Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

14 Şubat 2021 Pazar, 11:46
kasko policesinde dikkat edilmesi gereken hususlar 642x320 - Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Zorunluluğu olmayan kasko sigortası araç sahibine avantaj sağlamakta olup çarpılma, çarpma, hırsızlık ve bu gibi durumlarda yaşanacak maddi zararları karşılar. Bunun için sigorta kapsamında belirlenen teminatların ihtiyaca yönelik olarak seçilmesi gerekir. Bu teminatlara karar verilirken araç sahibinin gereksinimleri dikkate alınmalıdır. Kasko yaptıracaklara sayısız teminat sunulmakta olup gerekli hallerde kaskoya ek teminat da ilave edilmektedir. Fakat bu fiyatlarda yukarı yönlü hareketliliğe sebep olacaktır. Bu nedenle karar aşamasında kasko poliçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar doğrudan ihtiyaçlara odaklanmakta yarar vardır.

 

Kasko teminatları kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar yanma, çarpma ve çarpılma, ferdi kaza, aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs, terör, 7/24 yardım hizmeti, dolu ve fırtına, değer kaybı, su baskını ve sel, ihtiyari mali mesuliyet, kemirgen hayvanlar, hasarsızlık koruma, hukuksal yardım, kişisel eşya ve kıymet kazanma tenzili istisnası olarak ifade edilir.

 

 

Kasko Sigortası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

kasko policesi olmasi gerekenler - Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

  • Kasko poliçesi alırken öncelikle kurum tarafından eksiksiz ve doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Bu işlemde sözleşme düzenleneceği için bilgi eksikliğinin olmaması araç sahibi açısından önemlidir.

 

  • Kasko yaptırmadan önce araç poliçesinin detayları incelenmelidir. Düzenlenen poliçe her iki tarafı da bağlayacağından her bir hüküm maddesi okunmalı, akla yatmayan bir nokta olduğunda açıklama istenmelidir.

 

  • Kasko poliçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar kasko sigortasına ait genel şartlar öğrenilmelidir. Hem sigorta şirketi hem de araç sahibi üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmelidir. Koşullar incelendiğinde hangi durumların teminat dışında kalacağı da bilinecektir.

 

  • Poliçe hazırlık sürecinde anlaşılmayan bir nokta varsa ihmal edilmemeli, özel şartlar kesinlikle atlanmamalıdır. Maddelerin ne anlama geldiğini iyi bilmek hasar anında sigortadan sorunsuz şekilde yararlanabilmeyi sağlar.

 

  • Kasko tutarı eksiksiz olarak ödenmelidir. Çünkü kasko teminatları ilk ödeme ile başlayacaktır. Yapılan prim ödemesi ile araç güvence altına alınmış olacaktır.

 

  • kasko poliçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında aslında en önemlisi teminatlardır. Sigorta teminatlarını geniş tutmak avantajınıza olacaktır.

 

 

Kaskoda Nelere Öncelik Verilmelidir?

 

 

Kaskoda öncelik verilmesi gereken noktalar arasında kasko çeşitleri, parça değişikliği halinde orijinal parça mı kullanılacağı, özel haller ve durumlar, araç rayiç değer için nerenin referans alınacağı, kaza ve hasar halinde aracın nerede tamir edileceği yer almaktadır. Bunlar kasko yaptıracak kişi tarafından belirlenebilmektedir. Böylece hem sigorta firması hem de araç sahibi arasında anlaşma sağlanacaktır.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz