Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

17 Ocak 2019 Perşembe, 21:18
Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı 642x320 - Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Bankalar aracılığı ile kullanılan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredi kartı gibi bütün kredi hareketlerinin ortak bir alanda toplanarak analiz edilmesine kredi notu deniyor. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan değerlendirmelere göre banka kurumlarına sunuluyor. Türkiye’de 9 adet ortak banka kuruluşu tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu’nda her bir müşterinin kredi notu sistemde yer alıyor. Peki, kredi notu hesaplama nasıl yapılır, kredi notum kaç, kredi notu düşük nedir, kredi notu kaç ayda düzelir gibi sorulara cevap arayalım.

 

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

kredi notu öğrenme yükseltme yolları - Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmet platformu olarak bilinen Findeks, banka müşterisine satış yapılması için her gün güncelleniyor. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bütün banka kurumları müşterilerinin ödeme verilerini Kredi Kayıt Bürosu’na gönderiyor. Sisteme girilmiş olan bu veriler üzerinden müşteriler için 1 ila 1900 arasında bir değerlendirme yapılıyor. 5 yıl boyunca aktif bir şekilde kredi kartı ya da kredi kullanımı yapmamış olan kişi için ise kredi notu 0 olarak sisteme giriliyor.

 

Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan değerlendirmede;

-1 ve 699 puan arasında olanlar en riskli,

-700 ve 1099 puan arasında olanlar orta riskli,

-1100 ve 1499 puan arasında olanlar az riskli,

-1500 ve 1699 puan arasında olanlar iyi,

-1700 ve 1900 puan arasında olanlar çok iyi şeklinde sıralama yapılıyor. Bu değerlendirmeye göre bireye istediği kredinin verilip verilmeyeceği kararlaştırılıyor.

 

Kredi Notu Kaç Olmalı?

 

Bir banka kurumundan yüksek meblağlı kredi çekimi yapmak isteyen müşteri için kredi notunun iyi ya da çok iyi derecesinde olması gerekiyor. Söz konusu yüksek meblağlı kredi çekimi; taşıt kredi ya da konut kredisi şeklinde yer alıyor. İhtiyaç kredisi kapsamında küçük meblağlar üzerinden kredi çekmek isteyen müşteri için ise orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi derecelerinde yer almak gerekiyor. En riskli derecede yer alan müşteri için her hangi bir banka kurumunun kredi vermeye yanaşmadığı biliniyor. Ancak bu müşteriler için banka kurumunda ipotek üzerinden kredi çekimi söz konusu olabiliyor. Kredi notu çekilmek istenen kredinin tutarına göre değerlendiriliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz