Kredi Hayat Sigortasının Geçersiz Olduğu Durumlar

19 Kasım 2019 Salı, 20:31
len kişinin kredi borcu hayat sigortası 642x320 - Kredi Hayat Sigortasının Geçersiz Olduğu Durumlar

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Olur?

Bankalardan kredi kullanma durumlarında hayat sigortanız da yapılmış olur. Bu sigorta için banka tarafından anlaşılan sigorta şirketi işlem yapabilir. Ya da sizin tarafınızdan başka bir sigorta şirketi belirlenir. Kredi borcu bitmeden kredi kullanan kişinin vefatı durumunda geri kalan borçların ödenmesi için hayat sigortası uygulanır. Fakat bazı durumlarda bu sigorta kullanılmaz.

 

 

Konut Kredisi Hayat Sigortası

 

 

Konut alırken kullanılan kredi için hayat sigortası yapılır. Konut kredisi bitmeden kredi kullanıcısı vefat ederse geri kalan borcun tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sayede ölen kişilerin mirasçıları borçtan muaf olacaktır. Sadece ölüm ile değil başka durumlarda da kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. İş görmezlik ya da malullük bu durumlar arasında yer alır. Fakat bu durumların poliçeye eklenmiş olması gerekir. Peki, ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası ödeme koşulları nedir?

 

 

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

 

 

tüketici kredisi hayat sigortası ölüm halinde - Kredi Hayat Sigortasının Geçersiz Olduğu Durumlar

 

 

Sigorta şirketleri kredi kullanan kişinin beklenmedik şekilde vefat etmesi ile ödeme yapar. Kredi kullanan kişi sigorta yaptırdığı sırada bir hastalık ile mücadele diyor olabilir. Bu hastalık ile poliçede bir madde yer almamışsa sigorta şirketleri ödeme konusunda sıkıntı çıkarabilir. Hastalık için poliçede bir madde yer almamışsa fakat şirket hastalık için ispat yaparsa da ödeme yapmaz. tüketici kredisi hayat sigortası ölüm halinde ooliçe hazırlanmadan önce kişinin vefat edebileceği bir hastalığı varsa mutlaka belirtilmelidir. Mevcut hastalık durumu muhtemelen sigorta primini artıracaktır. Fakat yine de bu yüksek bir meblağa denk gelmez. İntihar durumunda ise sigorta ödeme yapmaz.

 

 

Hayat Sigortası Poliçesinin Önemi

 

 

hayat sigortası ödeme yapmıyor diye belirten kişiler, sigorta poliçesi hazırlanırken kredi kullanıcısının sağlık durumu mutlaka belirtilmelidir. Sigorta şirketleri kullanıcıların ani ölümleri ile ödeme yapar. Yapılan poliçede herhangi bir hastalık belirtilmemiş olabilir. O dönemde kullanıcıda bulunan hastalık ile ölüm yaşanabilir. Böyle durumlarda sigorta şirketi kullanıcının hastalığını ispat ederse ödeme yapmaz. Poliçe hazırlanırken kişinin hastalığı mutlaka belirtilmelidir. Bu şekilde ölen kişinin ödediği kredi borcu geri ödenir mi sorusunu cevaplamış olduk.

Aynı şekilde sigorta şirketinin poliçesinde iş görmezlik durumları da bulunmalıdır. Aksi halde iş göremez hale gelindiğinde dahi ödeme yapılmaz. Kredi borçları aynı şekilde ödenmeye devam eder. Hayat sigortasının geçersiz kaldığı durumlar hazırlanan poliçe içeriğine bağlıdır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz