Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

29 Ocak 2021 Cuma, 22:34
kripto para merak edilenler 642x320 - Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

Kripto para ile yatırım yapma, zengin olma, dünyanın herhangi bir noktasına eşten eşe, aracı olmadan para aktarma işlemi, son yıllarca çok popüler olmaya başladı. Varlıklarını, üçüncü bir aracı ile muhatap olmadan, ağ üzerinde değerlendirme şansı tanıyan Coin piyasası global olarak alış veriş ve yatırım alanına yenilik getirdi.

Zaman içinde güvenirliliği artan coin piyasası o kadar hızlı büyüdü ki, günümüzde Amazon gibi dev bir alış veriş platformunun da dijital para ile alış veriş yapmak mümkün hale geldi. Diğer büyük e-ticaret sitelerinin de kripto para ödemesi kabul etmesi ile bu piyasaya daha çok canlanacak gibi görünüyor. Araya aracı kurumlar konmadan, hem transfer masrafları sıfıra indirilmiş oldu hem de yatırımcılar için, oturdukları yerden coin piyasasındaki hareketlilikleri izleyerek güncel hızlı ve kolay bir şekilde çeşitli coin para birimlerini alıp –satma işi mümkün hale geldi. Alış verişte sadece kriptografik kanıtın yeterli olduğu, aracı kurumlara ihtiyaç duyulmayan ve dünyanın her hangi iki noktası arasında güvenli bir şekilde para transferine imkan tanıyan Coin kripto para piyasası, gün geçtikçe bireysel ve kurumsal yatırımcılara daha çok cazip gelmeye başladı.

 

 

Türkiye’de Kripto Para Satın Alma

 

 

Alt Coin Nasil Secilir - Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

Google arama motoruna girerek Paribu platformuna, BTCTürk com, Thodex platformu gibi platformlara girerek coin para yatırımı için hesap açabiliyorsunuz. Paribu kripto para borsasına girdiğinizde, basit birkaç adımda hesap oluşturma imkanınız var. Paribu platformunda hesap oluşturduktan sonra, sistemdeki panelden giriş yap kısmından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek, Paribu sitesine giriş yapabilirsiniz. Sistem son derece güvenli bir sistem olmak zorunda, bu yüzden sisteme giriş yaptığınızda belirttiğiniz telefona da sistem tarafından doğrulama kodu gönderilip, sizin giriş yaptığınız teyit edilmektedir.

Hesap oluşturduktan sonra, yatırma işlemleri bölümünden Türk lirasını ister papara üzerinden ister havale – EFT kullanarak, şirketin IBAN numarasına para göndermeniz gereklidir. Bu noktada Paribu sizden “sabit yatırma kodu” belirtmenizi de ister. Para transferini, başka hesaptan değil, kendi adınıza ve soyadınıza açılmış bir hesaptan para göndermenize izin veriliyor. Her müşterinin adına tanımlanan sabit yatırım kodu kendine özeldir. Bu kod girildikten sonra, Paribu platformuna para transferiniz gerçekleşecektir. Dilerseniz papara hesabınızdan da para transferini yapabilirsiniz. Türk lirası olarak sisteme yatırdığınız parayı şimdi dijital paraya çevirmek için, sistemdeki market platformuna girerek, hangi Coin para birimini almak istediğiniz seçebiliyorsunuz. Bu menüde, coin para satmak isteyen ve almak isteyenler için 2 ayrı tablo sürekli güncellenmektedir.

Tüm alt coin birimleri için de bu güncel bilgiler geçerlidir. Bu noktada coin satın almadan önce, detaylı bir bilgi almak için kısa bir araştırma sürecine girmeniz gerekiyor. Rastgele coin dijital para alıp satarsanız zarar edebilirsiniz. Mesela ETH birimine para yatıracaksanız, önce Google arama motoruna girerek ETH hakkında güncel bilgi toplayın. Listede sıralanan alt coinleri rastgele değil de, o birim hakkında araştırma yaparak, son 3 aylık 1 aylık ve haftalık grafiklerini coinmarketcap sitesinden inceleyerek karar vermenizde yarar vardır. Alt coinleri nasıl seçip değerlendireceğiniz konusunda alt coin nasıl seçilir yan başlığımızı inceleyin.

 

Alt Coin Nasıl Seçilir?

 

 

Yukselmesi beklenen kripto paralar 2021 - Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

Coinmarket sitesinde girerek, güncel olarak kripto para borsasındaki para birimlerinin hepsini inceleme şansınız olmayabilir. Ekonomi haberlerini takip ederek bu konuda iyice bilgi sahibi olduktan sonra, en çok göze çarpan alt coinleri seçebilirsiniz. Seçtiğiniz alt coin hakkında detaylı bilgileri almanız için coinmarketcap platformunu kullanabiliyorsunuz. Alt coin seçerken ilk bakacağınız nokta, o paranın dolaşımdaki adet sayısıdır. Adet sayısı ve dolaşımdaki adet sayısı bilgisi size fikir verecektir.

Eğer seçtiğiniz kripto paranın adet sayısı potansiyel olarak trilyonlara varıyorsa, dolaşımda da milyarlar düzeyinde ise, fiyatı da çok düşük ise bakacağınız diğer kriter, whitepaper bilgisine bakmaktır. Bu para birimini kim, ne için nasıl geliştirdi? Amaçları nedir? Hedefleri nelerdir? Bu bilgiyi edindikten sonra yine coinmarketcap sitesinde o para ile ilgili bilgilerden biri olan aylık haftalık günlük grafiklerine bakabilirsiniz. Bakacağınız diğer bilgi, bu para birimini yöneten kuran ve işleten otoritelerin sosyal ağlardaki performanslarının güncel olup olmadığını araştırmaktır.

Twitter, telegram gibi ağlarda ne tür faaliyetleri olduğunu yine coinmarketcap sayfasında o para biriminin bilgileri alanında görüntüleyebilirsiniz. Sonraki bilgi, incelediğiniz bu para birimini alan satan kurumların durumunu incelemek, yani son 24 saatteki hacmini incelemektir. Aynı sayfanın market menüsünde, hangi borsaların bu para birimine yatırım yaptıkları listelenmektedir. Milyarlarca dolar sermayesi olan büyük kurumsal şirketler, listede yer alıyorsa, bu para birimi güvenilirdir denebilir. Seçilen para biriminin günlük hacmi ne kadar büyükse, büyüme potansiyeli de o kadar büyüktür denilebilir. Para biriminin dolaşımdaki hacminin de al olması size fikir verebilir.

O para birimi, hacimsel olarak ne kadar az ise o kadar değer kazanma potansiyeli yüksek demektir. Elbette ki bu yazıda yer alan bilgiler, sadece bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi değildir. Günün şartlarına ve ekonominin durumuna göre, siz kendiniz alt coin seçimi yaparak yatırımlarınızı gerçekleştireceksiniz. Kripto para piyasası milyar dolarların işlem gördüğü bir piyasa olmakla beraber, hala bir merkeze bağlı olmadığı için belli riskler de taşıyor. O yüzden bu piyasaya girmeden önce, belli bir ekonomi güncel bilgi donanımına sahip olmanızda yarar vardır.

Günlük saatlik analizler yapan paralı yabancı kripto para analiz sitelerine de üye olarak, adımlarınızı daha temkinli atabilirsiniz. Ücretsiz kripto analiz siteleri, belli bir yere kadar fikir verebilir. Ancak paralı sitelerin daha fazla doğru bilgi verme ayrıcalıkları bulunmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz