Kredi Kartını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

27 Mart 2021 Cumartesi, 22:54
Kredi Kartimi Kaybettim Ne Yapmaliyim 642x320 - Kredi Kartını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

Kredi Kartım Kayboldu! Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı; günlük hayatımızda alışveriş, ödemeler, nakit ihtiyacı gibi pek çok konuda kullandığımız, sürekli cüzdanımızda bulunan önemli bir eşya oldu. Finans uzmanları, paranın artık hayatımızdan yavaş yavaş çıkmaya başladığını ve kredi kartının daha yaygın olarak kullanıldığını belirtiyorlar.

 

Kredi kartları bu kadar sık ve yaygın bir biçimde kullanılır hale geldiğinden, doğal olarak dolandırıcı ve hırsızların da hedefi haline geliyor. Kullanıcılar kimi zaman kredi kartlarını çaldırabiliyor, kimi zaman da kaybedebiliyorlar. Bu tür bir olay ile karşı karşıya kaldığınızda almanız gereken birkaç önemli tedbiri bu yazımızda anlatıyoruz… İşte kayıp kredi kartı için yapılması gerekenler listesi.

 

 

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

 

 

Derhal Müşteri Hizmetlerini Arayın

 

Kredi kartınızı kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey, bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız olmalıdır. Bankaların müşteri hizmetleri hatlarında kullandığı otomatik yanıt sistemi, ilk olarak “Kayıp, Çalıntı Kart ya da Şüpheli İşlemleriniz için” menüsü ile başlamaktadır. Bunun sebebi, kredi kartı kullanıcısının zaman kaybı yaşamadan sorunun çözümüne yönelik işlem yapabilmesini sağlamaktır.

 

En kısa sürede yanıt verilen bu serviste müşteri temsilcisine bağlanarak, durumu net olarak ilgili kişiye anlatmalısınız. Çalınan ya da kaybolan kartınızı bildirdikten sonra, nerede ve ne zaman olduğu ile ilgili bilgileri aktarıp, kayıp kredi kartınızın kullanıma kapatılmasını talep etmelisiniz.

 

Kredi kartınız kullanıma kapatıldıktan sonra, herhangi birinin bulması ya da kötü niyetli kişi veya kişilerin eline geçmiş olması sonucu herhangi bir harcama yapabilmeleri mümkün değildir. Bu aşamadan sonra, bankanın müşteri temsilcisinden, kartınızdan yapılan son işlemlerin ve harcamaların neler olduğunu sormalı ve sizin bilginiz dışında olan herhangi bir harcamanın yapılıp yapılmadığını öğrenmelisiniz.

 

Bilginiz Dışında Harcamalar Varsa Suç Duyurusunda Bulunun

 

Bankanızın müşteri hizmetlerinden öğrendiğiniz ve sizin bilginizin dışında kredi kartınızdan bir harcama yapıldıysa, kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçmiş anlamına gelmektedir. Bu durumda artık bu bir suç kapsamına girecektir.

 

Bankanız tarafından böyle bir harcama görüntüleniyor ise, bankanızdan alabileceğiniz belgeler ile birlikte en kısa sürede ilgili dilekçeniz ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunmalısınız. Suç duyurusu dilekçenizde en son yaptığınız alışverişiniz ve tutarının ne kadar olduğu, nerede ve nasıl çalındığını ya da ne zamandan beri kayıp olduğu gibi gerekli bilgileri belirtmelisiniz. Bu aşamayı da bitirdikten sonra Cumhuriyet Savcısı tarafından onaylanmış ve havale edilmiş dilekçenizin bir fotokopisini de alabilirsiniz. Bu belgeyi, yine bir dilekçe ile bankanıza götürerek bu konudaki işleminizi daha da sağlama almış olursunuz.

 

 

Kredi Kartınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

 

 

Kredi Kartim Kayboldu - Kredi Kartını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

 

 

Kredi kartı çalınanlar veya kendilerinden habersiz /izinsiz kredi kartı kullananlara karşı, alabileceğiniz bazı önlemler var. Öncelikle kredi kartının kaybolması ayrı, çalınması ayrı durumlardır. Sanal ortamda başkalarının kredi kartınızı kullanarak paranızı kullanması da farklı bir durumdur ve farklı sonuçlar doğurur. Kredi kartınız kaybolduysa, başkalarının kredi kartınızı kullanması pek kolay olmayacak. 3D doğrulama yöntemi ile ödemelerinizi yaptığınız için, cep telefonunuza onay kodunun gelmesi ve sizin bu kodu, alış veriş yaptığınız platforma girmeniz gerekir. POS işlemlerinde de kayıp kredi kartı kullanılacaksa şifrenizin bilinmesi gerekir. Kredi kartınız çalındıysa, şifreniz olmadan da kredi kartınızı kullanmanın farklı yolları vardır. Bu yüzden kredi kartınız çalındıysa hiç telaş yapmadan, hemen bankanızı arayarak bildirimde bulunun. Bazı bankalar, kredi kartının kaybolması durumunda, geriye dönük 24 saatlik çekimleri size yansıtmayabilirler. Bazı bankalar ise yansıtabilir.

 

Zaman Kaybetmeden Bankanızı Arayın

 

Kredi kartı çalınma durumunda telefona sarılarak bankanızı arayın, kredi kartını iptal edin. Kredi kartınızı daha güvenli kullanmak için, sanal ortamlarda çekime kapalı tutabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda web ortamında alış verişe açabilir, dilediğinizde kapattırabilirsiniz. İkinci husus ise, sana kredi kartı çıkarmak. İnternette e-ticaret sitelerinden birinde – güvenilir site olmasına dikkat edin- bir ürün beğendiğinizde bu ürünü cazip taksitlerle alma imkanınız var. Ya da peşin ödeme yaparak daha ucuza alabilirsiniz. Bu durumda bankanızı arayarak, elinizdeki kredi kart numarasından farklı olarak, tek kullanımlık sanal kredi kartı üretebilir, bu numarayı tek sefer kullanabilirsiniz. Bu numarayı kullandıktan sonra, başkaları çalsa bile işlerine yaramayacaktır. Kredi kartınız çalındıysa, hem bankadan iptal ettirme hem de çevrenizdeki karakola giderek tutanak tutturma yolunu izlemenizde yarar vardır.

 

Harcama İtiraz Formu

 

Çalınan kredi kartınızdan, izinsiz para çekilmesi söz konusu ise, bankanıza “harcamaya itiraz” talebinde bulunabilirsiniz, bankanız size bir form gönderecek ve siz bu formu dolduracaksınız. Daha önce aldığınız polis tutanağı ile beraber ( mümkünse savcılıktan da belge alın) bu itiraz formunu iliştirin. Bu belgelerle bankanıza başvurun.

 

Kredi Kartı Alternatifleri

 

Kredi kartınızı tehlikelerden korumak için, alternatif kartlar kullanabilirsiniz. Bunlardan biri da Paykasa kartlardır. Paykasa bayilerinden, dilediğiniz tutarda sanal kredi kartı alabilirsiniz. Paykasa resmi sitesine girerek, bayilerini kontrol ettikten sonra her hangi bir siteye girerek, Paykasa sanal kartınızı alabilir, bu kartı internet alış verişlerinde kullanabilirsiniz. Bu tür kartlar için, EFT ya da HAVALE yaparak 1 dakika içinde SMS yolu ile size gönderilen sanal kredi kart numaralarını kullanabilirsiniz. Paykasa kartı 16 rakamlı e-pin kodundan oluşuyor. Paykasa kartlar, 10 Euro ile 1.000 Euro arasında değişen çeşitli değerlerden oluşuyor. İstediğiniz tutar karşılığını EFT yaparak aynı gün kartınızı alıp kullanabilirsiniz, kart tek kullanımlık olarak kullanılır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz