Kripto Para Piyasasında Short – Long Pozisyon Kavramı

22 Ağustos 2021 Pazar, 23:00
kripto para long pozisyon 642x320 - Kripto Para Piyasasında Short - Long Pozisyon Kavramı

Short Pozisyon, Long Pozisyon Nedir?

Short (Kısa) Long (Uzun) pozisyon terimi, piyasadaki yatırımcının gelecekteki görüşünü temsil etmektedir.

Piyasa fiyatlarının genel itibariyle yükseleceği görüşünü benimseyen yatırımcıların Long pozisyon, yani uzun pozisyon açması, piyasa fiyatlarının düşeceği beklentisiyle kısa pozisyon – short pozisyon açması bunlara örnek olarak gösterilebilir.

 

Kripto para dünyasının, para piyasasına kıyasla özellikle yeni tecrübesiz yatırımcılarının benimsemekte zorlandığı bir çok kendine has terime sahiptir. Özellikle para piyasasında yatırım yapmaktan uzak olan kişiler için de bu terimler pek bir şey ifade etmeyebilir. Bunları da gelin burada açıklayalım.

 

Uzun pozisyon da olsa kısa pozisyon da olsa piyasanın yöneleceği yeri tahmin eden yatırımcının görüşüyle kar elde etme koşullarını belirleyen hareketleridir. Fiyat artışı bekleyen yatırımcının sisteme girmesiyle long pozisyon açtığını telaffuz edebiliriz. Bunun tam tersi işlemde ise yatırımcının piyasa beklentisi düşüş yönlü olduğu için kripto parasını satar ve short pozisyon açtığını söyleriz.

 

Boğa piyasalarında fiyatların yükseliş beklentisi içerisinde olacağı için yatırımcılar genellikle long pozisyon açacaklardır. Ayı piyasalarındaysa tam tersi olarak satış baskısı ve düşüş riskinin hakim olacağı için short pozisyonların çoğaldığını görebilirsiniz.

 

Profesyonel yatırımcılar genellikle dipten alım yaparlar ve tepeden satarlar. Sonrasında fiyat tekrar geri çekildiğinde tekrar alım yapıp long pozisyon açarlar. Buradaki long pozisyonları ise fiyatlar direnç noktalarını aşmalarıyla satışlara başlayabilecekleri söylenebilir.

 

 

Pozisyon Almada Zamanlamanın Önemi

 

 

kripto para short pozisyon - Kripto Para Piyasasında Short - Long Pozisyon Kavramı

 

 

Ne Zaman Long Pozisyon Açılmalı?

 

Yatırımcı fiyatların yükseleceği beklentisine girmesi halinde uzun posiyon açmalıdır. Burada verilecek karar yatırımcının genel tabloya bakarak piyasa trendinin ayı piyasası mı yoksa boğa piyasası mı olduğunu gözlemleyerek hareket etmesi çok önemli olacaktır.

 

 

Ne Zaman Short Pozisyon Açılmalı?

 

Long pozisyona kıyasla short pozisyonlar düşüş beklentisiyle daha doğrusu tecrübesiz yatırımcıların panik işlemlerine girişeceği farklı bir hareket diliminde daha açılabilir. Bu sebeple ayı piyasasına girişlerde bolca short pozisyona yönelinmesi özellikle piyasaya giriş yapan tecrübesiz yatırımcıların bol olduğu dönemlerde daha çok gözlemlenmesi de kaçınılmaz olacaktır.

 

Kripto para piyasaları henüz gelişmekte olan bir piyasa yapısına sahip olmaları sebebiyle tek bir kritere bağlı olmaksızın global olarak bir çok faktörün tetiklediği dinamik bir yapıya sahiptir. Bu dinamik yapı içerisinde bir çok değişkene göre hareket etmek ve piyasayı iyice analiz etmeden yatırım yapmamak gerekir.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz