Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

15 Aralık 2018 Cumartesi, 17:01
kredi kartı taksitli nakit avans nedir 642x320 - Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

 

 

Kredi Kartı  İle Peşin Alışverişinizi Taksitlendirin

Çağımızda çok sık kullanılan kredi kartları hemen hemen her sektörde tercih edilmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yapabileceğiniz gibi kredi kartı ile nakit para da çekmeniz mümkünüdür. Bu işleme ise kredi kartı taksitli nakit avans kullanma denilmektedir. Kanun ile belirlenen kısıtlamalar sebebiyle kredi kartı ile yapılan alış verişleriniz her zaman taksitlendirilmeyebilir. Bu sebeple, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde tek çekim işlem yapmak zorun kalabilirsiniz. Fakat bu işlemleri sonradan taksitlendirebileceğinizi biliyormuydunuz? Cevabınız hayırsa, yazımızı mutlaka okuyun.

 

Kredi Kartı Sonradan Taksitlendirme

 

Kredi kartınızla peşin yapmış olduğunuz alışverişlerinizi kartınızın taksit yapma özelliği varsa işlem yaptığınız tarihten sonra, hesap kesim tarihiniz gelmeden önce taksitlendirebilirsiniz. Taksit talebinde bulunduğunuzda yaptığınız işlem tutarının %2,25 faiz oranı ( KKDF ve BSMV hariç ) ile taksitlendirme ücreti ödeyerek işlemlerinizi taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirme işleminden alınan işlem ücreti kredi kartınızın ilk kesim tarihinde işlemin ilk taksiti ile birlikte ekstrenize yansıyor olacaktır. Kredi kartı sonradan taksitlendirme faiz ücreti 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle güncellenmiştir. Yeni yasal düzenlemeler ile turizm sektöründe yapılan harcamalar 6 aya kadar taksit, vergi ödemeleri, sağlık harcamaları, ulaşım sektöründeki harcamalarda 6 aya kadar taksitlendirilmektedir.

 

Kredi Kartıyla Hangi Sektörden Yapılan Harcamalara Taksit Yapılmaz?

Kuyum, telekomünikasyon, gıda, akaryakıt, kozmetik, alkollü içecekler, yurt dışındaki harcamalar taksitlendirme işleminden faydalanamazlar. Taksitlendirme işlemi sadece TL olarak ekstrenize yansıyan ve taksit yasağı olmayan sektörlerden yapılan işlemler için geçerlidir. Ayrıca banka kartıyla yapılan işlemlerde peşin alışveriş olup herhangi bir şekilde taksitlendirme yapılmamaktadır.

 

Kredi Kartıyla Yapılan İşlemlerin Taksitlendirme Kanalları Nelerdir?

Kredi kartının ait olduğu bankanın mobil uygulaması üzerinden, kartlarım adımı takip edilerek ardından işlem menüsü seçildiğinde taksitlendir sekmesi ile taksitlendirme talep edilir. İnternet şubesi üzerinden kredi kartlarım menüsünden kampanyalar seçilerek taksitlendirme yapılabilmektedir. Bu seçeneklerin yanı sıra bankanın telefon bankacılığı ya da şubeler kanalıyla taksitlendirme kampanyalarından yararlanılabilir. Kredi kartı sonradan taksitlendirme işleminin yanında kredi kartı ile taksitli para çekmeniz de mümkündür.

 

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nedir?

 

kredi kartı sonradan taksitlendirme nakit avans - Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı ile alışverişinizi taksitlendirebileceğiniz gibi kredi kartından taksitle para da çekmeniz mümkündür. Kredi kartı taksitli nakit avans adı verilen bu işlemle kredi kartından nakit para çekebilir, taksit taksit ödeyebilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar bu hizmeti müşterilerine sunmaktadır. Belli bir faiz oranı ile sunulan bu hizmet ile nakit ihtiyacınızı kolayca çözüme kavuşturabilirsiniz. Fakat işlemden önce taksitli nakit avans hesaplama yaptırarak maliyetinizi öğrenmeli, size en uygun olacak şekilde para kullanmalısınız. Peki, kredi kartı taksitli nakit avans nasıl kullanılır? Şimdi bu konuya bir açıklık getirelim.

 

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

 

Acil nakit ihtiyaçlarınızda kredi kartınızın limiti doğrultusunda taksitli nakit avans kullanabilirsiniz. Bu işlemi kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı aracılığıyla yapmak mümkündür. Taksitli nakit avans işlemlerinizde işlem tutarının %2,25 oranında faiz, ayrıca KKDF ve BSMV uygulanmaktadır. Taksitlendirme yapılan anapara, uygulanan faiz ve fon tutarı ayrı ayrı olacak şekilde ekstrenize yansıyacaktır. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen taksitli nakit avans için geriye dönük akdi faiz işleyecektir. Ayrıca 8 Ekim 2013 tarihinde yapılan yasal düzenlemeye göre üst üste 3 kez ekstre borcunuzun asgari tutarını ödememiz durumunda nakit çekimlere kredi kartınız kapatılacaktır, alışverişlere açık kalacaktır.

 

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Hesaplama

 

Kredi kartı ile nasıl nakit para alabileceğinizi öğrendikten sonra bu bölümde sizlere kredi kartı taksitli avans hesaplama işleminin ayrıntılarını sunacağız.

A Bankası’ndan 1000 Tl ve 12 Ay ödemeli aylık %2.25 faiz oranı ile taksitli para aldığınızı varsayarsak ödeme tablonuz şu şekilde olacaktır:

 

Aylık Ödeme Tutarı Toplam Faiz Vergi Dahil Toplam Ödeme
99 TL 153 TL 1.184 TL

 

Siz de bankanızın internet sitesine girerek taksitli nakit avans hesaplama işlemini yapabilir, maliyetinizi görebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz