Konut Kredisi Kullanırken Sorulması Gereken 5 Soru

18 Mayıs 2019 Cumartesi, 19:37
konut kredisi başvurusu dikkat edilmesi gerekenler 642x320 - Konut Kredisi Kullanırken Sorulması Gereken 5 Soru

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almak özellikle kirada oturanlar için önemli bir hedeftir. Herkes kiradan kurtulmak ve kendi sahibi olduğu evde yaşamını sürdürmek adına yatırım yapmakta ve para biriktirmeye çalışmaktadır. Ancak ev fiyatlarının oldukça yüksek olması kimilerinin bu hayallerini ertelemesine kimisinin de farklı arayışlara yönelmesine neden oluyor. Bu arayışlar içerisinde konut kredisi de haliyle yer alıyor.

 

Konut fiyatlarının yüksek olması ev almak isteyen kişilerin kredi kullanmalarına zemin hazırlıyor. Böylelikle ev sahibi olmayan kişiler kira ödemek yerine kendi evlerinde oturarak kredi ödemeyi tercih ediyorlar. Ancak faiz oranlarının yüksek olması konut kredisi kullanımını oldukça önemli bir hale getiriyor. Mantıksızca çekilen konut kredileri geri ödenmediğinde bütün aile hayatını alt üst edebiliyor. Bu noktada konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önem arz etmektedir.

 

Konut kredisini diğer kredi türlerinden ayıran en önemli özelliği uzun vadeli olarak verilmesidir. İhtiyaç kredisi veya taşıt kredisine göre vadenin daha uzun olması ödenecek miktarda faiz tutarının da dolaylı olarak yükselmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere önem verilmelidir.

 

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

 

konut kredisi başvuru şartları - Konut Kredisi Kullanırken Sorulması Gereken 5 Soru

 

Konut kredisi kullanmak için müşterisi olduğunuz bir bankaya veya konut kredisi kullanmak istediğiniz bankaya giderek talebinizi iletmeniz gerekir. Kredi kullanmak istediğinizde sizden bir takım bilgi ve belgeler de istenilmektedir. Bunlar;

 

  • Maaş Bordrosu

 

  • Satın Alınmak İstenilen Evin Tapusu

 

  • Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet

 

Bu belgeler dışında bankanın ekstradan istediği belgeler de olabilmektedir. Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli kriter evin değeri ile sizin aylık net gelirinizin doğru orantılı olmasıdır. Yani aylık net 10.000 TL kazanmıyorsanız ve peşinat için ödeme yapamayacaksanız 500 – 600 Bin TL’lik evleri alamazsınız. Aylık toplam net gelirinizin (maaş, kira, ek gelir vb.) yarısını aylık konut kredisi ödemeleri için kullanabilirsiniz. Bu nedenle aylık toplam net gelirinize göre konut kredisi başvurusu yapmanız başvurunuzun sonucunu doğrudan etkileyecektir.

 

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler sizin krediyi daha kolay bir şekilde ödemenize yardımcı olacaktır. Vadeye, faiz oranına ve diğer etkenlere zaman ayırmanız olası bir kredi taksiti aksamasının önüne geçecek ve bankalarla sorun yaşamamanıza neden olacaktır.

 

konut kredisi dikkat edilmesi gereken 5 soru - Konut Kredisi Kullanırken Sorulması Gereken 5 Soru

 

Konut kredisi almadan önce araştırmanız ve göz önünde bulundurmanız gereken 5 soru şöyledir:

 

1 – Kredinin maliyeti nedir? En düşük maliyetle krediyi alma yolları araştırılmalıdır.

 

2 – Bankacılık hizmetleti yeterli mi? Krediyi aldığınız banka iyi hizmet verebiliyor mu, kredi taksit ödemelerini kolayca yapabilir miyim, bankanın her yerde şubesi var mı? Bu sorulara cevap aranmalıdır.

 

3 – Kredide sigorta var mı? Gerek hayat sigortası gerek DASK ve özel konut sigortası yaptırmak, ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz sorunlarda sizleri koruma altına alabilecektir.

 

4 – Kredi yapılandırma imkanı var mı? Kredi faiz oranlarının düşmesi ile ilerleyen yıllarda kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Bazı bankalar ise yapılandırma yaparken müşterilerinden belli bir komisyon istemektediler. Bu sebeple, bankaların yapılandırma seçeneklerini irdelemek oldukça önemlidir.

 

5 – Kredi yönetimi yapılabiliyor mu? Kredi aldığınız bankanın müşterilerine; krediyle ilgili taksit erteleme, ara ödeme, erken ödeme, serbest taksit belirleme, ödemesiz taksit dönemi seçme, yıllık ödeme gibi seçenekler sunup sunmadığı araştırılmalıdır.

en uygun konut kredisi avantaj dezavantaj - Konut Kredisi Kullanırken Sorulması Gereken 5 Soru

Kredi karşılaştırma sistemlerinde birçok bankanın konut kredileri karşılaştırılsa da ayrıntılı bir inceleme yapmanız sizin için daha faydalıdır. Faiz oranlarına bakarak bu krediye daha az öderim demeniz sizi yanıltabilir. Bu nedenle konut kredisi için başvuru yapmak istiyorsanız ilk etapta toplam maliyeti hesaplamalısınız. Toplam maliyet size vade boyunca ne kadar anapara + faiz ödeyeceğinizi gösterecektir. Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında toplam maliyet en önemli kriterlerden birisidir.

 

Faiz oranını aylık değil yıllık olarak analiz edin. Yıllık maliyet size daha net bir sonuç verecektir. Aylık faiz oranı ve aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı konut kredisi konusunda sizi yanıltabilir veya yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle hem ödeyeceğiniz toplam kredi tutarını hem de aylık taksitleri yıllık bazda düşünmeniz daha doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sözleşmede yer alan masraflar da önemli yer tutuyor. Konut kredisi sözleşmesi adı altında belli taahhütlerde bulunmanız istenebilir. Yani kredi kartı çıkarma, dosya masrafı, sigorta ve bunun gibi ekstra birçok masraf sizden konut kredisi ödemeleri sürecinde alınabilir. Bunun yanı sıra kredinizi ödedikten sonra bile eğer sözleşmede belirtildiyse belli masraf kesintileri yapılabilir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak adına konut kredisi sözleşmenizi detaylı bir şekilde okumanızda fayda var.

 

Sizden alınacak olan tüm masrafları ekspertiz ücretini ve faiz oranlarını iyi bir şekilde analiz ederek size en uygun konut kredisi veren banka bulabilirsiniz. Ayrıca faiz oranı ne kadar olursa olsun mümkün olduğunca kısa vadeleri tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz