Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

16 Ocak 2021 Cumartesi, 14:01
Ticari Kredi Puani Nasil Olusur 642x320 - Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

Değişim göstermekle birlikte birkaç kıstasa dayalı olarak belirlenen kredi notu, son dönemlerde önceki yıllardan çok daha dikkatli şekilde uygulanmaktadır. Başlangıç ayağında sabit görünen ölçülere dayanmakta olan kredi notu hesaplama yöntemleri sonrasında bankalar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca, sonuçlar bankadan bankaya değişik olarak yorumlanabilmektedir.

 

 

Ticari Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

 

 

Bireysel Kredi Puani Nasil Olusur - Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

 

 

Ticari kredi puanı oluşurken bankaların kullandığı bazı kriterler şunlardır:

 

 

Kredi Kayıt Büro Puanı

 

Kredi Kayı Bürosu farklı bankaların bireylerin bilgilerini ortak olarak paylaştıkları veri tabanına verilen isimdir. Müşterilerin yapmış olduğu kredi başvuruları, borçlarına sadık olup olmadıkları, o güne kadar olan reddedilmiş ya da onaylanmış olması gibi durumlar KKB puanını oluşturmaktadır.

 

Aylık Net Gelir

 

Tüketici geliri bireylerin aylık net gelirleri üzerinden hesaplanmaktadır ve tüm gelirin yaklaşık %30’u ile %35’i arasında bir rakam dikkate alınmaktadır. Bazı bankalar ise söz konusu geliri aylık giderleri gelirden düşürerek belirler veya tüm ailenin gelirlerini de hesaba katar.

 

Yaş

 

Herkesin bildiği gibi 18 yaşının altında olan bireylerin kredi alması yasaktır. Ayrıca, 65 yaş üzerindeki bireylere de genel olarak kredi kullandırmak çok tercih edilmemektedir. 35 – 50 yaş arasında ki bireyler kredi notu olarak daha yüksek nota sahiptir.

 

Meslek

 

Bireylerin yaptıkları meslek, sahip oldukları hayat kalitesi ve görmüş oldukları eğitimler gibi kriterler kredi geri ödeme sürecinde oldukça önemli bir faktördür.

 

İş Tecrübesi

 

Bireylerin sahip olduğu tüm iş deneyimleri bankalar tarafından güvenilerek başvurulan referanslardandır.

 

Çalışma Süresi

 

Bireylerin iş yaşantılarındaki çalışma süreleri onların kararlılığını göz önüne serdiği için bankalar kredi sürecinde bu hususa da dikkat etmektedir.

 

Eğitim ve Medeni Durum

 

Bireylerin eğitim durumları ne kadar yüksek olursa kredi puanları o kadar yüksek olur. Ayrıca, düzenli bir yaşam ve sorumluluğunu bilen biri olmak nedeni ile evli bireylerin kredi notu bekârlara oranla daha yüksektir.

 

Mal Varlığı

 

Bireylerin evlerinin kendilerinin olması, araç sahibi olmaları gibi durumlar kredi puanı yakından etkilemektedir.

 

Çek-Senet ve Kredi Kartı Kayıtları

 

Başka bankalar aracılığı ile kredi kullanılıp kullanılmadığı, kayıtlı senet ya da çek borcu durumu gibi kriterler de bankalar için önemli kriterler arasındadır.

 

Mali Veriler

 

Bir şirketin geçmiş ve güncel mali verilerin ticari kredi puanının oluşmasında oldukça önemlidir. Güçlü bir mali veriye sahip şirketler yüksek kredi puanına sahiptirler.

 

 

Bireysel Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

 

 

Bireysel KKB puanı, bireylerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartı, eksi hesap, kredi gibi başvurularında göz önğne alınan değerdir. Bu değer için hesaplanan birçok kriter vardır. Bankalar bu kritere bağlı olarak hesaplana veriyi KKB Bürosu aracılığı ile edinir. Bireysel KKB notu ise 1 ile 1900 arasındadır. Buradaki 1 en düşük notu, 1900 ise en yüksek notu ifade etmektedir. KKB puanı hesaplanırken dikkate alınan kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Kredi kullanım ağırlığı
  • Hesap açılışı ve başvuru sayıları
  • Ödeme alışkanlıkları
  • Ortalama gelire göre aylık ödeme durumu
  • Ödeme alışkanlıkları
  • Çalışılan banka sayısı
  • Kredi kartı-eksi hesap borç durumu

 

Kredi notu hesaplama yaparken bu kriterler göz önüne alınır. Fakat bu hesaplamada kriterlerin yoğunluğu değişebilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz