Kripto Para Üzerine Bilinmesi Gerekenler

06 Nisan 2021 Salı, 23:51
Kripto Para Nedir 642x320 - Kripto Para Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Kripto Para Nedir?

Kripto para bir diğer deyişle elektronik para birimi, kriptografik deyişiyle ifade edilen protokoller kullanımı sonucu son kıvamı karmaşık kod sistemiyle şifreli bir hale getirilen bir cins dijital para türü olarak tanımlanmaktadır.

 

Tarihçesi 1980’li zamanlara dayanmakta bulunan kripto para türü çalışmaları ilk kez zamanın önde gelen kripttografi konusunda uzman kişileri eliyle ele alındığı görülmektedir. Bu konuda ilk araştırma girişimini David Chaum adlı bilgisayar bilim insanı olarak tanınan uzman kişisi, “ecash” ve “Digicash” projesi ile gerçekleştirmeyi başarmıştır. Kripto para ne demek , 1990’lı zamanlarda üzerinde çalışılan az sayıda diğer projelerin ardından 2008 yılına geldiğimizde tarih dünyasına “merkeziyetsiz elektronik para” tabiri, ilk kez Bitcoin ile hayatımıza girmiş oldu.

 

Takvim yaprakları 31 Ekim 2008 tarihini karşımıza çıkardığında Bitcoin ile alakalı bütün teknik kısımların ifade edildiği white paper bilgisi, Satoshi Nakamoto adlı şahsın imzası ile yayımlandığını görmekteyiz. O zamandan günümüze bir çok ünlü insan, aslında Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğu iddiasında bulunmuş; hatta biraz daha öteye giderek bu şahsın yapay zekasının ürünü olduğunu dahi ortaya atmıştır. Kimileri ise bu sistemin tek insan tarafından dizayn edilemeyeceğini ve Satoshi Nakamoto adı verilen insanın bir yazılım yapan grup olduğunu ileri sürmüştür. Fakat günümüz şartlarında bile Satoshi adlı kişinin kim olduğu bilgisi ortaya çıkamamış ve gizemi halen bilinmeden gizliliğini korumaktadır.

 

 

Geleneksel Yatırım ve Kripto Para

 

 

Kripto Para Nasil Alinir - Kripto Para Üzerine Bilinmesi Gerekenler

 

 

Kripto para dünyasını geleneksel bankacılık sistemi ve meydana gelen ödeme sistemlerinden ayırmakta olan birçok rol söz konusu hale gelmektedir. Bunların tabiri caizse en dişe dokunur kısmı merkezsizlik olması olarak bilinmektedir. Kripto para bir başka tabir ile ifade etmek gerekir ise elektronik para birimi herhangi bir insan, bir ülke, bir lider ya da bir kuruluş eliyle yönetimi söz konusu değildir. Bu Kripto para borsası kontrolü hiçbir otoriter kurum ya da merkezi güç eliyle sağlanmamaktadır. Bu nedenle kripto para sahnesine yazılım dışı etki edilmesi söz konuş olmamakta, spekülatif eylemlerde bulunulması söz konusu değildir.

 

Alışılmış olan ekonomik sahnelerde insanlar birbirlerine para gönderebilmek için güven sağlayacakları aracı olan kurum yardımına ihtiyacı olmaktadır. Aracı olan bu kurum sahip olunan teknoloji sayesinde gönderilen paranın hızlı ve güvenli bir biçimde transfer olmasını sağlarken güvenli durumunu sağlayarak ihtimal dahilinde olan sorunların önüne geçmiş olur. Elektronik para birimleriyle transfer yapılırken aracı bir kuruluşa gerek yoktur. Para direk dijital cüzdanlar aracılığıyla aktarılmış olur. Bu sürecin ortaya çıkmasında Blockchain ismi verilen bir teknoloji sisteminden yararlanılır.

 

 

Kripto Para Nasıl Alınır?

 

 

Kripto Para Nasil Uretilir - Kripto Para Üzerine Bilinmesi Gerekenler

 

 

Kripto para sahibi olabilmek için herkesçe bilinmekte olan en sık metot elektronik para alış satış şekillerini kullanmaktır. Para birimi yatırmak ile karşılık olarak kripto para elde edebileceği gibi, elektronik paralar arasında alış ve satış gerçekleştirebilmektedir.

 

Alış satış platformlarının yanında elektronik parası olan bir tanıdığınızdan kendi hesabınıza kripto para göndermesini isteyebilirsiniz. Kripto paralar direkt olarak cüzdanlar arasında gönderim sağlandığı için bu metotla kısa zamanda kripto para sahibi olabilme olanağı vardır.

 

Ayrıca elektronik para madenciliği yaparak bile kripto para geliri sağlayabilme imkanı bulunmaktadır. Bu gerçekleştirilen işlem için iyi bir bilgisayar donanımına gereksinim vardır. Donanımlı bilgisayarınız karmaşık olan matematiksel işlemi çözer ve karşılık olarak bir miktar elektronik para ile ödül kazanırsınız. Bu metot ilk elektronik para birimi kabul edilen Bitcoin’in üretme biçimi olmaktadır.

 

Bir ürün veya hizmet satıyor iseniz, ürün ya da servislerinizi Bitcoin gibi başka kripto paralar karşılık olarak satılmasını sağlayabilir, bunun sayesinde elektronik para kazancı elde edebilirsiniz. Elektronik para olarak kabul eden yerlerin miktarı arttıkça doğal olarak elektronik para kullanımı insanlar arasında daha çok yaygınlaşacaktır.

 

 

Kripto Para Liderleri

 

 

Dünya üzerinde ilk merkeziyetsiz olarak varsayılan elektronik para birimi olan Bitcoin, ortaya çıktığı zamandan bu yana abüyük bir farkla ara en çok tercih edilen kripto para konumuna ulaşmıştır.

 

Bu para endüstri dünyasının “2.0” versiyonu şeklinde ifade edilen ve ortaya çıkardığı teknolojiler ile bunu bütün dünyadaki geliştiricilere sunarak inovasyonu sağlamakta olan Ethereum da ikincilik konumunu korumayı sağlamıştır. Akıllı sözleşmeler ile merkeziyetsiz uygulamalar benzeri önde görülen protokoller ile donatımı sağlanan ETH ağ sistemi, bu endüstrinin düzenli olarak gelişim göztermesi için ihtiyaç duyulan altyapının oluşması için çok önemli bir rol arz etmektedir.

 

Bitcoin ile Ethereum benzeri tanıdık kripto para birimine göre oranla daha yeni saylan sabit elektronik paralar da kripto para dünyasında işlem sağlanırken karşılaşılan bir çok problemi çözmektedir. Sabit elektronik para sahnesi; değeri bir varlığa, bir paraya ya da diğer başka bir elektronik paraya sabit hale getirilmiş kripto para birimleri olarak kabul edilmektedir. Misal vermek gerekir ise milyarlarca dolarlık finansal hacimleri ile Tether ile TrueUSD, Dolar para birimine sabit hale getirilmiş kripto para olarak ifade edebiliriz.

 

Aktif olarak ticaret gerçekleştirirken sahip olunan elektronik paralarını satarak karşılığında diğer bir elektronik para ya da fiat para kazanmaktan ise yine elektronik para sahnesinde işlem görmekte olan hareketsiz bir varlık şekline geri dönmek isteyen kullanıcı insanlar, sabitlenmiş elektronik paraları kullanarak bu problemi aşmaktadır.

 

 

Kripto Para Nasıl Üretilir?

 

 

Kripto Para Satin Almak - Kripto Para Üzerine Bilinmesi Gerekenler

 

Kripto para üretilişi sıklıkla elekronik para madenciliği adı verilen durum sayesinde imkanı olan bir durum olabilmektedir. Bu madenciliğin en ana manası, iyi ve güçlü olan bir donanım ile alakalı yazılımın uygulanmasıyla karışık bir matematik işlem sürecinin çözülmesi ile karşılık olarak ödül olması için kripto para verilmesidir.

 

Madenci insanlar kripto para dünyasının en önemli taşıdır. Yaptıkları bu işlem endüstrisi siteminin yeryüzü üzerinde değil, direkt olarak yer altında olan Blockchain teknolojisi ile ilgisi bulunmaktadır. Bu madenci insanların güçlü donanımları ile çözmüş olduğu problemler ağda ortaya çıkan bütün işlemlerin onaylı hale gelme sürecini ifade etmektedir.

 

 

Kripto Para Satın Almak

 

 

Dünya üzerinde elektronik para işlemi, kripto para alış satış platformu ile yapılmaktadır. Kayıt sürecini başarı ile tamamlanışı sonrasında Türk Lirası ya da elektronik para yatırımı ile alış satış sürecine dahil olabilirsiniz.

 

Kripto para sahibi olacağınız yeri seçerken güvenlik, işlem ücreti, işlem hacim oranı, size sunduğu çiftler ile Türk Lirası’na çevirme olanakları benzeri ayrıntılara önemle dikkat etmeniz size sunulmaktadır. Kimi yerler kurumsal olan ve büyük yatırım yapan insanlara önemli ayrıcalıklar sunulurken platformların büyük kısmında şahsi kullanıcı insanlar ön planda bulunmaktadır.

 

Kripto para dünyası, elektronik para alan ve kripto para satan insanları bir araya getiren finansal ağ olarak tanımlanmaktadır. 2017 senesinde günlük zamanla işlem hacim oranının 800 milyar Dolar’ın üst seviyelerine tırmandığı bu platformda kullanıcı insanlar paralarını değerli hale getirebilmek için alış satış yapmayı denemektedir. Başlangıç zamanlarında genellikle kripto para madenciliği yapan insanların yer aldığı platformda önce kimi kullanıcı insanlar ve bunun ardından kurumsal olan yatırımcı insanlar dahil bu sektörün devasa olarak görülen bir ekosistem durumunu alması başarılmış ve bu hale getirilmiştir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kripto Para Nedir? Kripto para bir diğer deyişle…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz