Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlerin Yaptığı 5 Hata

07 Ağustos 2020 Cuma, 08:52
Kredi Kartı Borcu Ödeyemeyenlerin Yaptığı 5 Hata 642x320 - Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlerin Yaptığı 5 Hata

Kredi Kartı Kullanım Hataları

 

Sahip olunmayan bir paranın en kolay harcanabileceği sistem olan kredi kartı sistemi ile limitleriniz dahilinde harcama yapabilir, isteiğiniz ürüne taksit takist sahip olabilirsiniz. Ülkemizde ve dünya genelinde oldukça popüler olan bu sistem ile nakit para taşıma derdine çöüm bulunmuştur. Fakat kredi kartı usulune uygun kullanılmazsa beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple, kredi kartı kullanıcıları kredi kartı kullanırken bazı şeylere dikkat etmelidirler. İşte kredi kartı sahiplerinin yaptığı 5 hata:

 

Limit Belirlerken Hesaplamaların Doğru Yapılmaması

 

Ülkemiz çapında kredi kartı borcu olan kişiler, çoğunlukla limit ayarlama konusunda hatalara düşmektedir. Bireyler tarafından gelirinden fazla açılan limitler, alışveriş sırasında ve daha sonraki süreçlerde ödeme konusunda oldukça sıkıntı yaratabilmektedir. Bu yüzden kredi limiti belirlenirken hesaplamaların doğru yapılması gerekmektedir.

 

 

Kullanım Sırasında Dikkat Edilmemesi

 

Kredi kartı borçları konusunda zorluk yaşayan kişiler, çoğunluğu kullanım sırasında aşırıya kaçmakta ve ödeme sürecinde miktar taksitlendirilse bile güçlük çekilmektedirler. Bu bağlamda kredi kartı kullanımları sırasında gelir durumu aşılmamalı ve ödeme planının doğru yapılması gerekmektedir.

 

 

Taksitlendirmenin Doğru Yapılmaması

 

Alışveriş sırasında gerçekleşen taksitlendirme imkanı, kişilerin ödeyebilecekleri koşullar içerisinde gerçekleştirilmeli ve yüksek taksit oranlarından da kaçınılmalıdır. Öyle ki fazla miktarlarla sunulan taksit imkanları ne kadar cazip görünse de aylık ödeme plan çizgisinin dışına çıkmaması, bireyler tarafından unutulmaması gereken detaylar arasındadır.

 

 

Ödemelerin Düzenli Yapılmaması

 

Kredi kartı kullanan kişilerin ödeme sürecinde zorlanmasının en büyük nedenlerinden biri de düzenli ödeme gerçekleştirilmemesi sonucu yükselen faiz oranlarıdır. Alışverişin oranına göre yükselişe geçebilen faiz durumu, bazen aylık ödeme planının iki katına bile çıkabilmektedir. Bu sebeple kişilerin ödeme planını doğru uygulaması ve hiçbir zaman aksatmaması, hayati önem taşıyan unsurlar arasında yer almaktadır.

 

 

Asgari Ödeme Tutarına Güvenilmesi

 

Asgari ödeme tutarları kişilere her ne kadar cazip oranlar olarak gözükse de aylık süreçte oldukça yüksek miktarlara ulaşabilmektedir. Bu sebeple bireylerin bankalar tarafından sunulan asgari ödeme tutarlarına kanmaması ve ödeme tutarının toplu olarak düşünülmesi, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen durumlardan biridir.

 

 

 

Kredi Kartı Borcunu Zorlanmadan Ödemenin Ve Azaltılmasının Püf Noktaları

 

 

 

Kredi kartı borçları, ülkemiz insanları tarafından ödenmekte zorluk çekilen mevduat planları olarak sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun vuku bulmasında genellikle kişilerin bilinçsiz tüketim anlayışı ve bankaların bireylere sunduğu cazip ve yüksek oranlı faizler önemli rol oynamaktadır. Kredi borçlarının zorlanmadan ödenmesi ve azaltılabilmesi için ödeme tarihlerinin kaçırılmaması ve en azami asgari ücret miktarının her ay ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca bireylerin borç ödeme konusunda zorluk yaşadıklarında bankalarından yapılandırma talebinde bulunmaktan çekinmemeleri gerekmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz