Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Alınacak 10 Etkili Önlem

10 Ekim 2019 Perşembe, 21:45
kredi kartı hırsızlığı 642x320 - Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Alınacak 10 Etkili Önlem

Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Önlemler

Günümüzde kredi kartları hayatımızı çok kolay hale getirdi, cebimizde nakit para bulundurmak yerine POS cihazlarını bulunduran her işletmede kredi kartlarını kullanarak alış veriş ihtiyacımızı kolayca karşılayabiliyoruz. Ancak kredi kartı hırsızlığı da dikkat edilmesi gereken bir konu…

 

Kredi kartı hırsızlığı olduğu zaman tüm kredi kart limitiniz birkaç dakika içinde başkalarının cebine girebilir. Bunu önlemek için bazı basit adımlar atarak kredi kart hırsızlığı kabusunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

 

 

Kredi Kartı Bilgileri Nasıl Çalınır?

 

 

kredi kartı kayıp çalıntı - Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Alınacak 10 Etkili Önlem

 

Genelde fiziksel olarak alış verişe çıktığınızda kredi kartınızı emin bir yere saklamanız gerekiyor. Asla çantanızda bulundurmamak daha mantıklı… Kredi kartı çalındığında aynı dakikada müşteri temsilcisini ( bankanızın) arayarak, kredi kartı hırsızlığını bildirmeniz gerekiyor. Hırsızlığı geç bildirir ya da bildirmezseniz, yapılan harcamalardan siz sorumlu olursunuz. Bankalar bu sorumluluğu haklı olarak kabul etmiyorlar.

 

Bazı insanlar unutkan oldukları için, kredi kartlarının üzerine 4 haneli kart şifresini de yazıyorlar. Bu insanların içinde bulunduğu tehlike daha büyük… Bazı insanlar, cep telefonlarına ve bilgisayarlarına kredi kartı bilgilerini ve şifrelerini saklıyorlar. Böyle bir zorunluluk varsa, masa üstüne açacağınız dosyanızı sağ tıklayın ve arşive ekle diyerek, RAR formatında sıkıştırmadan önce, dosyayı şifreleyin. Şifrenizi de bilgisayara kaydetmeyin. Zihninizde bir köşede bulunsun. Böylece o dosya çalınsa bile şifresini kırmak zor olacaktır.

 

 

Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler

 

 

kredi kartı güvenliği - Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Alınacak 10 Etkili Önlem

 

Kredi kartı hırsızlığı online alışverişlerde sık rastlanan bir durum. Bunu önlemenin yolu ise, kredi kartınızı değil, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak oluşturacağınız sanal geçici kart bilgileri ile alış veriş yapmanızdır. O sanal kart sadece tek kullanımlık olup bilgileri çalınsa bile işe yaramaz. Siz alış verişinizi tamamladıktan sonra yeni bir alış veriş için yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz.

 

Diyelim ki 500 TL bir alış veriş yapacaksınız. Kredi kartınızın limiti ise 10.000 TL şimdi siz bu kartla alış veriş yapmaya çalışırsanız büyük bir risk almış olursunuz. Bazı güvenilir alış veriş online siteleri 3D teyit sistemi ile cep telefonunuza mesaj atarak ödeme onayını gerçekleştiriyorlar. Ama bazı alış veriş sitelerinde bu onay yok. O halde kredi kart hırsızlığına karşı alacağınız önlem; asla fiziksel gerçek kredi kartınızı internette kullanmamak, onun yerine sanal kart oluşturarak kullanmaktır.

 

Kredi kart hırsızlığı karşı alınacak bir diğer önlem de limitleri düşük tutmaktır. Çalınma durumunda tüm limit sömürüleceği için düşük limitli kart size büyük zararlar veremez. Çalınan kredi kartı ile yasal olmayan alış verişler de yapılabileceği için, hemen bankanızla görüşüp tutanak tutturmanız da gerekir ki ileride başınız ağrımasın. Alacağını bir diğer önlem de kredi kartınızı eş dost akrabaya vermemektir. Her POS cihazı kullanan yer kesin olarak güvenlidir diyemeyiz. Alış verişinizi sağlam –güvenilir yerlerden yapmakta fayda vardır.

 

Kredi Kartı Hırsızlığı Alınabilecek 10 Önlem

 

Özet olarak; kredi kartı hırsızlığını şu şekilde önlemeniz mümkündür:

 

  • İnternetten alışveriş yaparken sanal kart kullanın.
  • Kart bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın. Paylaştıysanız, kredi kartını mutlaka iptal edin.
  • Kart şifresini güvenmediğiniz kişilere vermeyin.
  • Kredi kartı harcamalarınızı takip edin.
  • Güvenmediğiniz, şüphelendiğiniz işyerlerinden harcama yapmayın.
  • Kredi kartınızı yurtdışında kullanmıyorsanız, bankanızdan kredi kartını yurtdışına kapatmasını isteyin.
  • Kredi kartını mail-order sistemine kapatmak, kredi kartınızdan istem dışı ve sanal olarak işlem yapılmasını engeller.
  • Kredi kartından bilginiz dışına işlem yapılırsa, hemen kredi kartını kapattırın.
  • Kredi kartı ile ilgili bankanızdan gelebilecek uyarıları dikkate alın.
  • Kredi kartına güvenli ve sadece sizin bileceğiniz bir şifre belirleyin.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz