Kredi Çekmek İsteyenler İçin Risk Raporu

09 Aralık 2020 Çarşamba, 08:56
Findeks Kredi Notu 600x320 - Kredi Çekmek İsteyenler İçin Risk Raporu

Findeks Nedir?

Findeks bireyin veya bir kurumun finansal analizini yapan bir kuruluştur. Sizin için risk raporu çıkarır. Ayrıca daha önce ( 5 yıl öncesine kadar) kredi almışsanız, bu bilgi de rapor içinde yer alır. Findeks, bankaların kendi aralarında kurdukları bir nevi hizmet platformudur denebilir. Müşterilerin profillerini, finansal açıdan güvenilirliklerini rapor olarak döken bir kuruluş olarak da düşünebilirsiniz. Bankalara kredi için başvurduğunuzda, banka sizin güvenilir olup olmadığınızı araştırır. Yani kredi notunuza bakar. Bu kredi notunu Kredi kayıt bürosunca çıkarılabilir. Bankaların verdiği bu hizmet, bireylerin, bankaların gözünde finansal durumlarını incelemelerini sağlar.

 

Daha Önce Kredi Geçmişiniz

 

Daha önce kredi aldığınızı varsayalım. Bu krediyi nasıl aldınız ve ödemeleri düzenli olarak yaptınız mı? Eğer düzenli yaptıysanız, findeks raporunuzda bu size çok iyi bir şekilde yansıyacaktır. Findeks raporu sadece kredi çekmek isteyenler için değil, evini iş yerini kiraya vermek isteyenlerin, kiracılarının finansla durumunu incelemeleri için de yararlı bir yoldur. Bu raporda son 5 yıla dönük olarak, bankalardaki finansal hareketleriniz incelenebilir. Puan düşüren faktörler; kredi taksitlerini ödememek, geç ödemek, kredi kart borcunu geciktirmek olarak düşünülebilir. Findeks raporunda, her müşteri için sıfır ile 1.900 arasında değişen ve belli kriterlere göre hesaplanan bir puan cetveli vardır. Puanı 1.500 ve üzerinde olan kişilere kredi alma yolu kolayca açılmaktadır.

 

Findeks Raporu Nasıl Alınır?

 

Müşteri veya kredi alacağı banka, findeks raporunu kolayca alabilir, finansal durumuna bakabilir. Bankaların bir araya gelerek oluşturduğu bu hizmet platformuna, findeks internet sitesi üzerinden de girilerek bilgi alınabilir. Bir müşteri kredi güvenirlilik durumunu incelemek istediğinde, bunun ödeyeceği ücret, rapor ücreti olarak 10 lira civarında bir tutardır. Kredi almaya hazırlanıyorsanız, sık sık Findeks raporunuzu kontrol ettirmenizde yarar vardır. Her müşteri, kendi başına ne zaman kredi aldığını ve ödemeleri nasıl yaptığını bilir. Her müşteri kredi kartı ödemelerini de bilir. Findeks raporunda olumsuz tabloya izin vermemek için, bankaların güvenini kazanmak gerekir. Bunun yolu da ödemelerin tam zamanında yapılmasıdır.

 

Banka Kredi Vermeden Önce Findeks Raporuna Bakar

 

Bankalar, kredi için başvuran insanlara kredi verip vermemeyi değerlendirmek için bazı araçlar kullanırlar. Bu araçların başında ise kredi notu analizi geliyor. Kredi notu düşük olan müşteriler kolay kolay kredi alamazlar. Findeks raporu 1.500 ve üzerinde olan müşteriler ise, hem daha düşük faizli kredi alabiliyorlar hem de onların kredi alma şansı daha yüksek oluyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz