Kısa-Orta-Uzun Vadede Hisse Senedi Seçmek

30 Haziran 2020 Salı, 09:08
kısa orta uzun vade hisse senedi seçimi 642x320 - Kısa-Orta-Uzun Vadede Hisse Senedi Seçmek

Hisse Senedi Seçim Yöntemleri

Hisse senedi alım satımı borsa dünyası içerisinde kar getiren yatırımlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kısa ve uzun vadede kar getirisi olan hisse senedi alım satımında hisse senedini doğru bir şekilde seçmek karın daha da yükselmesini sağlıyor. Hisse senedi seçim yöntemleri için piyasalar hakkında bilgi sahibi olmak ve hisselerin geçmiş pozisyonları ile gelecekteki pozisyonları hakkında yorumlarda bulunmak gerekiyor.

 

 • Yukarıdan Aşağıya Yöntemi

 

Hisse senedi seçimi yaparken piyasa içerisinde en iyi durumda olan hisseleri yukarı sıralara, durumu kötü olanları ise aşağı sıralara yerleştirerek tercih yapılabilir. Yukarıdaki hisse senetleri içerisinden seçim yaparken de trend olan ve geçmiş performansı ile gelecekteki performansı başarılı olan hisseler işaretlenebilir. Bu yöntem sayesinde gelecek vaad eden hisse senetleri seçildiğinden dolayı risk oranı azalacak ve kar oranı artacaktır.

 

Yukarıdan aşağıya yöntemi ile tek bir sektör içerisine odaklanmak yerine farklı sektörlere de odaklanılmış olur. Kar eğilimi gösteren bu sektörlerden kazanç elde etmek her zaman yatırım yapılan, bilindik bir sektörde kaybetmekten daha avantajlıdır.

 

 • Alt Üst Yöntemi

 

Yukarıdan aşağıya yönteminin tam tersini uygulayan bu yöntemde büyüme gösterecek hisseler başa yazılır. İlk yöntemde aşağıda kalan hisseler bu yöntemde yatırım yapılabilecek yeni alanlar olarak değerlendirilebilir. Büyüme performansı gösterecek olan bu hisseler zaman içerisinde değer kazanacak hisseler olduğundan dolayı kısa-uzun vade hisse senedi seçim yöntemleri içerisinde en işe yarayanlardan biridir.

 

Riskli bir yatırım seçeneği olsa da kar oranı oldukça yüksek olan bu yöntem ile fazla rağbet olmayan bir alanda daha fazla hisse alma imkanı sunar. Yukarı sıralardaki hisselere yönelen sayısı fazla olduğundan dolayı alt sıralarda kalan hisseler her zaman için rağbeti az ve yatırım oranı düşük olacaktır.

 

 • Teknik Analiz Yöntemi

 

Teknik analiz ile hisse senedi alımı ya ta satışı yapılacağı zaman derinlemesine bilgi edinilebilmektedir. Ayrıca teknik analiz indikatörleri kullanılarak hisse senedi seçimleri kolaylıkla yapılabilir. Hisse analizi yapılırken hangi hisselerin büyümekte olduğuna, hangilerinin performansında düşüş yaşandığına ve piyasa değerlerinin ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir. Teknik analiz ile hisse senedi seçimi en isabetli kararın verileceği yöntem olup riski daha azdır.

 

 

Orta Ve Uzun Vadeli Hisse Senetleri Seçimi

 

 

hisse senedi seçmek - Kısa-Orta-Uzun Vadede Hisse Senedi Seçmek

 

 

Dünya piyasalarında oluşan hareketlilik nedeni ile yatırımcılar için orta ve uzun vadeli yatırımlar hem daha güvenli hem de daha garantili yatırımlar olarak kabul edilmektedir. Özellikle bazı hisse senetlerinin küresel gelişmelere karşı pozitif tepki vermesi, gelecek aylarda ve yıllarda artış beklentisine sahip olması yatırımcıları orta ve uzun vadeli yatırımlara yöneltmiştir.

 

 

Orta ve Uzun Vade Avantajları

 

 

 • Orta ve uzun vade de yapacağınız yatırım için sektörel ve küresel etkileri takip edebilir ve anlık olarak müdahale ederek kayıp yaşama riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Küresel piyasalara belirli sürelerde tepki veren hisse senetleri ile daha güvenli yatırımlar yapmış olursunuz.
 • Geriye dönük olarak hisse senedi fiyatlamalarını analiz ederek orta vade de ve uzun vadede hisse senedinin göstereceği tepki hareketini belirleyebilirsiniz.

 

 

Orta ve Uzun Vade Dezavantajları

 

 

 • Uzun vade de karşılaşılan olumsuzluklar nedeni ile beklenti fiyatınızı karşılamayabilir,
 • Orta vade de yatırım yapılan hisse senedi anlık düşüşler ile başa baş noktasında kalabilir ve sizin için zaman kaybı oluşabilir,
 • TCMB ve BDDK kararları ile uzun vade için yaptığınız yatırımların fiyatlarının artış hızı düşebilir, zaman ve yatırım oranı eğrisinde zarar etme ihtimaliniz doğabilir.
 • Hızlı artış sonrası spekülatörler ve yatırımcılar nedeni ile fiyat düşüşleri ile karşı karşıya kalarak beklenti fiyatlarından zarar etme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

 

Uzun Vadeli Yatırımın Özellikleri

 

 

 • Uzun vadeli yatırımlar için zaman / getiri oranı her zaman yüksektir.
 • Uzun vadeli yatırımlarda hissenin geçmiş verileri baz alındığı için daha güvenli ve daha sağlam yatırımlar yapılır.
 • Uzun vadeli yatırımlar için seçilen hisse senetleri köklü firmalara ve şirketlere ait olduğu için risk oranı sıfıra çok yakındır.
 • Uzun vadeli yatırım için seçilen hisseler sağlıklı analizler sonucunda seçilir.
 • Uzun vadeli yatırım aracı olarak tercih edilen hisse aynı zamanda büyük yatırımcıların tercihe ttiği hisseler olacaktır.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz