Kredi Borcu Faizini Düşürmenin 3 Kolay Yolu

29 Haziran 2019 Cumartesi, 21:33
kredi faizi düşürme yolları 642x320 - Kredi Borcu Faizini Düşürmenin 3 Kolay Yolu

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim?

Günümüz ekonomik şartlarında artan harcamalara bütçe yetiştirmek oldukça zor. Taşıt veya ev almak, okul masraflarını karşılamak veya tatile gitmek için birçok kişi bankalara başvuruyor. Bu durumda bankalar, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kobi kredisi gibi ihtiyaca en uygun kredi paketleri ile müşterilerine yardımcı oluyor. Kredi çekmeye karar verdiğimizde ilk akla gelen soru hangi bankadan kredi alınacağı ve faiz oranları oluyor. Müşteri tarafından tercih edilmek için her banka farklı faiz oranları ve ödeme şekilleri sunuyor. Bu sebeple nihai karar verilmeden önce bankaların sunduğu fırsatlar incelenmelidir.

 

Kredi Faiz Borcunu Düşürme Yolları

 

kredi borcunu düşürme yolları - Kredi Borcu Faizini Düşürmenin 3 Kolay Yolu

 

Alınan kredinin geri ödemesi esnasında, belirlenen faiz oranı anaparaya eklenir ve vade süresine bölünerek aylık ödeme planı çıkartılır. Bu ödeme planına uyulmalı ve vade süresi geldiğinde gerekli ödeme yapılmalıdır. Kredi faizleri oldukça yüksektir. Özellikle uzun vadeli ödemelerde bu miktar anaparaya yaklaşıyor. Fakat bu faiz oranlarını düşürmek için seçenekler mevcuttur. İşte kredinizin faizini düşürme yolları:

 

Geri Ödeme Süresinin Kısaltılması

 

Bankalar kredi alırken şartlarınızı inceler ve durumunuza göre size en uygun ödeme planını çıkarır. Ödeme vade süresi ile belirlenen faiz oranıyla birlikte hesaplanıp aylık ödeme planı çıkartılır. Burada kendi maddi durumunuz ve aylık ödeyebileceğiniz miktarı iyi belirlemek gerekir. Zira vade sayısını düşük tutarsanız ödeyeceğiniz faiz miktarı azalacaktır, fakat aylık ödeme miktarı artar ve bu durum sizi sıkıntıya sokabilir. Bu sebeple vade süresi belirlenirken iyi düşünülmelidir. Hem ödemenin rahat yapılabileceği hem de faiz oranının daha uygun olduğu vade süresini belirlemek gerekir. Ayrıca kredi faiz oranlarının düşmesi ile bankaların kredi yapılandırma seçeneklerini kullanarak faiz oranı düşürme avantajından faydalanabilirsiniz.

 

Kredi Borcunu Erken Kapatmak

 

Kredi borcunuzun faizini azaltmanın diğer bir yolu erken ödeme yapmaktır. Kredi borcu vadesinden erken ödediğinizde bankalar bu durumdan memnun olur ve faiz oranında indirime gider. Borcunuz tutarında bir para elinize geçtiğinde, vade süresini beklemek yerine borcunuzu tamamen kapatın. Bu sayede ödeyeceğiniz miktarda büyük bir azalma olur.

 

Kredi Borcuna Ara Ödeme Yapmak

 

Eğer borcunuzu kapatacak kadar olmasa da elinize belli bir miktar para geçtiyse ara ödeme yapabilirsiniz. Ara ödeme yaptığınızda vade süresi azalacak ve bu durumda ödeyeceğiniz miktara indirim olarak yansıyacaktır. Böylece kredi borcu faiz maliyetini düşürmüş olacaksınız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz