KOSGEB Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

26 Ocak 2019 Cumartesi, 14:01
KOSGEB Nedir Nasıl Başvuru Yapılır 642x263 - KOSGEB Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB Başvuru Nasıl Yapılır?

Ticaret hayatına atılmak ve kendi işyerini kurmak isteyen kişilerin devlet eli ile yardım almalarını sağlayan kuruluşlar bulunuyor. Bu kuruluşlardan bir tanesi olarak KOSGEB Türkiye genelinde hayvan, tarım ve daha pek çok alanda vatandaşa maddi destek sağlıyor. Yeterli miktarda sermayesi olmayan kişilere açacağı iş sektöründe yeterli krediyi veren KOSGEB, girişimcilerin ticaret hayatına atılmaları için yardımcı oluyor. Peki, KOSGEB nedir, KOSGEB girişimcilik kursu ne işe yarar? Bu soruların ayrıntılarını inceleyeceğiz.

 

KOSGEB Nedir?

 

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ancak halk arasında KOSGEB olarak bilinen kurum, 1990 yılında kurulmuş olup hala faaliyetlerine devam ediyor. Sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına ve küçük işletmeler ile orta ölçekli işletmelerin sanayideki yerini sağlamlaştırmaları için vatandaşa yardım ediyor. Aynı zamanda KOBİ’lerin kendilerini geliştirmelerine de yardımcı olan bu kurum, ülke genelinde pek çok girişimciye maddi destek sağlıyor. KOSGEB başvuru yaparak ticaret hayatında destek alabilir, işlerinizi büyütebilirsiniz.

 

KOSGEB Ne İşe Yarar?

 

Temel amacı işletmelerin açılmasını teşvik etmek ve girişimciyi eğitsel anlamda geliştirmek olan KOSGEB kurumu pek çok alanda vatandaşa fayda sağlıyor. KOSGEB başvuru şartları yerine getiren girişimciler; KOSGEB tarafından alınan destek ile kredi faiz desteği, KOBİ proje destek programı, genel destek programı, AR-GE, iş birliği destek programı, laboratuvar hizmetleri, KOBİ destek programı, tematik proje destek programı gibi faydalar sağlayabilmek mümkün oluyor. Alanınızda alacağınız KOSGEB kursları ile ticaret hayatına bir adım önde girebilirsiniz. KOSGEB üzerinden alınabilecek kredi seçenekleri girişimcinin bu parayı hangi alanda değerlendireceğine göre değişkenlik gösterebiliyor. KOSGEB açılımı öğrendikten ve KOSGEB nedir sorusuna açıklık getiredikten sonra sıra geldi KOSGEB başvuru şartları ve başvuru nasıl yapılır konusuna deyinmeye.

 

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

 

KOSGEB Başvuru Şartları - KOSGEB Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB kredi başvurusu yapabilmek için kurum tarafından verilen desteklerden faydalanabilmek adına;

-Kurum veri tabanı kaydı; KOSGEB resmi web sitesine girilerek kayıt işlemleri bölümünden kayıt oluşturma

-KOBİ Beyannamesi; işletmenin KOBİ niteliğinde yer alıp almadığına yönelik beyanname doldurma

-Beyanname Kontrolü; KOBİ beyannamesinin KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edilmesi

-Desteklere Başvurma; akılda yer alan projelere ilişkin KOSGEB uzmanları ile birebir görüşme şeklinde başvuru yapılabiliyor. KOSGEB’e ait olan girişimcilik kursunun tamamlanması ve verilen sertifikanın alınması gerekiyor.

Sertifikanın alımının ardından şirketin kurulması ve kurulmuş olan şirket eğer ortaklı ise %30 ve üzerinde pay sahibi olunması aranan şartlar arasında. KOSGEB erkek girişimcilere %60 oranında, kadın girişimcilere ise %70 oranında kredi imkanı sunuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz