Kredi Notunu Yükseltmenin 6 Etkili Yolu

11 Nisan 2019 Perşembe, 22:01
kredi notu yükseltme yolları 642x320 - Kredi Notunu Yükseltmenin 6 Etkili Yolu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde maddi yetersizlik veya çok farklı nedenlerden dolayı yüksek veya düşük tutarlı krediler çekilmektedir. Bu durum her ne kadar hoş olmasa da mecburiyetten dolayı kişiler bazen krediye başvurulmaktadırlar. Zaten hoş olmayan duruma bir de kredi veren kuruluşların gerekli gördüğü koşulların eklenmesi işi daha da zorlaştırıyor. Bu gerekli koşullardan biri de, daha doğrusu en önemlisi de kredi notu sistemidir.

Bankalar kredi verirken ilk olarak kredi notuna bakar. Eğer kredi notunuz yüksekse hiç sorunsuz sizlere kredi imkanı sunar. Ancak, eğer ki kredi notunuz düşük ise bankalar kredi vermemek için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü kredi notunuzun düşük olması bankalar tarafından güvensiz müşteri olarak algılanmanıza sebebiyet verir. Kredi notunuz düşükse kredi notu yükseltme yöntemlerini kullanarak kredi kullanabilir duruma gelebilirsiniz.

Kredi notunuzun yüksek olması durumunda kolay kredi kullanabilir, birden fazla kredi kartı alabilir ve farklı bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanımında aylık gelirinizin ne kadar önemi varsa, kredi notunuzun da oldukça yüksek önemi vardır. Bankalar için en önemli kriterin başında kredi notu sistemi gelmektedir. Bankalar kredi limitinizi arttırmak için kredi notunuza bakarlar. Peki, kredi notumu nasıl öğrenebilirim kredi notu nasıl yükseltilir?

 

Anında Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

kredi notu sorgulama - Kredi Notunu Yükseltmenin 6 Etkili Yolu

Acil bir durumda kredi çekmeniz gerekirse ve kredi notunuz düşük ise hızlı bir şekilde kredi notunuzu yükseltebileceğiniz belirli yöntemleri var. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 

İlk Olarak Tüm Borçlarınızı Kapatın

 

Kredi notunuzun yükselebilmesi için hiç bir bankada herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekiyor. Borcunuzun olmaması bankaların güvenini kazanmanızda yardımcı olacaktır. Gecikmiş borcunuzun tamamını ödeyememiyorsanız, gecikmiş borcunuzun tamamını ödemeli ve borcunuzu öderken asgari borcunu değil tüm borcu ödemelisiniz. Ayrıca belirli zamanlarda kredi notu hesaplama yaparak, kredi notunuzun yükselişini izleyebilirsiniz.

 

Düşük Miktarda Kısa Dönemli Kredi Alın ve Ödeyin

 

Genellikle ihtiyaç kredisi altında düşük tutarlı krediler ile kredi kartı ve avans hesapları kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu borçlarınızı düzenli öderseniz, kredi notunuzun yükselmeye başladığını görebilirsiniz.

 

Bankacılık Ürünlerini Kullanın

 

Eğer bankacılık ürünlerinin hiçbirini kullanmıyorsanız en azından düşük limitli bir kredi kartı çıkarın. Unutmayın ki, banka ürünlerini kullanmamanız kredi notunuzun oluşmamasına sebep olacaktır. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalarla bu sayede kredi almanız mümkün olacaktır.

 

Hesabınızda Toplu Para Tutun

 

Birikiminizi evde tutmak yerine bankaya yatırmanız hem güvenlik açısından hem de bankanın kredi başvurunuzu değerlendirirken sizlere fayda sağlayacaktır.

 

Hesap Hareketinizi Canlı Tutun

 

Maaş ödemeleri dışında bazen rol icabı da olsa arkadaşlarınızla aranızda EFT veya havale yapın veya ödemelerinizi hesabınıza yönlendirin ki kredi değerlenmesinde kazançlarınız kayıt altında olsun.

 

Faturalarınızı Otomatik Olarak Ödeyin

 

İmkanınız var ise tüm faturalarınızı herhangi bir bankanın internet bankacılığını kullanarak veya kredi kartı ile ödeyin. Ayrıca otomatik ödeme talimatını kullanarak faturalarınızı öderseniz, ödeme alışkanlığı konusunda kredi başvurunuzu değerlendiren bankacılara fikir vermiş olursunuz. Bu, sizin kredi kartı notunuzun yükselmesine de etkide bulunacaktır. Böylece, bankalardan kredi notu düşüklere kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun haricinde; taksit ödemelerinizi zamanında yapmak, sık sık kredi başvurusu yapmamak, aşırı borçlanmamak da kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Yukarıdaki işlemleri sürekli olarak uygularsanız, kredi notunuzun zamanla yükseleceğini görebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
EFT Saat Kaça Kadar Yapılabiliyor? Elektronik fon transferi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz