Kriz Döneminde En Çok Yatırım Yapılan Yatırım Araçları

 

 

kriz döneminde yatırım araçları - Kriz Döneminde En Çok Tercih Edilen 4 Yatırım Aracı

 

 

Altın

 

Kriz dönemlerinde ülkemiz çapında yaşayan insanların yastık altlarından çıkardıkları en değerli varlıklar olan altınlar, enflasyon dönemini fırsata çevirmek için de en sık tercih edilen yatırım araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle en kötü krizde bile aşınma ve dibe vurma durumlarını yaşamayan altın ürünleri, kişilere kriz sonrası süreçte oldukça kar getiren yatırımların başında gelmektedir.

 

 

Gayrimenkul

 

Kriz dönemi içerisinde gayrimenkul piyasasında dibe vurma gözlemlense de rahatlama sürecinde artan talebin oldukça fazla olduğu gözlemlenebilmektedir. Özellikle kriz anında satış gerçekleştirilemeyen ev fiyatlarının düşüş yaşaması, yatırımcıları gayrimenkul alımına iten en önemli nedenlerden biridir. Kriz dönemlerinde satın alınan gayrimenkul ürünleri, kriz sonrasındaki süreçte oldukça yüksek değerlere çıkabilmekte ve bu sayede kişiler yüksek gelirler elde edebilmektedir. Kriz döneminde neye yatırım yapmalı makalesinde sırada döviz var.

 

 

Döviz

 

Genellikle siyasal krizlerde yükselme gösteren döviz birimleri, kriz anında en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Fakat döviz yükselip alçalma dönemlerinin oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi, yatırım amacıyla tercih edilmesi durumunda sıklıkla takip edilmesi ve doğru anın geldiğine emin olunduğunda satılması gerektiğinin de unutulmaması gerekmektedir. Ani hareket etmesi, devlet otoritelerinin müdahale etmesi sebebiyle kriz döneminde neye yatırım yapmalı sorusu ve yatırım için 2 kez düşünülmesi gereken bir yatırım aracı türüdür.

 

 

Borsa

 

Borsa işlemleri, kriz dönemi boyunca dibe vurmakta, kişiler tarafından oldukça düşük miktarlarla satın alınmaktadır. Bu sebeple kriz anlarında bireyler tarafından en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alabilmektedir. Kriz anında borsa işlemlerine gerçekleştirilen yatırımda asıl amaç, kişilerin elinden düşük fiyatlarla çıkarmak istedikleri hisse senetlerini satın alarak rahatlama dönemlerinde yüksek fiyatlarla tekrar satışa sunmaktır. Kriz döneminde neye yatırım yapmalı sorusunu soranlar uzun vadede kazanç elde edebilecekleri hisse senedi piyasasını göz ardı etmemelidirler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz