Kripto Para Piyasasında Boğa Sezonu

21 Ağustos 2021 Cumartesi, 09:05
kripto para boga piyasasi 642x320 - Kripto Para Piyasasında Boğa Sezonu

Boğa Piyasası Nedir?

Genel itibariyle piyasalar iki temel trend üzerinde yorumlanmaktadır. Bu boğa ve ayı piyasası olarak dile getirilir. Coinlerin uzun periyodlu ve sürekli yükselişleri neticesinde gerçekleşen piyasaya boğa piyasası denilmektedir. Tersi durumda sürekli düşüş olması ve uzun periyoda yayılması halineyse ayı piyasası denilmektedir.

 

Boğa piyasaları kısa süreli olmasının dışında uzun ya da orta vadeye yayılmış yükseliş trendine hakim olunması halinde gerçekleşir. Boğa piyasaları kimi durumlarda aylar kimi durumlarda da yıllar bazında sürebildiği görülmüştür. Coin piyasasında genel itibariyle kısa süreli toplu yükselişlere de boğa piyasası denildiği gibi bazı altcoinlerin kendi değerlerindeki yükselişleri de boğa piyasası olarak adlandırılabilmekte.

 

Yatırım yapılması planlandığında öncelikle gözlemlenmesi gereken piyasanın hangi trendde olduğunun bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi amaçlanmalıdır. Bu sebeple piyasanın boğa piyasası mı ya da ayı piyasası mı olduğunu tespit etmek çok önemlidir.

 

 

Boğa Piyasasının Başladığını Nereden Anlarız?

 

 

Boğa piyasası ayı piyasasında olduğu gibi orta ve uzun vadeli işlemlerle oluşan bir süreçtir. Bu sebeple de ne zaman başladığı ve ne zaman sona erdiğini tahmin etmek özellikle coin piyasasında oldukça güçtür. Hatta büyük analizcilerin dahi ikilemde kaldığı durumlar da görülmüyor değildir. Yine de piyasanın bazı durumlarda trendini belirlemek yüzdelik yükselişlerine bağlı olarak değerlendirilip açıklanabilir.

 

Para piyasalarında üzerindeki değer değişimlerinin ayı piyasası ya da boğa piyasası olarak değerlendirildiğini düşünürsek bu rakam coin piyasasında % olarak ele alınabilir. Yalnız coin piyasalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, geçici değer düşüşleri veya değer artışları ayı piyasası ya da boğa piyasası olarak değerlendirilmez. Hatta coin piyasasında bazı durumlarda birkaç günlük % üzeri düşüşlerin piyasa düzeltmesi olarak değerlendirildiği de görülebilmektedir. İşte bu noktada düzeltmeler kimi yatırımcı için normal değerlendirilse de alım fırsatı oluşturan en can alıcı noktalardan biridir.

 

 

Boğa Piyasasının Özellikleri

 

 

kripto para boga piyasasi ne zaman - Kripto Para Piyasasında Boğa Sezonu

 

 

Boğa piyasasının temel özelliği ayı piyasasına nazaran sürekli görülen bir yükseliş trendinin oluşuyor olmasıdır. Bu sürekli yükselişin de genel düzeyde orta ve uzun vadeli oluşu çok önemlidir. Burada unutulmamalıdır ki orta ve uzun vadeli bakışta kısa süreli yüksek oranlı düşüşlerin düzeltme olarak nitelendirildiğidir.

 

Boğa trendi, güçlü bir coin piyasasında mümkündür. Bu da coin piyasasının büyüdüğü dönemlerde görülebilir.

 

Burada yatırımcıların davranışları daha doğrusu psikolojileri, piyasanın ne yöne hareket edeceği konusunda en temel belirleyici unsur olacaktır. Boğa piyasa koşullarında her kademedeki yatırımcılar piyasaya güvenleri tam not olarak değerlendirildiği söylenebilir. Bu koşullarda da her kademe yatırımcılar piyasaya para aktarmaya devam edecektir.

 

Bu koşullarda da piyasa satıcıdan çok alıcı barındırır. İşte ekonomik olarak da artan talep karşısında azalan arz neticesinde fiyatların yükselmesi de kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Boğa Piyasası Nasıl Yorumlanmalı ve Boğa Piyasasında Nasıl Hareket Edilmelidir?

 

Boğa piyasası ayı piyasasına nazaran daha az risk taşır. Fiyatların sürekli yükselme trendinde olması bu riski ortadan kaldıran en üst faktördür. İlk defa yatırım yapacak olan tecrübesiz yatırımcılara dahi kar imkanı sunacağı piyasa koşulu tam da burasıdır. Belirlenmesi gereken planların en önünde gelen satın alma ve ne kadar süreli elde tutma planıdır. Yatırımcılar, planladıkları bölgeden satın alımını gerçekleştirerek yükseliş sonrasında satıp kar elde edebilirler.

 

Daha az risk almak isteyen yatırımcıların boğa piyasasını beklemesi ve bu piyasa içerisinde yatırıma başlaması en uygun yatırım planı olacaktır. Kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından da kurtulmak isteyen yatırımcılar bu planlamayla kendilerini en az risksiz başlangıç noktasına erişmiş olurlar.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz