Kredi Başvurusunun Reddedilmesinin 10 Nedeni

14 Mayıs 2019 Salı, 23:19
Kredi başvurusu neden reddedilir 642x320 - Kredi Başvurusunun Reddedilmesinin 10 Nedeni

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bankalar, kredi için başvuran kişilerin başvurularını çok dikkatli bir şekilde değerlendirmeye alırlar. Sonuçta, bankalar verecekleri kredilerin en sağlam şekilde geri gelmesini beklerler. Sağlam kişiye kredi vermek isteyen bankalar bazı analizler yaparak kredi başvurusu aşamasında kişileri ön elemeye tabi tutarlar. Bu sebeple, bakalardan alınan her kredinin farklı koşulları bulunmaktadır. Özellikle bankaların sunmuş olduğu bu koşullara uyan kişilerin kredileri kabul edilirken, uymayan kişilerin ise reddedilir.

Kredi başvurusu neden reddedilir, kredi başvurusu reddedildi ne yapmalıyım, bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim, kredi çıkmıyor ne yapmalıyım gibi sorular soran kredi başvurusu reddedilen kişilere özel hazırlanan bu makale ile kredi başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenebilir, yeni kredi başvurusu için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

 

Kredi Notu Düşük Olursa Kredi Reddedilir Mi?

 

kredi başvurusu red - Kredi Başvurusunun Reddedilmesinin 10 Nedeni

 

Daha önceden bankalardan kullanmış olduğunuz krediler kredi notu sıralamanızı belirlemektedir. Özellikle daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ödemelerinde sorun yaşadıysanız, kredi notunuz düşmüş olur. Bu nedenle, bugün başvurduğunuz kredinizin onaylanmamasında bu durum oldukça etkili olacaktır. Çünkü çekmiş olduğunuz kredilerin zamanında ödemelerini yapmadıysanız, kredi notunuz çok düşük olacaktır. Bankalar bu konulara oldukça önem verirler ve kredi puanı sistemine çok dikkat ederler. Ödemelerinizi zamanında yapın ki bankalar her istediğiniz zaman sizlere kredi çekme imkanı versin.

Öncelikle; bankanın kredi vermesi için kişilerin belirli bir puana sahip olması gerekir. Bankalar tarafından belirlenen bu puanlara sahip olmayanların kredileri reddedilir.

Puanı düşük olanlar ise zamanla kredi puanını yükseltip kredi çekebilirler. Bu nedenle, kredi başvurusu red işleminden önce bir kişinin kredi çekilebilmesi için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Çünkü bankalar kredi çekileceği zaman kişilerin kredi notuna ilk önce bakarlar. Kredi notu, kredi başvurusunda dikkate alınan ilk husustur. Peki, bir kredi başvurusu niye reddedilir? İşte kredi başvurusunun reddedilmesinin diğer nedenleri…

 

Kredi Başvurusu Red Sebepleri

 

Bankalardan kredi başvurusu yaptınız ve red mi edildi? Bunun bazı sebepleri olabilir. İşte muhtemel kredi başvurusu red sebepleri;

 

1 – Gelir Yetersizliği : Geliriniz tespit edilemiyorsa kredi başvurusunuz reddedilir.

2- Kredi Notu Düşüklüğü : Kredi notunuz riskli ise kredi talebiniz reddedilir.

3- Ödeme Düzensizliği : Daha önce aldığınız kredilerin kredi taksitlerini düzenli ödeyememe durumunda yeni kredi talebiniz reddedilir.

4- Olumsuz İstihbarat : Vergi, icra gibi sebeplerle kredi başvurunuz red edilebilir.

5- Aşırı Borçlanma : Gelirinize ve ödeme vadenize göre aşırı borçlulukta kredi talebiniz reddedilir.

6- Yaş Kriteri : 70 yaş üstü kredi başvuruları genelde reddedilmektedir.

7- Teminat Yetersizliği : Kredi başvurularında bankalarca istenen teminatlar sağlanamazsa krediniz red edilmektedir.

8- Amacına Uygun Olmayan Kredi Talebi : Amacına uygun olmayan kredi talepleriniz banka memuru tarafından reddedilebilir.

9- Güven : Banka memuruna gereken güveni veremediyseniz, kendinizi anlatamadıysanız ve kredinin geri dönmeme ihtimali doğduysa kredi başvurusnuz reddedilebilir.

10- Verimlilik : Kredi talebiniz veya krediyi değerlendirmek istediğiniz şey hem maddi hem manevi açıdan bankaya zarar veriyor veya banka bu işlemden zarar göreceğine inanıyorsa kredi başvurunuz reddedilebilir.

Eğer siz de kredi başvurunuzun onaylanmasını istiyorsanız, yukarıda yer alan 10 maddeye önem vermeli, yeni kredi başvurusu yapmadan önce iyileştirmeler yapmalısınız. Böylece ilerleyen zamanlarda bankalardan kredi onaylanmadı mesajı / krediniz onaylanmamıştır mesajı almamış olursunuz.

 

Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Nelere Sahip Olmak Gerekir?

 

krediniz onaylanmıştır - Kredi Başvurusunun Reddedilmesinin 10 Nedeni

 

Bankalardan alınacak kredinin ödenebilmesi için bankalar müşterilerinden teminat göstermesini isterler. İşte bu sebepten dolayı krediyi çekecek olan kişinin belirli bir maddi gelirinin olması gerekmektedir. Belirli bir gelire

sahip olmayan kişilerin veya da krediyi ödeyebilecek maddi güce sahip olmayanların kredi başvuruları reddedilir. Kredi alabilmek için düzenli maddi gelire sahip olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda ise bir kişinin kredi alabilmesine hiç bir engel veya da olumsuz herhangi bir durum bulunmasa bile bu kişilere bankalar tarafından kredi verilmemektedir. Bu durumda da kişi adına kredi alabilmesini engelleyen bazı yasal engeller olabilir.

 

Kara Listede Olan Kişilere Kredi Verilir Mi?

 

Özellikle kara listede bulunan kişiler hiçbir bankadan asla kredi alamazlar. Kredi alabilmek için o kişilerin kara liste arasından çıkmış olmaları gerekmektedir. Kişilerin kara listeden çıkma süreleri ise genelde 5 yıldır. Yani kısacası bankaların kara listesinde bulunan bir kişi bu 5 yıllık süreyi kesinlikle doldurmak zorundadır. Bu sürenin bitmesinin ardından kişiler kredi almak için artık bankalara başvuruda bulunabilirler. Fakat bu husus gelire, teminata ve kredi notuna göre değişebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar Kredi kartı para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz