Kredi Notum Neden Sıfır?

24 Temmuz 2020 Cuma, 21:53
kredi notu yükseltme yolları 642x320 - Kredi Notum Neden Sıfır?

Kredi Notum Niye Sıfır?

Kredi notum neden sıfır? Kredi notu 0’dan 1900’e kadar sıralaması olan bir finansal puanlama sistemidir. Kredi notu düşük olan bireyler, bankalardan kredi çekerken çeşitli zorluklar yaşayabilirler. Kredi notu sıfır olarak gözüken bireylerin ise bankadan kredi alma imkânı yoktur. Sıfır kredi puanına sahip olabilmek için, borç ödemelerinde uzun süreli aksaklıklar oluşması veya ortaya başka durumların girmesi gerekmektedir. Peki kredi notum neden sıfır? Kredi notunu yeniden yükseltme imkânı yok mudur? Kredi notu nasıl yükseltilir?

 

 

Kredi Notunun Düşük Olmasının Sebepleri

 

 

kredi puanı nasıl yükselir - Kredi Notum Neden Sıfır?

 

 

Uzun Süreli Düzensiz Ödeme

 

Kredi veya kredi kartlarınızdan oluşan borçları, yasal sınırlar dahilinde son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Bu borçları ödememeniz halinde, ödenmeyen her bir gün için, kredi notunuz ortalama 15 puan civarında düşüş gösterir. Örnek vermek gerekirse, 1 yıl boyunca her ay kredi borç taksitlerinizin ödemelerini 5 gün aksatırsanız, kredi notunuz en az 750-900 puan aralığında düşer. Bu da 1500 puana sahip birinin, bu aksaklıklar nedeniyle kredi alamayacak kadar kötü duruma girmesi anlamına gelmektedir.

 

 

 

Kredi notum neden sıfır diye soranlar, 90 gün boyunca, kredi kartı veya kredi borçlarınız için herhangi bir ödeme yapmazsanız, kredi puanınız otomatik olarak sıfıra düşer ve bir daha kredi alamayacak kadar kötü duruma düşersiniz. Yeniden kredi alabilmek için, kredi puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notu 0’a kadar düşen kişiler, bankalardan 5 yıl süreyle herhangi bir kredi ürünü alamazlar, bu süreç boyunca ne kredi kartı kullanabilir ne de az limitli kredi alabilirsiniz.

 

 

 

Hiç Kredili Ürün Kullanmamış Olabilirsiniz

 

Bankayla ilişkileriniz ne kadar iyi olursa olsun, daha önce hiç kredi çekmemiş veya kredi kartı kullanmamışsanız, kredi notunuz 0 kabul edilmektedir. Bankada 1 milyon TL paranız da olsa kredi notunuz 0 olarak gözükür. Kredi notum neden sıfır, Kredi notunuzu yükseltebilmek için, önce bir kredi kartı almalı ve aldığınız kredi kartının borçlarını düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Düzenli bir şekilde borçlarını ödediğiniz kredi kartı sayesinde, yavaş yavaş kredi notunuz oluşur. Önce 100 sonra 200 puan derken, birden 1000 puana kadar çıkarsınız ve artık kredi de alabilecek seviyeye erişebilirsiniz.

 

 

 

Çalışmaya henüz yeni başladıysanız, mutlaka bir kredi kartı alın ve düzenli bir şekilde borçlarınızı ödeyin. Bu sayede ileride bir konut kredisi almak zorunda kalırsanız, kredi notunuz iyi bir şekilde rahat rahat kredi çekebilirsiniz. Kredi notu 0 olan birinin bankadan herhangi bir şekilde kredi alma imkânı kesinlikle yoktur.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz