Kripto Para Güvenliğini Sağlamanın 6 Kolay Yolu

20 Ağustos 2021 Cuma, 21:29
kripto para guvenligi 642x320 - Kripto Para Güvenliğini Sağlamanın 6 Kolay Yolu

6 Adımda Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Geçtiğimiz aylarda kripto paradaki yükselişin ve düşüşlerin sonrasında ülkemizde kripto paraların varlığının duyulmasıyla bir çok yeni yatırımcısı daha olan sistemin popülerliği her geçen gün artıyor.

 

Önümüzdeki yıllarda kripto paraların rekor seviyelerdeki yükselişlerinin de devam edeceği öngörüsü sebebiyle kripto para güvenliğinin daha çok konuşulduğu günler bizleri bekliyor. Burada diğer sistemlerden farklı olarak kripto para sisteminde yatırımlarının güvenliği öncelikle kişilere bağlı. Bu sebeple kripto para yatırımcılarının piyasaya dahil olsun ya da yeni bir yatırımcı olacak olsun kripto para güvenliği konusunda dikkat etmeleri gereken bazı özel güvenlik önlemleri bulunuyor.

 

 

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 

 

kripto para saklama - Kripto Para Güvenliğini Sağlamanın 6 Kolay Yolu

 

 

  1. Donanım Cüzdanı veya Kağıt Cüzdanı Kullanın

 

Coin sistemi yapısı gereği bir banka güvenlik sistemi tarafından korunmamaktadır. Kripto para sisteminde coinlerinizin bankası kendinizsinizdir. Kripto para sisteminde çok bilindik bir tabir vardır. Anahtar kod sizde değilse Coin de sizde değildir. Bu da bitcoin üzerindeki anahtar kod diziliminin her kimde olursa coinin sahibinin de o olacağı ifade edilmiştir.

 

Çeşitli güvenlik kriterleri vardır. Bunlar yazılımsal olarak, donanım olarak ve kağıt olarak temelde ayrılabilir. Bu kendine has güvenlik önlemlerinin isimlerinden de çıkarım sağlanacağı gibi, yazılım olarak saklamak, bilgisayar sisteminde uygulamalar aracılığıyla saklanmasını ifade eder. Bunun mobil cihazlarda, web siteleri üzerinde veya masaüstü cihazlarda bir çok örneği bulunur.

 

Kripto para güvenliği için tam bir güvenlikten söz edecek olursak, yazılım cüzdanları bu kriteri pek de karşılamamaktadır. Yazılımların hemen hemen hepsi internet üzerine bağlı olması sebebiyle tam bir güvenlik sağladığı söylenemez. Siber saldırılara karşı zayıf bir güvenlik sağladığı için bu risk çok yüksektir.

 

Kağıt cüzdan olarak belirtilen sistem ise internet üzerinden oluşturulan özel bir QR kodu oluşturulup kağıt çıktısının alınmasıyla mümkün olan sistem. Kripto para güvenliği daha sonradan bu oluşturulan kod taranarak kripto para işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz. Güvenliği orta seviye olsa da soğuk cüzdanlara alternatif olarak kullanılabilirliği söylenebilir.

 

Kripto paraların güvenliği için bir başka yöntem de donanım cüzdanıdır. Kişisel yatırımcılar coin anahtarlarını usb bellek aracılığıyla internete bağlı olmadan sakladığı sisteme denir. Bu sisteme kripto para güvenliği akanında soğuk cüzdan da denilmektedir. Çevrim dışı bir sistemle korunduğu için en güvenilir yöntem olduğu söylenebilir. Buna özel donanım sağlayan özel firmalar dahi bulunmaktadır.

 

 

  1. İki Aşamalı Doğrulamayı Açın

 

Cüzdan ayarlarınızdan iki aşamalı kimlik doğrulamayı mutlaka açın. Bu şekilde iki aşamalı kimlik doğrulaması ile direkt gerçekleşecek siber saldırılardan da güvenli şekilde kurtulmuş olursunuz. Siber saldırı yapacak kişinin bu sistemde hem telefonunuza hem de epostanıza erişmesi gibi kriterler olacağı için güvenliğinizi olabildiğince üst seviyeye çıkartmış olursunuz.

 

 

  1. Anahtar Kodunuzu Kimseyle Paylaşmayın

 

Kesinlikle yapmanız gereken bir şey de anahtar kodunuzu kimseyle paylaşmamanız. Kripto borsalarına dahi sorunlarınızı çözecekleri zaman dahi bu tip paylaşımları kesinlikle yapmamanız gerekir. Kripto para güvenliği için bu oldukça önemlidir.

 

 

  1. Alıcı Cüzdan Kodlarını Birden Fazla Defa Kontrol Edin

 

İşlem yaptığınız zaman alıcı adres kodunu mutlaka birden fazla kontrol edin. Tek bir harfin dahi yanlış girilmesi halinde coinleriniz sistemde kaybolabilir veya başkalarına gönderilebilir. Yaptığınız işlemlerin geri alınabilme olanağının olmadığını sakın unutmayın.

 

 

  1. Çekiliş veya Ödül Dolandırıcılığına Kanmayın

 

Her ne sebeple olursa olsun, çekiliş ve ödül tarzı işlemlere kanmamanız ve bu işlemlerden fayda sağlayacağınızı düşünmemeniz gerekmektedir. Kripto para güvenliği örneklerine her geçen gün bolca şahit olduğumuz dolandırıcılık yöntemleri sizlerin açıklarını kolladıklarını unutmayın. Özellikle kripto para sahnesinde popüler olan isimlerin hesapları çalınarak sizlerden talep etmeleri gibi bir boşluğa düşmeyin.

 

 

       6. Riski Dağıtmak

 

Riskinizi dağıtmak için güvenilir olan birden fazla borsa kullanmak her zaman için riskinizi minimize edecektir. Sistem üzerinde dikkat çekmemeniz için tek bir seferde büyük işlem yapmayın. Büyük miktarda aktarımlar yapacaksanız bunu mutlaka parçalara bölüp birden fazla seferde yapmanız güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz