Kredi Notunun Faiz Oranlarına Etkisi

16 Mart 2019 Cumartesi, 16:45
Kredi Notu ve Kredi Faiz Oranları Fiyatlaması 642x320 - Kredi Notunun Faiz Oranlarına Etkisi

Kredi Notu Faiz Oranını Düşürür Mü?

Rating ( kredi notu ) kelime anlamı olarak değerlendirme, derecelendirme demektir. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizin uluslararası rating kuruluşları tarafından değerlendirilerek yatırım yapılabilir ülke notumuzu düşürülmesiyle tanıştığımız rating kavramı, bugün bankaların kredili çalışan bireylere ve işletmelere uygulamasıyla piyasalardaki yerini almıştır. Peki, hem şirketlerin hem de bireylerin kredi çekerken merak ettiği kredi notu düşerse ne olur sorusunu incelediğimiz bu yazımızda kredi notunun önemine vurgu yapacağız.

İşletmelere kredi veren başta bankalar olmak üzere tüm kuruluşlar, işletmelerin genellikle yıllık zaman zaman da ara dönem mali verilerini incelerler ve bu incelemeler sonucu işletmelere kredi notu verirler. Verilen bu not işletmenin kullanacağı kredinin limitini, vadesini, fiyatlamasını direkt etkileyen faktörlerdendir. Kredi notu düşmesi ve sicil bozulması ile bankalar faiz oranını yükseltebilmekte, size daha yüksek oranda kredi verebilmektedir.

Özellikle finansal kurumlar ile çalışan kobi ve diğer ticari işletmelerde raiting uygulaması çok önem kazanmaktadır. Kobi ve ticari işletmelerin rating ölçümleri finansal kurumların analistleri tarafından yapılmaktadır. İşletmelerin sermayesi, borçluluğu, ortaklarının şahsi rating notları gibi farklı etkenler incelenerek rating notu belirlenmektedir. Bireysel kredi notu ise, kişinin kredi kartı ve diğer kredi limitleri, aktif kullanımları ve geri ödeme güçleri ile değerlendirilerek elde edilmektedir.

 

Kredi Notunun Krediye Etkisi

 

kredi notu faiz oranları - Kredi Notunun Faiz Oranlarına Etkisi

Rating, işletmelerin ve bireylerin kredi işlemlerini doğrudan etkilemektedir. Rating notunu belirlemede standart kurallar bulunmamaktadır. Her kurum kendi kriterleri ile rating ölçümü yapmaktadır. Kredi notu düşen bir firma kredisinin kesilmesi, kredi vadesinin kısalması ya da kredi faiz oranlarının yükselmesi riskleri ile karşı karşıya kalabilir. Yeni kredi alamama durumu da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda işletmeler mali durumlarını tekrar gözden geçirerek ve finansal uzmanlardan destek alarak rating notlarını yükseltme çabası içine girmelidir. Bireysel raiting notunun düşmesi, kredinin kesilmesi, yeni kredi alamama sonuçlarını ortaya çıkarır. Eğer siz de kredi notunuzu bilmiyorsanız, bankaların kredi notu öğrenme sistemi ile kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Notu ve Kredi Fiyatlaması

 

Bankaların kredi isteyen bireylere, bankanın kendi kaynaklarından kullandırdığı fonun karşılığı olarak belirlediği fiyata kredi fiyatı denir. Bu fiyat, her bankada bankanın politikaları doğrultusunda farklı kriterler ve farklı yöntemlerle belirlenir. Rekabetin arttığı bankacık sektöründe her banka kendi fiyatlandırma sistemini en doğru şekilde kurmaktadır. Kredi fiyatları belirlenirken göz önüne alınması gereken faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları, fonlamanın maliyeti, geri ödeme koşulları, kredinin vadesi ve müşterinin rating – kredi notu dolayısıyla mali verileri olarak sıralanabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz