Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

25 Kasım 2020 Çarşamba, 22:48
kredi karti dolandiriciligi 642x320 - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Önleme Rehberi

Kredi kartı, bankaların tüketicilere verdiği belli bir limiti olan kredi aracıdır. Kredi kartı ile kişiler limitleri dâhilinde işyerlerinin POS cihazları aracılığı ile alışveriş yapabilirler. Tüketiciler isterlerse yaptıkları alışverişi taksitlendirebilirler. Her ay yaptıkları alışveriş tutarında bankaya borçlanırlar. Harcadıkları tutarı belirlenen ödeme gününde ödediklerinde bankaya faiz ödemezler. Kredi kartı limitinden kullandığı tutarın tamamını ödeyemeyen tüketiciler bankanın belirlediği asgari tutarı ödeyerek kartının kalan limitini kullanmaya devam edebilirler. Bu da tüketiciye yaptığı alışveriş tutarını erteleme olanağı sunar. Kredi kartının hesap kesim tarihi sonrası yapılan alışveriş tutarını bir ay gibi bir süre sonra bankaya öderler. Kredi kartları çağımız teknolojisi internette de kullanılabilir. İnternet sitelerinin sanal pos seçeneğini kullanarak ister peşin isterlerse taksitli alışveriş yapabilirler. Tüm dünyada en çok tercih edilen takas aracı kredi kartı dolandırıcıların da gözdesi durumunda. Peki, kredi kartı dolandırıcılığı nasıl yapılıyor, mağdur olmamak için nelere dikkat edilmeli? Bu makalemizde kredi kartı dolandırılma ile ilgili detaylara ulaşabileceksiniz.

 

 

 

Kredi Kartı Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

 

 

Kredi kartı sistemi takas ve onay mekanizması ile çalışır. Kredi kartı kullanan tüketici, kredi kartını veren banka, satıcı ve satıcının çalıştığı banka arasında bir takas ve onay sistemi devreye girer. Tüketici satın almak istediği ürün için satıcının POS cihazından kredi kartı ile ödeme yapar. Satıcının anlaşmalı olduğu banka tüketicinin kredi kartı aldığı bankadan alacaklı olur. Tüketici kredi kartını aldığı bankaya borcunu öder. Satıcının anlaşmalı olduğu banka kredi kartı veren bankadan parayı alır ve satıcıya verir. Bu mekanizma yapılan alışverişin gün ve saatine uygun otomatik bir sistem ile işler. Bu alışveriş takası bankalar aracılığı ile tüketicinin ürün almasını satıcının da ürününü satabilmesini sağlar.

 

 

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar ve Anlamları

 

 

Kredi Karti eticaret - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

 

Kredi kartı üzerindeki bilgiler kartın türünü, kişi bilgilerini, kartın son kullanma tarihini ve güvenlik kodlarını içerir. Kredi kartının ön ve arka yüzünde rakamlar yazılıdır. Kartın ön yüzünde bulunan 16 rakamın anlamları vardır. Bu 16 rakamın ilk sayısı kartın türünü anlatır. Ayrıca kartımı kaybettim kart numaramı nasıl öğrenirim? diye merak edenler; kart numaraları kanun ile korunmuş ve bankaca gizlenmiş bir şekilde size teslim edilir. Bankadan bile kart numaranızı öğrenemeyebilirsiniz. İlk rakamına göre kredi kartı türleri şunlardır:

 

 

*Kredi kartının ilk rakamı 1 ve 2 ise havayolları kartıdır.

 

*İlk rakam 3 ise eğlence ve seyahat sektörü kartıdır.

 

*Kartın ilk rakamı 4 ise finansal kuruluş ve bankalara ait Visa kart demektir.

 

*İlk rakam 5 ise finansal kuruluş ve bankalara ait Mastercard anlamına gelir.

 

*Kredi kartında bulunan ilk numara 6 ise ticari kart ve banka kartıdır.

 

*İlk rakam 7 ise petrol sektörü kartı olduğunu gösterir.

 

*8 rakamı varsa Telekomünikasyon kartı türüdür.

 

*İlk numara 9 ise Uluslararası kredi kartı demektir.

 

Kredi kartının ön yüzeyindeki 16 rakamın ilk 6’sı kartın hangi banka tarafından verildiğini temsil eder. Bu numaraların adı BIN yani Bank demektir. 5 ve 11. Sayı arasında bulunan rakamlar hesap numarasıdır. 5 ve 17 arasındaki rakamlar bankalar tarafından kişiye özel sayılar olarak tanımlanır. Son rakam kredi kartının kontrol numarasıdır. Bu rakama Check Digit adı verilir.

 

Kredi kartının ön yüzünde kartın son kullanma tarihi örneğin 11/20 şeklinde yazar. Bu da 2020 yılının Kasım ayında kartın son kullanma tarihinin bittiğini gösterir. CVV kodu nedir? Kredi kartının arka yüzünde manyetik okuyucu ve yanında 3 tane rakam bulunur. Bu rakamlara CVC, CID ve CVV adı verilir. CVC kodunu Mastercard ödeme sistemi kullanan bankalar için kullanılır. CID Visa ödeme sistemini kullanan bankaları anlatır. CVV Amex ödeme sistemini kullanan bankalar tarafından kullanılır.

 

 

Kredi Kartı İle Neler Yapılır?

 

 

kredi karti bilgileri - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

Kredi kartı bilgileriyle kötü niyetli kişiler sizin adınıza yeni bir kart basarak istedikleri işyerinde kullanabilirler. Yine internet sitelerinden alışveriş yaparak kredi kartı bilgileri ile alışveriş yapabilirler. Kişisel bilgilerinize ulaşarak kredi kartı bilgileri ile bankadan yeni bir kart talep edip sizin adınıza işlem yaparak nakit para çekebilirler. Bu nedenle kredi kartı bilgilerinin iyi korunmasında fayda vardır. Kredi kartı dolandırıcılığı konusunda dikkat edilmelidir.

 

 

Kredi Kartı Kullanım Alanları

 

Kredi kartı kullanım alanları alışveriş, para çekme ve internet harcamaları şeklinde gruplandırılabilir. Kredi kartı yapacağınız alışverişler giyim, market, restoran, kuaför, seyahat, tatil gibi yapacağınız her türlü alışveriş işlemini içerir. Kredi kartınız ile ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. İnternet üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Günümüzde giyimden gıdaya birçok ürün web sitelerinde satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra tatil ya da uçak biletinizi de internetten kredi kartı satın alabiliyorsunuz. Üstelik kredi kartını kullandığınız her alanda taksit seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. İster reel isterseniz internet alışverişi olsun taksitlendirme yapabilirsiniz.

 

 

Kredi Kartı Özellikleri

 

Kredi kartı özellikleri her bankanın sunduğu kart türüne göre değişir. Ancak genel olarak kredi kartları kişiye özel olarak bankalar tarafından basılan kartlardır. Kredi kartı üzerinde yer alan rakamlar kişiye özel hesap bilgileri anlamına gelir. Kartın arka yüzünde bulunan manyetik alan ve güvenlik kodu kişiyi koruma amaçlıdır. Kredi kartlarının en büyük özelliği nakit para taşımak zorunda kalmadan hemen her yerde nakit yerine geçmeleridir. Ürün ve hizmet alışverişlerinde nakit para yerine kredi kartını kullanabilirsiniz. Üstelik alışverişinizi taksitlendirebilirsiniz. Nakit gerekli olduğunda ATM’lerden kredi kartınız ile nakit para çekebilirsiniz.

 

 

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor?

 

 

kredi karti dolandirilma - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

 

Kredi kartı dolandırıcılığı konusunda çeşitli yöntemler kullanıldığı polis tarafından açıklanıyor. Günümüzde kredi kartı dolandırıcılığının en çok yaşandığı alan internet siteleri olmakla birlikte daha birçok yöntem ile kredi kartı dolandırıcılığı yapılıyor. Bunlar:

 

1) Kayıp ve çalıntı kartlar ile dolandırıcılık: İşyerlerinde genellikle kredi kartı kullanan kişinin kimliği ya da imzası sorulmuyor. Yeni nesil temassız kartlar bu konuda çok daha müsait oluyor. Kredi kartı çalan ya da bulan kişi rahatlıkla kartı kullanarak alışveriş yapıyor. Kredi kartı çalındı harcama yapıldı ise yasal yollara başvurulabilir.

 

2) Kişiye ulaşmayan kartlar ile dolandırıcılık: Bankalar yeni kredi kartını müşteriye posta ya da kargo yolu ile gönderir. Bu esnada dolandırıcılar kartı çalarak istedikleri gibi kişi adına kullanabiliyorlar.

 

3) Boş Plastiğe kredi kartı bilgileri basılarak dolandırıcılık: Boş bir plastiğe ele geçirilen kredi kartı bilgileri basılarak bu kart kişi alışveriş yapmış gibi imprinter cihazından geçirilip satış belgesi düzenlenerek bankadan para alınıyor. Bu kredi kartı dolandırıcılığı işyerleri tarafından sıkça yapılabiliyor.

 

4) Değiştirilmiş kart yöntemi ile dolandırıcılık: Dolandırıcı kişi elinde bulunan bir kartın rakamlarını ütüleme yöntemi ile silip ele geçirdiği kredi kartı bilgilerini bu karta basarak kişinin adına kullanıyor.

 

5) Sahte kart basarak dolandırıcılık: Tıpkı sahte para gibi sahte kredi kartı basarak kişi adına kullanılabiliyor.Kredi kartı dolandırıcılığı konusunda kötü niyetli kişiler bu şekilde çalışmalar yaptığı polis tespitleri ile ortaya çıkartılıyor.

 

6) Kart kopyalama ile dolandırıcılık: En tehlikeli dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Alışveriş esnasında kişinin kartı encoder cihazından geçirilip kopyalanıyor ve gerçek kartla ayırt edilemediğinden ispatlanması zor oluyor. Kredi kartı bilgileri çalındı ne yapmalıyım? diye soran kullanıcılar buna dikkat etmelidirler.

 

7) Manyetik şerit sahteciliği ile dolandırıcılık: Dolandırıcı kendi kartının manyetik alanındaki bilgileri silip encoder cihazı ile kişinin kredi kartı bilgilerini gidererek kullanabiliyor.

 

8) ATM dolandırıcılığı: Dolandırıcı ATM’nin kart haznesine bir cisim yerleştirip bekliyor kişi kartını alamadığında yardım etme bahanesi ile şifreyi öğreniyor. Kişi kartını alamayıp ayrıldığında kartı alıp istediği gibi kullanabiliyor.

 

9) İnternet Dolandırıcılığı: Kişi internet alışverişinde kart bilgilerini girdiğinde bu bilgileri alan dolandırıcı sonrasında kart bilgilerini internet alışverişinde kullanabiliyor. Kredi kartı dolandırıcılığı en çok internet üzerinde yapılıyor. Tüketicinin çok dikkatli olması gerekiyor.

 

10) Hesap yönlendirme ile dolandırıcılık: Kredi kartı bilgilerine ulaşan dolandırıcı kişinin kimlik bilgilerine de ulaşarak bankayı arıyor ve kendi adresine yeni kart talep ederek kişinin adına istediği gibi kullanabiliyor.

 

 

En Sık Tercih Edilen Kredi Kartı Dolandırıcılık Yöntemleri

 

 

En sık tercih edilen kredi kartı dolandırıcılığı internet aracılığı ile yapılan dolandırıcılık şekilleridir. Sosyal medya hesaplarında kişinin anlaşmalı olduğu banka gibi görünen sahte siteler kredi kartı ve kimlik bilgilerini alarak dolandırıcılık yapar. Sahte alışveriş siteleri tıpkı gerçek sitelere benzer olarak açtıkları siteler üzerinden kişinin kredi kartı bilgilerini alarak dolandırıcılık yapar. Günümüzde birçok insan her türlü alışveriş için interneti tercih ediyor. Bu nedenle kredi kartı dolandırıcıları da en çok internet üzerinden dolandırıcılığı seçiyor.

 

 

Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Alınabilecek Önlemler

 

 

Kredi Karti Dolandiriciligina Karsi Alinabilecek Onlemler - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

 

Kredi kartı dolandırıcılığına karşı alınabilecek önlemler şunlardır:

 

*İnternet alışverişlerinizde mutlaka sanal kart kullanın. Sanal kart limitini yapacağınız alışveriş tutarı kadar açıp kalan tutar varsa sıfırlayın. Kredi kartı dolandırıcılığı internet alışverişlerinde sık karşılaşılıyor. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

 

*Bazı internet siteleri mail order sistem ile ödeme önerir. Kesinlikle kabul etmeyin mail order sisteminde tüm kart ve kimlik bilgilerinizi yazmanız istenir ve birçok kişi bilgilerinizi görebilir. Sanal post sistemi ile ödeme yapmak istediğinizi belirtin.

 

*Bazı internet siteleri 3D Secure kullanır ve telefonunuza sms ile güvenlik sayısı gönderilir. Telefon ya da sms ile bu kodu isteyenlere itibar etmeyin.

 

*İnternet bankacılığı ile işlem yapacağınızda birçok kişinin ortak internet kullandığı havaalanı, restoran, AVM gibi yerlerde bu işlemi yapmayın. Bankacılık işleminizde gelen şifreyi bir bakasına söylemeyin ya da göstermeyin.

 

*Bankanızdan yapılan alışverişler için mail ya da sms yolu ile bilgilendirme talep edin. Birçok banka bu hizmeti ücretsiz olarak verir.

 

*ATM’lerde para çekme işlemi yaparken şifrenizi elinizle saklayın ve kesinlikle bir başkasına söylemeyin.

 

*Tüm önlemlere rağmen şüpheli bir durum ile karşılaşırsanız vakit kaybetmeden hemen bankanızı arayıp kartınızı dondurun ya da iptal edin.

 

 

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Kredi Karti kopyalama hacker - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

 

Tüketiciler kredi kartı kullanırken öncelikle kredi kartı başvuru formunu iyice okuyarak neyi kabul ettiklerini bilmelidir. Başvuru formu uzun bir metin olsa da mutlaka okumalısınız. Kredi kartı limitinizi ödeyebileceğiniz tutara uygun olarak belirlemelisiniz. Sürekli asgari tutar ödemesi yapmak zorunda kalmanız yüksek faiz tutarları ödemenize neden olur. Kredi kartından nakit avans çekmeniz zararınıza olur. Nakit avans da faizlerin yüksek olduğunu unutmayın. Kredi kartlarının kampanyaları daha çok harcamanız için bir banka tuzağıdır. Banka puan ya da hediye verecek diye bütçenizin üzerinde harcama yapmayın. Kredi kartınızı güvenli ve dikkatli kullanmanızda fayda vardır. Kredi kartı dolandırıcılığı için önlemler almalı kart bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmalısınız. Bunun için alışverişlerinizde güvenli işletmeleri tercih etmeli, internet alışverişlerinizde sanal kart kullanmalısınız.

 

Özetle, kredi kartı dolandırıcılığı önlenmesi için şu kurallara dikkat edilmelidir:

 

  • Doğum tarihi gibi özel bilgiler kart şifresi olarak belirlenmemelidir.
  • Şifreler kart üzerine, boş kağıda vb 3. kişilerce ulaşılabilecek bir yere yazılmamalıdır.
  • Herkesin kullanımına açık bilgisayarlarda şifre kullanırken dikkat edilmelidir.
  • Bilgisayarlarda antivürüs programı kullanılmalıdır.
  • Güvenli alışveriş sitelerinde alışveriş yapılmalıdır.
  • İnternet siteleri adreslerinin Https ile başlaması tercih edilmeli.
  • İnternet tarayıcı da sık sık Çerez ve öncellek temizliği yapılmalıdır.
  • Kartınızın ATM’ de sıkışması halinde hemen müşteri hizmetlerini arayınız.
  • Kart bilgileri size özeldir, paylaşmayınız.

 

 

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezaları

 

Kredi Karti Dolandiriciligi Cezalari - Kredi Kartı Dolandırıcılığında En Sık Kullanılan 10 Yöntem

 

 

Kredi kartı dolandırıcılığı cezaları Türk Ceza Kanunu’nda ‘’ banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması’’ olarak 245.

 

Maddede bilişim suçu olarak geçer. Başka bir kişiye ait kredi kartının kullanılması ve kullandırılmasının cezası 3-6 yıl hapis ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır. Sahte kredi kartı üretilmesi ve satılmasının cezası 3-7 yıl hapis ve 10000 güne kadar adli para cezasıdır. Sahte bir kredi kartı kullanarak yarar sağlanması durumunda 4-8 yıl hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası verilir.

 

 

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı?

 

 

Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları öncelikle kredi kartını aldıkları bankaya başvurarak durumu bildirmelidir. Hemen kartın kapatılması sağlanmalıdır. Kredi kartı dolandırıcılığı nereye şikayet edilir? sonrasında Emniyet güçlerine başvurarak Bilişim suçları görevlilerinden yardım istenmelidir. Dolandırıcının yakalanması ve gerekli cezayı alması için emniyet ekipleri ile birlikte hareket edilmelidir.

 

 

 

 

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları Cumhuriyet Altını Nedir?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz