Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

12 Aralık 2020 Cumartesi, 09:15
kredi alirken nelere dikkat edilmeli 642x320 - Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Çekmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Dünya ekonomisi dönemsel veya kısa zamanlı periyotlarla incelendiğinde dar boğazlara girmiş, ülkeler ekonomileri bakımından zor durumlarda kalmış şeklinde görüntülenebilir. Ekonomide yaşanan dar boğazlar, ülkeler ve milletleri dolaylı yoldan da bireysel vatandaşları etkiler şeklinde yorum yapmak yanlış olmayacaktır. Ekonomilerde daima en sert yumruğu yiyen vatandaşlar ve küçük esnaflar, zaman zaman kredi çekmek durumunda, ekonomilerine düzeltebilmek adına nakit desteği umuduyla bankaların yolunu tutmaktadırlar. Bildiğiniz üzere kredi çekimi oldukça hesap kitap işi gerektiren, yanlış harcamalar ve gereksiz ihtiyaçlar oluşturup onları gidermek için kullanılmaz. Aksi takdir de maddi manevi kayıplar yaşamak durumunda kalabilirsiniz.

 

Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kredi; nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla ekonomik güçler tarafından sunulan belirli bir vadede ve bu vadeye göre sabit kalabilen veya farklılık gösteren faiz oranları ile ihtiyacı olan kişilere belirli şartları ve koşulları sağlamaları zorunluluğuyla sağlanan finansmandır. Genellikle bu finansman nakit para şeklinde olur. Ancak bazı farklı uygulamaların da örnekleri görülebilir.

 

Kredi ihtiyacını karşılarken, uygun faiz oranlarından yararlanmak nasıl mümkün olabilir, dolayısıyla kredi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Krediler belirli faiz ve vade seçenekleriyle kullanıcılara sunulmaktadırlar. Bu vade ve faiz seçenekleri her banka ve ekonomik güç tarafında aynı oranda seyretmez. Vadeler ve faiz oranları bu yüzden farklılıklar gösterebilir. Bu sebepten ötürü kredi çekmeden önce bilinmesi gerekenler kredi alınacak kuruluşlar incelenmeli en uygun faiz oranını sağlayanlar tespit edilmelidir. Bu sayede bir miktar kazanç elde edilebilir. Bunun yanında en yüksek vade oranını verecek, en düşük faizi verebilecek bankaları araştırmak mantıklı olabilir. Ancak her şeyden önce ihtiyacınız olan vade oranınızı belirlemeniz gerekmektedir.

 

Ayrıca, kredi türlerini incelemeniz, kredi türleri üzerinden de hareket etmeniz uygun olabilir. İhtiyaç, teknoloji kredisi ve tarım kredisi şeklinde oluşturulmuş krediler mevcut olduğundan verilen kredi miktarları ve vadeler farklılık göstereceğinden içlerinden en uygun olanlarını seçmeniz mümkün olabilmektedir.

 

Ayrıca siyasi anlamda olumsuz gelişmelerin yaşandığı Dünya ortamında fiyatlar çizgisi yükseleceğinden kredi çekmekte çok mantıklı davranışlardan olmayabilir. Zira faiz oranları yükselmiş olabilir.

 

Özetle; kredi alırken nelere dikkat edilmeli  ?

 

  • Piyasa koşullarına uygun zamanda başvuru yapılmalı,
  • Ekonominin iyi durumda olduğu, faizlerin düşük oranda seyrettiği zamanlarda kredi başvurusunda bulunulmalı,
  • Gerekmedikçe uzun vadeden kaçınılmalı,
  • Her bankanın faiz ve ücretleri irdelenmeli.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kripto Para Nedir? Kripto para bir diğer deyişle…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz