Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

19 Haziran 2019 Çarşamba, 20:08
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur 642x320 - Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Biterse Ne Yapmam Gerekir?

Kredi kartları günlük hayatta çok sık kullanılan ve nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran, alışveriş için güvenli ödeme şansı sunan bir araçtır. Kredi kartları talep edilmesi üzerinde bankalar tarafından bir hesaba bağlı olarak müşterilere tanımlanmaktadır. Kredi kartının temel mantığı ise kısa vadede borçlanmaya dayanmaktadır. Müşteriler ay içindeki harcamalarını kredi kartından yaparlar ve hesap bakiyelerinden herhangi bir eksilme ile karşılaşmazlar. Kredi kartının hesap kesim tarihi geldiğinde ise geçmiş ayın toplam harcama tutarını bankaya geri öderler. Tutarın tam olarak ya da zamanında ödenmemesi faiz uygulamaları ile karşılaşılmasına sebep olur.

Bu kredi kartları bankaların makul bulduğu gerekçeler sonucunda belirli son kullanma tarihlerine sahiptirler. Yani bir kredi kartı son kullanma tarihine kadar aktiftir bu tarihten sonra kullanılmak istense bile kullanılamayacak muhtemelen bir ATM cihazı tarafından el koyulacaktır. Bankalar tarafından ilk basım tarihinden itibaren 3 yıl olarak kullanım süresi verilen kredi kartları 3 yıl sonra kredi kartı son kullanma tarihi dolmuş olur. Peki, kredi kartının bu tarihi dolarsa ne olur? Bu makalede bu sorulara cevap arayacağız.

 

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Yeni Kredi Kartı Nasıl Alınır?

 

kredi kartı kullanım süresi kaç yıldır - Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

 

Bankalar kredi kartı sahibi müşterilerinin kartlarının son kullanma tarihlerini takip etmektedir. Bunun sonucu olarak da banka kartı son kullanma tarihi bitince henüz kartın son kullanma tarihi gelmeden kartın yenileme işlemleri başlatılır. Bu şekilde işleyen normal bir süreçte müşterinin yapması gereken hiçbir şey yoktur. Yeni kart mevcut kredi kartının son kullanma tarihinden önce basılır ve kart sahibine evinde teslim edilmek üzere kuryeye verilir. Kuryeye verildikten sonraki birkaç gün içinde de sahibine teslim edilir. Yeni kart sahibine teslim edildikten sonra bir şubeden ya da ATM’den aktifleştirilmesi gerekebilir. Bu aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra eski kredi kartının son kullanma tarihi henüz dolmamış bile olsa artık kullanılamaz. Yeni teslim alınan ve aktifleştirilmiş olan kredi kartının kullanılması gerekmektedir çünkü hesaba tanımlı kart artık o karttır. Böylece yeni kredi kartı için de 3 yıllık bir süre kazanmış olursunuz. Bu şekilde kredi kartı kullanım süresi kaç yıldır diye merak edenlerin bu sorusuna cevap vermiş olduk. Peki, ya yeni kart gelmezse?

 

Yeni Kredi Kartının Gelmemesi Durumunda Ne Yapılmalı?

 

Kullanılan kredi kartının son kullanma tarihine çok az kalmasına rağmen elinize yeni kart ulaşmadıysa banka ile iletişime geçip durumu anlatmak en mantıklı seçenek olacaktır. müşteri tarafından bilgilendirilen yetkililer kısa sürede yeni kart basılması ve tarafınıza iletilmesi için gereken işlemleri yapacaktır ve kalan prosedür yeni kart üzerinden devam edecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz