Konut Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

14 Ocak 2020 Salı, 09:00
konut fiyatlarını etkileyen faktörler 642x320 - Konut Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

Konut Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Konut, her zaman kazançlı bir yatırım aracı olarak bilinmiştir ve ülkemizdeki bireylerin çoğu da birikmiş paralarını ve tasarruflarını konut yatırımlarında değerlendirirler. Peki bir konutu alırken o konutun fiyatı neye göre belirleniyor, konut fiyatları artacak mı? 500 bin TL değer biçilen bir konutun değeri belirlenirken hangi ölçütler kullanılıyor.

 

İşte bu yazıda sizlere konut fiyatlarını etkileyen temel faktörlerden birkaçını anlatacağız.

 

 

Ekonomik Büyüme

 

 

Konut Fiyatları ekonomik büyümeden etkilenirler. Bugün İstanbul şehir merkezinde en ucuz ev 100 bin dolardan başlıyorsa, Newyork’ta en ucuz ev 1 milyon dolardan başlar. Ev aynı ev, ancak ekonomi ev fiyatlarını belirleyen önemli bir faktör olarak göze çarpıyor. Konut yatırımı yaptığınızda aslında bir nevi o ülkeye de yatırım yapmış olursunuz. Çünkü ülke ekonomisi kötü gidiyorsa o evi aynı fiyata satmanız epey zor olabilir. İyi giden bir ülke ekonomisinden alınan evin fiyatı ise yıl içerisinde sürekli olarak artacaktır.

Konut fiyatları ekonomik büyümenin bir göstergesi olan GSYH’den etkilenir. Yıllık GSYH artışı + TL enflasyon oranı ev fiyatını belirlemede önemli bir faktördür. Örneğin %10 enflasyonun bulunduğu bir Türkiye’de bu yıl ülke %5 büyümüşse, ev sahibi ev kirasına ve ev fiyatına enflasyon üstü %15 zam yapabilir. Bu açıdan bakıldığında ekonomik büyüme ev fiyatlarını olumlu yönde etkiler.

 

 

İşsizlik

 

 

İşsizlik arttığında konut fiyatlarında düşüş görülür. Bunun en önemli nedenleri insanların kredi çekerek ev sahibi olması için bir işte çalışıyor olması gerektiğidir. Bu nedenle işsizlik arttığında kredi başvuruları azalır bu da konut satışlarını önemli oranda düşürür. Düşen konut satışları fiyatlarında azalmasına neden olur.

 

 

konut kredisi faiz oranları - Konut Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

 

 

 

Faiz Oranları

 

 

Konut fiyatlarını etkileyen bir diğer önemli faktör ise faiz oranlarıdır. %1 yüksek faiz ile konut kredisi aldığınızda, evin değerinin %10’u kadar fazla ödeme yaparsınız. Yani 200 bin TL kredi aldığınız zaman %1 yüksek faizli kredi size 20 bin TL’ye patlar. Vade sonunda 20 bin TL fazla ödemeniz gerekir. Bu oranlar 10 yıllık vade için geçerlidir. Faiz oranları aşırı arttığında insanlar kredi almaya pek sıcak bakmazlar. Çoğunlukla almazlar da. %20 faizle aldığınız 200 bin TL’lik krediyi 10 yıl vadede 600 bin TL olarak ödersiniz. Kimse bu parayı ödemek istemeyecektir. Bu kadar yüksek bir faiz ortamında olacak şey elbette konut kredi satışlarının düşmesi ve konut fiyatlarında bariz bir azalmadır.

 

 

Konut Özellikleri

 

 

Makro etkenler dışında satın almayı düşündüğünüz konutun kendine has özellikleri de konut fiyatlarında direkt etkilidir. Örneğin, konutun konumu, metrekaresi, merkeze yakınlığı, tipi, ısınma sistemi, inşaat maliyeti gibi konuta has özellikler konutun fiiyatında etkili olmaktadır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Schengen Vizesi Nedir? Schengen bölgesi, Avrupa bölgelerinin çoğunu…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz