Kredi Notu Yükseltme Yolları

04 Kasım 2018 Pazar, 14:28
Kredi Notu Yükseltme Yolları 642x193 - Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Herkesin zaman zaman nakit paraya sıkıştığı veya zorunlu bir ihtiyacını gidermek için paraya ihtiyacı olmuştur. Eğer ihtiyaç olan miktar aile bireylerinden veya çevreden borç olarak bulunamıyorsa, bankadan kredi çekmek yapılacak en ideal işlemdir. Peki, kredi notu nedir ? Kredi notu, mali performansınızı gösteren bir tablodur. Geçmiş ödemelerinizden yola çıkarak oluşturulan bu tablo ile bankalar kredibilitenizi ölçer, yeni kredi limitini bu puana göre oluşturur.

Her tüketici, gelir durumuna göre bankadan kredi talep edebilir. Taşıt kredisi, konut kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi gibi başvurularda kredi veren banka, öncelikle sizin kredi notunuza bakacaktır. Bu aşamada kredi notu düşükse kredi notu yükseltme işlemleri oldukça önemli olacaktır.

Eğer tüketicinin kötü bir kredi geçmişi var ve kredi notu düşük ise talebin olumlu karşılanması pek de kolay olmayacaktır. Kredi Notu Nasıl Yükselir , kredi notu hemen yükselir mi, geçmiş durumu düzeltmek mümkün müdür? gibi sorular merak edilen konulardır.

 

 

Kredi Notu Öğrenme

 

kredi notu öğrenme yükseltme - Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunu öğrenmek için herhangi bir bankaya uğrayabilir ya da Findeks üzerinden internet aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Tüketicinin; toplam kredi borcu, kredi kartı limiti, son kullanılan kredinin tarihi ve vadesi, gecikmiş hesap ve mevcut borçlarda ki gecikme sayısı, borç bakiyesi gibi kriterler kredi notu hesaplanırken dikkate alınan durumlardır.

Bu durumda, kredi notunun düşmesine en büyük etkenin, ödenmesi unutulmuş veya geç yapılmış ödemeler olduğu bilinmelidir. Geçmişten gelen kredi probleminiz var ise sabır ve istikrarla kredi notunuzu yükseltmek için çabalayın.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin İpuçları - Kredi Notu Yükseltme Yolları

 

Kredi Notunu Arttırmak İçin Yapılabilecek ve izlenecek yol için, bazı ipuçları ise şöyledir:

1 – Öncelikle kredi skorunuzu öğrenmeli ve kredi raporunuzu kontrol etmelisiniz. Böyle bir raporunuz yok ise temin etmeli ve kontrol etmelisiniz. Bu raporda görülen veriler sizin kredi notunuz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak ve notunuzu hesaplamanıza yardımcı olacaktır. İncelediğiniz raporda hata gördüğünüz takdirde mutlaka bildirin ve düzeltilmesini sağlayın.

2 – Kredi notunu artırmanın en etkili yolu mümkünse dönem borçların tamamını kapatmaktır. Bu mümkün değil ise ödemelerin zamanında yapılmasına dikkat etmek ve borç miktarının azaltılması kredi skorunu yukarıya doğru çıkaracak ve borç ödemelerinizde güvenilir bir tablo oluşturacaktır.

3 – Kendinize gelir gider tablosu ve düzenli bir ödeme planı yaparak, borçları azaltmaya yönelik bir hesaplama yapın, eğer kredi kartı kullanıyor iseniz kredi kartından kurtulmakta borcu azaltmak için doğru bir adım olacaktır. Kullanmakta olduğunuz kredi kartının asgari ödemesini değil, tamamını ödemeye gayret edin. Limit rahatlığı olması amacı ile yeni bir kredi kartı çıkartmayın, bu hareket kredi notunun düşmesine sebep olur.

İzlenecek yol, kısa vadede değil ama zaman içerisinde kredi raporunuzu olumlu yönde etkileyecek ve kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz