Kripto Para Piyasasında Ayı Sezonu

11 Eylül 2021 Cumartesi, 23:48
ayi piyasasi kripto para 642x320 - Kripto Para Piyasasında Ayı Sezonu

Ayı Piyasası Nedir, Ayı Piyasasında Nasıl İşlem Yapılmalıdır?

Para piyasaları ayı ve boğa trendi olarak iki trendle karşımıza çıkmaktadır. Piyasaların sürekli olarak ve uzun bir dönem boyunca düşüş gösterdiği trende denir. Bunun aksine de sürekli ve uzun süreli yükseliş gösteren piyasalara da boğa piyasası denmektedir.

 

Ayı piyasasında, para piyasalarından çok kripto para piyasaında düşüşün yüksek ve süreklilik arz ettiğinde yaşanmaktadır.

 

Finans piyasaların genelinde olduğu gibi yükselişler aşırı hızlı yaşanmamakta ancak düşüşler yatırımcılar açısından bir panik havasıyla birlikte çok daha sert gözlemlenmektedir. Bu yüzden ayı piyasası tecrübesiz yatırımcılar için çok riskli ve çok büyük kayıplarla sonuçlanabilecek bir trenddir.

 

Tüm yatırımcıları hem ayı piyasasında hem de boğa piyasasında farklı planlarla hatta alternatif planlarla yol izlediklerini görmekteyiz. Bu yüzden piyasanın ayı trendinde mi yoksa boğa trendinde mi hatta bunların da hangi seviyelerinde oldukları çok büyük önem gösterir ve yatırım yapmadan önce de bunların tespiti kritik önem taşır.

 

 

Ayı Piyasasında Olduğumuz Nasıl Anlaşılır?

 

 

Boğa piyasasına nazaran ayı piyasası kısa dönem değişimlerde de kendini gösterebilir. Bunda en büyük sebep sert düşüşlerin panik ortamında yatırımcıların psikolojisiyle daha da aşağılara devam eden bir düşüş trendine sürükleyebilir. Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken husus boğa piyasalarında düzeltme olarak yaşanan düşüş trendleriyle karıştırılma yaşanmadan analiz edilmelidir.

 

Orta vadede %20 üzeri düşüşlerin süreklilik arz etmesi halinde ayı piyasasında olduğumuz konuşulabilir. Ayı piyasaları boğa piyasası kadar uzun sürmez ve ayı piyasaları birkaç hafta hatta bazı durumlarda birkaç ay sürebilir. Uzun vadeli ayı piyasaları çok nadir gözükse de bunun olması halinde küresel çaplı bir kriz sonrasında toparlanabilmesi için bir yıldan uzun sürme ihtimali de her zaman için vardır.

 

Ayı piyasaları boğa piyasalarındaki düzeltmelerden farklı olarak düşüşlerin kademeli olmasından çok panik ortamında dip yaptığı hallerde gözlemlenmektedir. Para piyasalarındaki %10’luk düşüşlerde ayı piyasasından bahsedilirken kripto para piyasalarındaki bu yüzde çok daha fazla olabilmektedir. Ayrıca ayı piyasalarındaki bu düşüşler de geçici değil süreklilik gösterir. Genelde rekor kıran piyasalar sonrasında kripto para piyasasındaki doygunluğa ulaşılıp para piyasalarındaki fırsatlara dönüş yaşandığı durumlarda bunu daha çok görmekteyiz.

 

Makro ekonomik durumların ayı piyasasına daha çok etki ettiğini söylemek zor değildir. Yatırımcıların psikolojilerinin özellikle tecrübesiz yatırımcıların bu piyasalarda nasıl hareket ettikleri çok çok önemli olacaktır.

 

 

Ayı Piyasalarının Özellikleri

 

 

ayi piyasasi nasil anlasilir - Kripto Para Piyasasında Ayı Sezonu

 

 

Ayı piyasalarının gözlemlenmesi gereken en önemli özelliği, fiyat düşüşlerinin sert düşüşlerle desteklenmesidir. Ayı piyasası tek bir coin için pek geçerli olmamaktadır. Coin’in kendi başına riskli sıkıntılı bir durumu olmaması halinde ayı piyasası, piyasanın tamamına uzun ve süreklilik arz eden bir düşüşle kendini gösterir.

 

Ayı piyasaları ekonomik ortamın kötü olduğu durumlarda piyasanın aşağı çekilmesiyle sonuçlanır. Harcanabilir gelirin azalması, hatta küresel olarak üretimin de azaldığı ekonominin daralmaya gittiği dönemlerde görülmesi olasıdır.

 

Ayı piyasalarında yatırımcıların psikolojisi çok önemli rol oynamaktadır. Bu rol piyasanın hangi noktalarda nasıl tepki göreceğiyle sonuçlanacaktır. Ayı piyasalarındaki bu psikolojinin negatife dönmesi halinde panik satışlarının kitle olarak piyasayı aşağıya sürüklemesine yol açar.

 

 

Ayı Piyasalarında Nasıl Hareket Etmeli?

 

 

Ayı piyasalarında kar elde etmek boğa piyasalarına nazaran çok güçtür. Kısa süreli pozisyon almanın da güçleşeceği gibi al sat piyasasının devreye girdiği bir noktadır. Ayı piyasalarında kar elde etmek düşüş beklentisinin neticesinde dipten alıp kısa süreli yükselişlerde satışla mümkün olacaktır. Trend değişimlerinde bu işlemler çok riskli olacaktır. Bu yüzden piyasanın iyi okunması ve ona göre değerlendirilerek yatırım yapılması çok önemlidir.

 

Bu arada kısa pozisyonlar dışında risksiz bir diğer yöndem de opsiyon sözleşmeleridir. Opsiyon sözleşmeleri, daha önceden belirlenen bir fiyat üzerinden belirli bir tarihe kadar alma ya da satma seçeneğiyle olur. Bu şekilde fiyat düşüşüne karşı kendini koruma altına alınması yatırım açısından en sağlıklı olan olacaktır.

 

Bunun dışında ayı piyasalarında düşüşün daha dibe hızla yaşanmasının da sebebi olan büyük yatırımcıların piyasadan paralarını çekmesiyle uyguladıkları strateji de benimsenebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz