Kredi Kartı Limiti Düşürme Nasıl Yapılır?

31 Aralık 2018 Pazartesi, 23:41
Kredi Kartı Limiti Düşürme Nasıl Yapılır 642x320 - Kredi Kartı Limiti Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Değiştirilir?

Alışverişte ve acil nakit ihtiyaçları karşılamak için kredi kartı kullanıyoruz. Birden fazla kredi kartı kullanınca ödemeleri zor oluyor. Kredi kartınızın limiti yüksek ve ödemelerinizde zorluk çekiyorsanız, kredi kartı limiti düşürme işleminde fayda var.

 

Kendi isteğinizle kredi kartı limitini düşürebilir ya da düzenli ödeme yapılmadığı takdirde banka tarafından kredi kartı limiti düşürülür. Peki, kredi kartı limiti düşürme nasıl yapılır? Bu sorunun cevabına geçmeden önce sizlere kredi kartı limitleri ile ilgili bilgiler sunacağız.

 

Kredi Kartı Limiti

 

Kredi kartına sahip olan kişilerin bir aylık zaman diliminde harcama yapabileceği en üst limite, kredi kartı limiti denir. Kredi kartı başvurusunda kişinin gelir durumu dikkate alınarak limit belirlenir. Banka tarafından yapılan araştırmada kişinin o limiti ödeyemeyeceği söylenirse, kredi kartı limiti düşürülür. Kredi kartının limiti günlük değil, aylıktır. Bazı bankaların kredi kartında ek limit özelliği bulunur. Yasa gereği kredi kartı limiti için aylık geliriniz baz alınamktadır. Peki, kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur?

  • Kanuna göre; ilk kez kredi kartı kullanacaksanız, kredi kartı limitiniz aylık gelirinizin 2 katı kadar olabilmektedir. Bu limit tüm bankalarda geçerli olan bir limittir. Yani, aylık 2.000 tl geliriniz varsa; A bankasından en fazla 4.000 tl limitli kredi kartı alabilirsiniz. Eğer B bankasında 3.000 tl limitli kredi kartı varsa A bankasından en fazla 1000 tl limitli kredi kartı alabilirsiniz. Yine kanuna göre; ilk yıldan sonra aylık gelirinizin 4 katına kadar kredi kartı limiti alabilirsiniz. Ayrıca bu limit borçluluk yapınıza ve bankanın politikasında göre değişebilir.

 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

 

Kredi kartı limitini; banka ATM’leri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak öğrenebilirsiniz. Ödeme işlemleri de ATM, banka şubeleri ve internet bankacılığı ile yapılabiliyor.

 

Düşük Limitli Kredi Kartı Neden Tercih Edilir?

 

Gelir durumu ve borç ödeme imkânları dikkate alındığında, düşük limitli kredi kartı kullanmak mantıklı olacaktır. Düzenli ödeme yapıldığı takdirde kredi puanı yükselir.

 

Kredi Kartı Limiti Düşürme Yöntemleri

 

Kredi Kartı limiti nasıl düşürülür - Kredi Kartı Limiti Düşürme Nasıl Yapılır?

Kullandığınız kredi kartı limiti düşürme işlemi için öncelikle talepte bulunmanız gerekmektedir. Çalıştığınız bankaya bildirim yaparak kredi kartı limitini düşürebilirsiniz.

 

Banka Şubesi

 

Banka şubesine giderek müşteri temsilcisiyle görüşmeniz gerekiyor. Dilekçe yazarak veya kart bilgilerini vererek kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

 

Telefon Bankacılığı

 

Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limitini düşürebilirsiniz. Kredi kartı bilgilerini müşteri hizmetlerine verip, kredi kartı limitini düşürmek istediğinizi söyleyin.

 

Bazı bankalar; SMS, internet bankacılığı, ATM, banka gişeleri kullanarak kredi kartı limitini düşürmek için işlem yapabiliyor. Kredi kartı limiti düşürme işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Eğer sizin de böyle bir talebiniz varsa, kolayca kredi kartı limitini düşürebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz