Kripto Para Hakkında Her Şey

06 Haziran 2021 Pazar, 00:30
Blockchain Sistem 642x320 - Kripto Para Hakkında Her Şey

Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

Kripto para, son zamanlarda spekülasyonlar ile gündeme gelen bir şifreleme yöntemli para aracıdır. Kriptoloji yöntemi ile bu sistem sürdürülebilir hale gelmektedir. Merkeziyetsin para akışı sağlayan alım satım işlemleri, farklı borsa veri tabanlı uygulamalar aracılığı ile kişiler arası nakit işlemini sağlar.

 

Bu sistemin alt yapısı olarak bilinen kriptoloji nedir? Bu konuda en basit ve kapsamlı tanımı yapmaya çalışalım.

 

 

Kriptoloji Nedir?

 

 

BTC NEDIR - Kripto Para Hakkında Her Şey

 

 

Kriptoloji, farklı algoritmalar kullanılarak (harf, rakam, çeşitli simgeler vb.) teknik şifreleme yöntemleri ile sistemli hale getirilen bir birimdir. Temelinde uzman şifreleme sistemi bulunmaktadır.

 

Borsalar, bankalar vb. alanlarda kullanılan kriptoloji, bu sayede transfer işlemlerini sisteme aktararak alış- veriş işlemlerini sağlamış olur. Sağlam bir teknik alt yapı bilgisi, kriptoloji için olmaza olmaz bir gereksinimdir.

 

 

Kripto Paranın Amacı Nedir?

 

Kripto paranın ortaya, var olma amacı özetle;

 

Nakit paraya alternatif bir araç,

 

Merkeziyetsin yatırım aracı kullanmak,

 

Paranın (yatırımın) herhangi bir grubun, şahsın, kurumun tekelinde olmasına alternatif,

 

Diyebiliriz.

 

Kripto paranın yönünü, artışını, düşüşünü etkileyen yegane güç ve unsur kişilerin kendisidir. Denilebilir ki toplumun kendisidir.

 

 

Kripto Paranın Geçmişi Nedir?

 

 

Kripto para, her ne kadar son zamanlarda ünlense de geçmişi olan bir sistemdir. İlk olarak bitcoin olarak ortaya çıktı. Mucidinin Satoshi Nakamoto olduğu söylense de bu konuda kesin bilgi olduğu söylenemez. 2008 yılında bitcoin yeni yeni oluşmaya başlarken (sonraki yılda da aynı şekilde) kimliğini saklamaya özen gösteren Satoshi Nakamoto sonraki süreçlerde de göz önünde olmadı.

 

En son 2011 yılında kripto para konusunda çekilmeye gittiğini bildirerek geri planda kaldı. Adının doğruluğundan emin olunmadığı gibi cinsiyeti, tek mi grup mu olduğu da belli değildir.

 

 

Kripto Paraların Güvenlik Durumu Nedir?

 

 

Kripto para dışında kullanılan yöntemlerde (merkezi) yapılan işlemlerin kaydı tutulur. Bu bankalar aracılığı ile gerçekleşir. Ardından her işlem merkezi otorite tarafından kontrol edilerek (diğer bir değişle sermayeyi elinde bulundurarak) sistemi devam ettirir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz geleneksel merkezi yöntemdir. Kripto paralar için bu durum oldukça farklıdır.

 

Kripto paralarda yapılan her işlem (alım- satım, cüzdan vb.) blockchain (blok zinciri) aracılığı her işlemin onaya tabi tutulması sayesinde yapılmaktadır. Blok zinciri, her blok için ayrı şifreleme yöntemini kullanır. Bu sayede güvenlik üst seviyede olur.

 

 

Blockchain Sistem (Blok Zinciri) Nedir?

 

 

Kripto Para Kullanimi Yasal Mi - Kripto Para Hakkında Her Şey

 

 

Blockchain (blok zinciri) veri tabanı sistemi olarak görülebilir. Dağınık yapıdaki bu veri tabanı, şifrelerin takibi, güvenliği ile ilgilidir. Her blok ayrı ayrı şifrelenerek işlemler gerçekleşir. Şifreler değiştirilemez, saldırı amaçlı kırılamaz hale gelir.

 

Blok Nedir: kripto para uygulamasında her adım bloklar ile devam eder. Kişilerin bilgileri (gönderen adı, tutar, özel bilgisi, doğun tarihi vb.) eşittir blok denilebilir. Alış- verişler esnasında bu adımların her biri ayrı blok oluşturur. Transfer durumlarında hepsinin şifresi ayrıdır. Her adım şifrelerin doğrulanarak onayından geçer. Ardından sistemdeki yerlere dağıtılır. Böylece herkeste aynı şifrelenmiş bilgiler bulunur. Bilgiler sadece alıcı ve satıcı arasında gerçekleşir. Aracı (banka vb.) bulunmaz.

 

 Bunun yanında blok zinciri herkese açık bir sistemdir. Şeffaftır. Bugüne kadar yapılan işlemler, alımlar, satışlar vb. isteyen herkes tarafından rahatlıkla görülebilir.

 

 

Kripto Para Kullanımı Yasal Mı?

 

 

Kripto paraların yasal olup olmaması her ülke için değişiklik göstermektedir. Ülkemizde bu konu hakkında yasal ya da yasal değil anlamında kesin bir açıklama yapılmamıştır. Yurt dışında ise kripto para ile ilgili kesin bilgi paylaşan ülkeler bulunmaktadır. Yakın zamanda Türkiye’de de açıklık getirileceği söylenmektedir. Olumlu- olumsuz düzenleme yapılacaktır.

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
4 Maddede Temettü Hisseleri Nasıl Seçilir? Temettü emekliliği…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz