Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

30 Temmuz 2020 Perşembe, 09:01
Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir 642x320 - Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olur?

Kredi kartı limiti bankalardan kredi kartı talep ederken sıklıkla karşılaştığımız konulardan biridir. Bankalardan yüksek limitli kredi kartı almak istesek de kart limitleri gelirimize göre belirlendiği için, bu istek çoğu zaman boş çıkabiliyor. Kredi kartı limitini artırmak ve daha yüksek limitli kredi kartı ürünlerini kullanmak için ne yapabilirsiniz? Kredi kartı limiti en fazla kaç olabilir?

 

 

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

 

 

Kredi kartlarının limitleri, aylık elde ettiğiniz net ve belgelenebilir gelire göre belirlenmektedir. Eğer ilk defa kredi kartı almışsanız ve bu süre bir yılı geçmemiş ise, bankalar size aylık gelirinizin en fazla iki katı kadar limit çıkartabilir. Bu da 3,000 TL maaş alan birinin, en fazla 6 bin TL limitli kredi kartı kullanabileceği anlamına gelmektedir. Söz konusu limit, gelirinizdeki artışa göre yeniden düzenlenir. Maaşınıza zam aldığınız zaman, bankadan limit artışı talep edebilirsiniz. Kredi kartınızı alalı bir yıl olmamışsa, aldığınız zam tutarının iki katı kadar, bir yılı geçmişse dört katı kadar limit artırabilirsiniz. Peki, kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

 

 

 

Kredi Kartı Kullanım Süresi Ne İfade Eder?

 

Kredi kartını yeni alan bireyler, bir yılın üzerinde kullanan bireylere göre çok fazla dezavantaja sahiptirler. Kredi kartlarını yeni almış bireylerin asgari ödeme oranı yüzde 50’dir ve aynı zamanda aylık gelirlerinin en fazla iki katına kadar kredi kartı limiti alabilirler. Kredi kartı kullanım süresi bir yılı aşan bireyler ise, yüzde 30 asgari ödeme oranlı ve aylık gelirin en fazla 4 katına kadar limitli bir kredi kartı alabilirler. Bu nedenle kredi kartı kullanım süresi bir yılı aşan bireylerin çok fazla avantajları vardır.

 

 

 

Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olur - Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

 

 

 

Aylık Gelirim 4,000 TL Ne Kadar Kart Limiti Alabilirim?

 

Aylık geliri 4 bin TL olan bireylerin kredi kartı kullanım süresi 1 yıl olmamışsa, 8.000 TL’ye kadar limitli kredi kartı alabiliyorlar. Kullanım süresi bir yılı geçmişse En yüksek kredi kartı limiti ne kadar olur diye merak ediyorsanız, 16.000 TL’ye kadar limitli kredi kartı kullanmak mümkün oluyor.

 

 

 

Asgari Ücret Kazanıyorum Kart Limitim En Fazla Kaç Olabilir?

 

Asgari ücretle çalışan bireyler, ilk yıl 4 bin 600 TL’ye kadar kartı limiti alabilirler. Bir yılı geçtiğinde alabilecekleri kart limiti 9 bin 200 TL’ye kadar çıkabilir. Yani asgari ücretle çalışan bireyler 9 bin 200 TL’ye kadar limitli kredi kartı alabilirler.

 

 

 

4 Kredi Kartım Var, Limitleri Ne Kadar Olur?

 

Kredi kartı limitleri, tüm kredi kartları ve bankaların toplamı için geçerlidir. 1 tane kartınız da olsa, 10 tane kartınız da olsa toplamda aynı limiti alırsınız. Ancak bazı bireyler, birden fazla kredi kartı alarak limiti dengeleyebilirler. Örneğin 10 bin lira limitiniz varsa ve iki kredi kartınızın limiti 2’şer bin TL ise, yeni alacağınız kredi kartının limiti en fazla 6 bin TL olabilir. 2,500 lira maaşınız ve 4 kredi kartınız varsa, limitlerini istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz, toplamda en fazla 10 bin TL’ye denk gelmelidir.

 

 

 

Kredi Notum İyi Değil Kartı Limitim Ne Kadar Olur?

 

Yukarıda vermiş olduğumuz limitler maksimum limitlerdir. Yani 2,500 lira maaşınız var diye 10 bin lira kredi kartı limiti almanız mümkün olmayabilir. Kredi notunuz iyi ve tüm geliriniz de yeterliyse, bu durumda 2,500 liralık bir gelire karşılık 10 bin liraya kadar limiti olan bir kart kullanabilirsiniz. Kredi notunuz kötüyse, bankanın size vereceği limit düşecektir ancak hangi bankanın ne kadar limit sunacağını bilmemiz pek mümkün değildir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz