Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

17 Ağustos 2020 Pazartesi, 13:34
Katilim Bankalari Kar Payi Oranlari 642x320 - Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

Katılım Bankaları Kar Payı Oranları

Katılım bankaları kâr payı oranları ne kadar oldu? Dini sebeplerden, yatırımlarını faizsiz ürünlerde değerlendirmeyi tercih eden, ancak risk de almak istemeyen kişiler katılım bankalarını tercih ediyor. Kâr zarar esasına dayalı olan katılım bankaları, tüketici finansmanı için para kullanıyor ve bu parayı kullandıran kişilere de bu finansmandan elde edilen karlar bölüştürülüyor. Bu karlar tüketicilere her zaman aynı olmayan miktarda dağıtıldığından, kâr zarar esasına dayalı olduğundan kesinlikle faiz grubuna girmiyor. Peki katılım bankaları, TL’ye ne kadar kar payı ödüyor? Katılım bankaları kâr payı oranları ne kadar?

 

 

 

Ziraat Katılım Kar Payı Oranları

 

Ziraat Katilim Kar Payi Oranlari - Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, katılım bankalarında açılan hesaplardan elde edilen kâr payı gelirleri hiçbir zaman sabit değildir. 100 bin TL için bugün bir lira alıyorsanız yarın iki lira alabilirsiniz ve bu her zaman değişir, bu nedenle buradaki verilerin ortalama veriler olduğunu ve her gün değişme ihtimalinin olduğunu hatırlatmak isteriz, en güncel bilgiyi katılım bankalarının web sayfalarında bulabilirsiniz.

 

1- Katılım bankaları kâr payı oranları hesaplama yapmadan önce, Kâr payı oranları bir önceki döneme ait verilerdir, faiz usulü olmadığından elde edeceğiniz getiriyi önceden bilemezsiniz.

 

2- Ziraat Katılım, 100 bin TL’lik bir mevduat için son 12 ayda 9 bin 755 lira kâr payı ödemiştir. Net getiri oranı yüzde 9,75’tir.

 

3- Ziraat Katılım geçtiğimiz ay, 100 bin TL mevduat için, 541 lira kâr payı ödemiştir. Aylık bazda net oranı yüzde 0,54’tür.

 

4-100 bin dolar birikim için geçtiğimiz yıl 1,355 dolar kâr payı ödeyen Ziraat Katılım, aynı miktarda mevduata geçtiğimiz ay 46 dolar kâr payı ödemiştir. Ayık bazda net oran yüzde 0,046 iken, yıllık bazda net oran yüzde 1,35 olarak gerçekleşmiştir.

 

 

 

Vakıf Katılım Kar Payı Oranları

Vakif Katilim Kar Payi Oranlari - Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

 

Katılım bankaları kâr payı oranları arasında Türkiye’nin en büyük katılım bankalarından biri olan Vakıf Katılım da oldukça yüksek miktarlarda kâr payı ödemiştir. Aşağıdaki istatistikler, Vakıf Katılım’ın son bir ay ve son bir yıllık mevduat için ödediği kâr payı oranlarıdır, faiz olmadığından veriler bir önceki döneme aittir ve ne kadar gelir elde edeceğiniz önceden belli olamaz.

 

1- Katılım bankaları kâr payı oranları hesaplama listesinin 2. sırasında yer alan Vakıf Katılım için geçtiğimiz ay 100 bin liralık birikimi bir Katılım Bankası’na yatıran biri son bir ayda yaklaşık 517 lira para kazanmış ve mevduatını 100,517 liraya yükseltmiştir.

 

2- Geçtiğimiz yıl 100 bin lirasını Vakıf Katılım ’da değerlendirmek isteyen bir vatandaş son bir yılda 9 bin 495 lira kar etmiştir. Hesap bakiyesi son bir yılda 100 bin liradan 109 bin 495 liraya yükselmiştir.

 

3- Birikimlerini Vakıf Katılım’da değerlendirenler son bir yılda yüzde 9,49 getiri elde ederken, son bir ayda yüzde 0,51 getiri elde etmiştir.

 

 

 

Türkiye Finans Katılım Bankası Kar Payı Oranları

 

Turkiye Finans Katilim Bankasi Kar Payi Oranlari - Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

 

Türkiye Finans, ülkemizin en köklü katılım bankacılık kuruluşlarından biridir. Söz konusu mevduat ürünlerine yüksek kâr payı ödeyen Türkiye Finans Katılım Bankası, son 31 gün ve 365 günde de yüksek getiri elde etmiştir.

 

 

1- Katılım bankaları kâr payı oranları hesaplama içinde yer alan Türkiye Finans Katılım Bankası, 100 bin liralık birikime geçtiğimiz ay toplam 573 lira kâr payı ödemesi yapmıştır.

 

2- Birikimlerini bir yıl boyunca Türkiye Finans Katılım Bankası kar paylarında tutan bireyler ise oldukça yüksek getiri elde ederek, 9 bin 589 lira kar etmiştir ve bakiyesi 109 bin 589 liraya çıkmıştır.

 

3- Türkiye Finans Katılım Bankası , son bir ayda yüzde 0,57 kâr payı ödemesi yaparken, son bir yılda ödediği kâr payı oranı yüzde 9,58’dir.

 

4- Birikimlerini Türkiye Finans’ta değerlendirenler her 200 bin lira için son bir yılda 19 bin 078 lira getiri elde etmiştir.

 

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm katılım bankalarının güncel kar payı oranları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz