Kredi Başvurusu Reddi Kredi Puanını Düşürür Mü?

17 Nisan 2021 Cumartesi, 23:50
Kredi Reddedilirse Puanim Duser Mi 642x320 - Kredi Başvurusu Reddi Kredi Puanını Düşürür Mü?

Kredi Reddedilirse Puanım Düşer Mi?

Kredi puanı ya da kredi notu bankacılık işlemleri ile ilgili güncel borç ve ödeme durumunu gösteren bir skordur. Bu not ne kadar yüksek olursa kredi ya da kredi kartı alma ve diğer banka ürünlerine olan talepler olumu şekilde sonuçlanır. Bunu hale getirmek adına kredi notunu düşüren sebepler hakkında bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

 

Kredi başvurusunun reddedilmesi kredi notunun düşmesine yol açar. Başvurunun onaylanmaması bankanın müşteriye olan güveninin sarsılmasına sebep olur. Kaç puan düşeceği net olarak bilinmese de bunun ortalama elli puan civarında etkisinin olduğu ifade edilir. Bunu önlemek adına kredi başvurusu yaparken olumlu yanıt alınacak özelliklerde başvuru talebinde bulunulmalıdır. İstenen tutar aylık gelir ile orantılı olmalı, buna uyumlu ödeme planı belirlenmelidir.

 

 

Düşen Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

 

Düşük kredi notunu yükseltmek için mevcut borçlar zamanında ödenmeli ve aksatılmamalıdır. Eğer mümkünse bütün borç tek seferde kapatılmalıdır. Bu durum kredi notunun ciddi oranda yükselmesine katkıda bulunur.

 

Yüksek kredi notu için düşük limitli bir kredi kartı alınıp borçları zamanında ödenebilir. Hemen olmasa da bu ödemeler zamanla kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda hesapta nakit tutmak, fatura ödemelerini düzenli yapmak, kredi kartı harcamalarını kontrol altına almak da kredi notu üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Yüksek miktarlarda kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notunu ortalama 1600 civarına çıkarması gerekir. Ülkemizde not ortalaması 1200 civarlarındadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz