Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

02 Mayıs 2021 Pazar, 12:43
kredi karti kapatma 642x320 - Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi Kartımı Kapatmak İstiyorum Notum Düşer Mi?

Kredi kartı kullanımı ile kredi notu arasında doğrudan ilişki vardır. Bu kartlarla ilgili ödeme alışkanlıkları, kullanım durumu, taksitler kredi notunun düşüp yükselmesinde etkilidir. Ancak kredi kartının kapatılması kredi notu etkiler mi sorusuna genellikle olumsuz şekilde yanıt verilir. Yani bunun notun düşmesi ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Burada önemli olan nokta kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesidir. Yapılan her işlem banka kayıtlarında muhafaza edilmekte olup olumlu yöndeki borç geri ödeme alışkanlıkları kredi notuna yükseliş şeklinde yansıyacaktır. Eğer kredi kartı kapandıktan sonra kredi notu düşüyorsa bu durumun altında yatan farklı bir sebep vardır. Bu araştırılarak çözüm yolu aranmalıdır.

 

 

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

 

 

Kredi kartı kayıp, çalıntı ya da isteğe bağlı olarak kullanım dışı bırakmak gibi sebeplerle kapatılabilir. Çalıntı, kayıp gibi durumlar yaşandığında kartın kapatılması için bağlı bulunan bankanın müşteri hizmetleri aranır. Önlem için sorulan birkaç sorunun ardından kredi kartı kapatma işlemi tamamlanır. Ardından ilgili kullanıcıya yeni bir kart gönderimi yapılır.

 

İsteğe bağlı kart kapatma işlemlerinde ise müşteri hizmetlerine alternatif olarak internet bankacılığı ya da banka şubesi kullanılabilir. Bunun için karta ait borcun ödenmesi gerekir. Borç ödemeleri zamanında yapıldığı takdirde kredi notunda yükselme olacaktır. Ayrıca aylık gelire uygun harcama yapmak, kredi kartına ait aylık borcun tamamını ödemek de puanın hesaplanmasını olumlu yönde etkileyecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz