Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

26 Temmuz 2020 Pazar, 09:00
Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar 642x320 - Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

Kredi Kartı ve Banka Kartı Nasıl Ayırt Edilir?

Kredi kartı, kredi kelimesinden de anlaşılacağı üzere kredi sistemi kullanarak çalışır. Siz kartınıza para yüklememiş olsanız dahi bankanızın size sağlamış olduğu borç parayı kullanabilmeniz için oluşturulan bir anlaşma kartıdır. Kredi kartınızın limiti de size sağlanan bu borç miktarı kadardır. Bu limiti doldururken, alışveriş ödemelerinizi çipli teknolojiyi kullanarak yapabilir veya dilerseniz doğrudan nakit para çekebilirsiniz. Kredi kartı almadan önce belirlenen kullanım şartları kabul edilir ve size imzalatılan kağıtlar bu şartları kabul ettiğinizin bir göstergesidir. Bu şartlar belirlediğiniz tarihte ne kadar faizle ne şekilde ödeyeceğinizdir.

Banka kartı ise, bankanızdaki vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınızın kartıdır. Hesabınızda var olan paranızı bu kart aracılığı ile alıverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak hesabınızda para olmadığı sürece bu kartın bir hükmü olmaz. Peki, kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nelerdir? İşte detaylar..

 

 

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

 

Kredi kartı ve banka kartı, bankaların bizlere sunmuş olduğu çeşitli hizmetlerden sadece ikisidir ve insanlar tarafından sıklıkla birbirine karıştırılır. Ancak bu kartlar birbirinden oldukça farklıdır. En önemli fark, kredi kartınız ile limitinizi aşmadığınız sürece istediğiniz zaman ödemelerinizi yapabiliyorken, banka kartınız ile sadece hesabınızda para var ise ödeme yapabiliyor olmanızdır. kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar kredi kartı, miktarı limitiniz kadar olan bir borç parayı temsil ederken, banka kartı hesabınızdaki paranın kendisidir diyebiliriz. Kredi kartı borçlarınızı, daha önce kullanım şartlarında belirlenen tarihte ödemezseniz, önceden belirlenen faiz oranlarında borcunuz katlanır. Banka kartında kendi paranızı harcadığınız için, hesap kesim tarihi bulunmaz. Hesap hareketlerinizi ATM’lerden, bankaların internet adreslerinden veya telefon şubelerinden öğrenebilirsiniz.

 

Kredi kartı size, ödemelerinizi taksitlendirme ile yapma imkanı da sağlar. Ancak banka kartınız ile yaptığınız ödemelerinizde, hesabınızdan ödeme miktarının tamamı düşürülür. Hesabınızdaki para bu şekilde hızlıca tükenebilir. Bu da sizi parasal anlamda sıkıntıya sokabilir. Ayrıca hesabınızdan nakit para çekebileceğiniz gibi kredi kartınız ile de para çekebilirsiniz. Ancak kredi kartınız ile çektiğiniz parayı yüksek faiz oranları ile ödeme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kredi kartınızın limiti sizin talepleriniz doğrultusunda belirlenir. Ancak bildiğiniz üzere banka kartınızın limiti hesabınızdaki para kadardır. Ayrıca bankanıza kredi kartınızın yıllık ücretini ödemeniz gerekir. Banka kartınız için çoğunlukla sizden ücret talep edilmez. kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar kısmında banka kartınız, hesabınızdaki parayı temsilen ücretsiz olarak verilir. Bu sebeple bankalar, açtırdığınız hesaba ait olan hesap işletim ücreti almaktadır.

 

Banka kartları size borç oluşturmadıkları için avantajlı sayılırken, kredi kartları da paranız olmadığı zamanlarda ödemelerinizi taksitlendirme gibi kolaylıklarla yapmanızı sağladığı için avantajlı sayılır. Para erişimini ve yönetimini kolaylaştıran bu iki kart, hayatımızın vazgeçilmezlerinden olarak uzun yıllar hayatımızda kalacak gibi görünüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz