Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Durumlar

22 Mart 2019 Cuma, 23:18
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 642x320 - Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Durumlar

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi çeken kişilerin, kredi borçlarını zamanında ödememeleri ilerleyen yıllarda tekrar başvuru yapmaları durumunda sıkıntı yaşamalarına sebep olur. Kredi başvurusu sırasında, bankalar kredi çeken kişiye çok sayıda evrak imzalatırlar. Bu evrakların içeriğinde kredi borcumu bankanın benim için ödeme planında belirttiği tarihte ödeyeceğimi beyan ederim tarzında taahhütname şekline yazı yer alır. Bazı bankalar kredi borcunun taksitini gününde ödemeyen kişiler için günlük faiz uygular. Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur?

 

Gecikmiş Kredi Borcu Sorgulama

 

Kredi borcunu zamanında yapmayan kişiler, bir sonraki taksit ödemelerinde farklı bir tutarla karşılaşabilirler. Bu tutar normal ödemeleri gereken kredi taksisinden bir miktar yüksek olur. Bu yüksekliğin sebebi, bir önceki aydaki kredi taksit ödemesinde yapılan gecikmedir. Kredi sicilinin olumsuz olarak etkilenmemesi ve faiz ödememek için kredi taksitini zamanında ödemek gerekir. Siz de kredi aldığınız bankalardan kredi borcu sorgulama yaparak kredinizin gecikip gecikmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum! Şimdi Ne Olacak?

 

kredi borcu sorgulama - Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Durumlar

 

Kredi çeken kişiler, aldıkları kredinin borcunu taksitler halinde öderler. Kredi başvurusunda bulundukları gün, banka yetkilisine almak istedikleri krediyi ve ödemek istedikleri vade sayısını belirler. Banka bu istekler doğrultusunda kredi başvurusunu alır. Banka gerekli araştırmaları yaptıktan sonra kişinin isteği doğrultusunda olan bu ödeme planı dahilinde krediyi onaylar. Kredi çeken kişi imzalamış olduğu evraklar sonunda bu ödeme planına uyacağını kabul etmiş olur. Borçlu, borç sorgulama yaparak kredi taksitlerini zamanında ödediğinde banka borçlu olan kişiye, indirim ve kampanya gibi alternatif seçenekler sunabilir.

 

Kredi Borcunu Zamanında Ödememek

 

Kredi borcunu zamanında ödemeyen kişiler için, bazı bankalar günlük olarak gecikme faizi uygular. Bu sebeple, kredi borcu 1 gün gecikirse ne olur sorusunu soranlara gecikmiş kredilerini yatırmaları için kanunen belli bir süre verilir. Bazı bankalar ise borç için 60 günlük bekleme süresi uygular. Bu süreye banka takibi denir. Banka takibi sırasında borçlu olan kişi banka yetkililerince aranarak borç hatırlatması yapılır. Kişi bu dönemde hala borcunu ödemezse, bankalar borcu avukata devreder.

90 günlük bu zaman zarfında borçlu hiç bir işlem yapmaz veya ödeme yapmaya yanaşmazsa borç bankanın avukatı tarafından icra müdürlüğüne devredilir. Banka avukatı bu dönemde borçlu için taksitlendirme gibi işlemler yaparak borcun kapanmasını sağlamak ister. Borçlu bu ödeme planına da sıcak bakmazsa icra dairesi işlem başlatır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz