Kredi Kartından Alınan 6 Faiz Türü

20 Ağustos 2020 Perşembe, 19:53
Kredi Karti Faizleri 642x320 - Kredi Kartından Alınan 6 Faiz Türü

Kredi Kartı Faiz Türleri

Kredi kartı faiz türleri, kredi kartlarından alınan faiz çeşitleridir. Bildiğiniz gibi kredi kartlarında binbir çeşit faiz türü var. Akdi faiz, gecikme faizi, limit aşım faizi, nakit avans faizi hepsi birbirinden farklı ve hepsi çok ayrı bir şekilde tahsil ediliyor. Peki kredi kartı faiz türleri nedir? Kredi kartlarından alınan faiz oranları ne anlama geliyor? Tüm bunlar hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda alabileceksiniz.

 

 

 

Kredi Kartından Alınan Faiz Çeşitleri

 

 

Kredi Karti Faiz Oranlari - Kredi Kartından Alınan 6 Faiz Türü

 

 

 

1- Akdi Faiz

 

2- Gecikme Faizi

 

3- Alışveriş Faizi

 

4- Nakit Avans Faizi

 

5- Borç Taksitlendirme Faizi

 

6- Taksitli Nakit Avans Faizi

 

 

 

Akdi Faiz

 

Akdi faiz, kredi kartı borcunuzun dönem borcundan tahsil edilir. Asgari ödeme tutarı kadar ödeme yaptığınızda veya asgari tutarın üzerinde ödeme yaptığınızda kalan borca uygulanan faiz, akdi faizdir ve oranı yüzde 1,25’tir.

 

 

 

Gecikme Faizi

 

Gecikme faizi nedir , gecikme faizi, ödenmemiş asgari ödeme tutarından alınır. Örneğin 1000 lira asgari ödeme borcu olan bir kartın, 200 lirasına ödeme yaptığınızda, kalan 800 lira için gecikme faizi tahsil edilir ve oranı yüzde 1,55’tir.

 

 

 

Alışveriş Faizi

 

Öncelikle alışveriş faiz oranı nedir konusuna açıklık getirelim. Alışveriş faizi, kredi kartınız ile yaptığınız peşin alışverişlerden alınmaktadır. Market, giyim, mağaza ve benzeri diğer alışveriş işlemlerinizde taksitli olmamak kaydıyla ödenecek faizdir ve oranı yüzde 1,25’tir.

 

 

 

Nakit Avans Faizi

 

Kredi kartının limitini kullanarak, ATM’den veya şubelerden çekeceğiniz nakit para işlemlerinde alınmaktadır. Nakit avans faizi yüzde 1,25 oranında tahsil edilir. Bazı bankalar nakit avans işlemlerinden faiz değil komisyon alır. Nakit Avans faizi hesaplama nasıl yapılır? Örneğin ay sonunda ödemek kaydıyla çektiğiniz nakit avans tutarı için komisyon ödemesi yapar ve o şekilde çekersiniz. 1000 TL nakit avans için, kredi kartınıza 1010 lira borç yazılır ve bunu ay sonunda ödersiniz.

 

 

 

Borç Taksitlendirme Faizi

 

Borç taksitlendirme faizi ya da diğer adıyla borç yapılandırma faizi, kredi kartınız ile yaptığınız harcamalardan doğan borçları, kredi gibi taksitlendirerek ödemek için sunulan faiz oranıdır. Örneğin 5000 liralık bir borcunuz var ve asgari ödeme tutarı 1,500 lira. Bunu ödeyemeyeceğinizi bildirip borç taksitlendirme isterseniz, her bir taksit başına yüzde 1,25 faiz tahsil edilir.

 

 

 

Taksitli Nakit Avans Faizi

 

Taksitli nakit avans faizi, banka şubelerinden veya ATM’lerinden, kredi kartının limitini kullanarak çektiğiniz nakit para için ödediğiniz faizdir. ATM’ye gider ve kredi kartınızdan para çekersiniz, çektiğiniz nakit parayı taksitlendirmek istediğinizde taksitli nakit avans faizi ödersiniz.

 

 

 

1-Örnek verecek olursak, ATM’ye gidip 500 TL taksitli nakit avans çekiyorsunuz.

 

2-Sonra bu nakit çekim için 6 ay taksit yapmak istiyorsunuz.

 

3-500 liralık borcunuzu 6 ay taksitlendirme sonucunda yüzde 7,50 faiz ödüyorsunuz.

 

4-Toplam 537,5 TL ödemeniz gereken bir borç çıkıyor.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz